ŠETŘÍME DOMA: 8 tipů, jak ušetřit na vysoké škole

 

Každý vysokoškolák ví, že peněz není nikdy nazbyt. Co dělat, aby v peněžence nebylo nikdy úplně tak prázdno?

Jak šetřit ve škole 

Brány vzdělávání se brzy otevřou i vysokoškolákům. Zkušení mazáci už asi vědí, jak si hlídat svou útratu. Nováčci ale možná budou překvapeni, jak rychle se papírové zázraky z peněženek umí ztratit. Jak je uchránit před nenechavými prsty příležitostí? Těchto 8 triků možná pomohou i vašim dětem nebo dokonce i vám.

8 jednoduchých triků pro spořivé vysokoškoláky

1. Vyberte to správné bydlení

Jestliže nebydlíte v místě studia, máte dvě možnosti. Buď budete dojíždět, nebo si najdete ubytování v daném městě. Už toto rozhodnutí je důležité zvážit z hlediska nákladů. V případě, že vám vyšel život v univerzitním městě jako výhodnější varianta, můžete žít buď na kolejích, nebo v pronájmu. Koleje vyjdou levněji, na druhou stranu ne vždy narazíte na klidné prostředí a dostatek soukromí. Pronájem může být dobrou variantou ve chvíli, kdy máte přátele, kteří by chtěli bydlet s vámi. O náklady za bydlení se podělíte.

2. Nakupujte s rozumem

Pokud studujete mimo domov, budete si muset sami obstarávat i jídlo. Abyste se vyhnuli drahým nákupům, pište si seznamy a v obchodě se jimi řiďte. Ušetřit na jídle můžete i tehdy, budete-li si vařit se spolubydlícími a o náklady na jídlo se rozdělíte. Velkou část peněz vám pomůže ušetřit i menza, dávejte jí přednost před rychlým občerstvením či drahými obědy v restauracích.

3.  Zapisujte si své příjmy a výdaje

Existuje řada bezplatných mobilních aplikací na správu financí. Jedním klikem si můžete zapsat své příjmy či výdaje a zařadit je do správné kategorie. Aplikace automaticky propočítají vaše měsíční útraty a zobrazí je i v grafech. V případě, že platíte především kartou, přehled vám poskytne internetové bankovnictví, které navíc umí platby kategorizovat a automaticky vytvářet statistiky výdajů.

5. Využijte studentských slev naplno

Malou výhrou pro studenty je ISIC karta. Díky ní mají zajištěno mnoho slev – ať už na různých kulturních akcích, v obchodech nebo třeba na dopravě. Ulovit můžete díky svému statusu studenta třeba i levnější lístky na festivaly, permanentky do fitness centra nebo třeba cestovní pojištění.

TIP

Osobní účty pro studenty

Většina bank nabízí speciální studentské účty, které můžete využívat většinou zcela bez poplatků. Stačí jen dodat potvrzení o studiu a dosáhnete zajímavých výhod.


Srovnat osobní účty 
 

4. Brigádničte, nafouknete rozpočet

Přilepšit ke kapesnému od rodičů si můžete nějakou brigádou. Většina studentů po ní sahá v období prázdnin, pár hodin či dokonce dní v týdně k dobru si možná vyšetříte i během semestru. Nejlepší je samozřejmě stálá brigáda, ale k duhu přijdou i jednorázové pracovní příležitosti. Při výběru se zkuste zaměřit na obor, který studujete. Reference vám v budoucnu pomohou najít dobrou práci.

6. Řekněte si o stipendium

Nafouknout váš rozpočet může i vysokoškolské stipendium. Rozlišují se tři základní typy – ubytovací, prospěchové a sociální. Ubytovací stipendium dostávají většinou ti, kteří mají trvalé bydliště mimo město studia. Prospěchové samozřejmě čeká na ty nejpilnější a sociální pomůže těm, kteří si díky rodinným poměrům nemohou moc vyskakovat. Zjistěte, jestli na některé z nich máte nárok a nezapomeňte o něj včas zažádat.

7. Volejte levněji nebo dokonce zdarma

Chcete být v neustálém kontaktu se spolužáky a přáteli, ale nemůžete si dovolit vysoké účty za telefon? Téměř každý mobilní operátor dnes nabízí speciální studentské tarify. Využijte toho a porovnejte si jednotlivé nabídky mezi sebou. Ušetřit navíc můžete díky volání zdarma přes internet. Wi-Fi připojení najdete snad v každé škole, v kavárně či knihovně. A pokud se náhodou ocitnete mimo dosah, můžete využít mobilních dat, která bývají standardní součástí výhodných tarifů.

Srovnejte si mobilní tarify pro studentyPřejít do srovnání

8. Ušetřete na večírcích

Vysokoškolský život, to jsou i večírky se spolužáky. Nemusíte se jich úplně vzdávat, ušetřit pár korun můžete i tak. Je dobré brát si menší obnos peněz a pro jistotu nechat platební kartu doma. Ušetříte i tím, že budete chodit na akce se vstupem zdarma či vyhmátnete tzv. „happy hours“, díky kterým můžete získat například dva koktejly za cenu jednoho.

TIP

A ostatní tipy jak ušetřit znáte?

Přečtěte si další díly našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4