Víme, jak mohou důchodci zpětně uplatnit slevu na dani za r. 2013

 

Ministerstvo financí bylo rozhodnutím Ústavního soudu dotlačeno k vrácení daně pracujícím důchodcům za rok 2013, kdy tuto slevu nemohli kvůli dnes již protiústavnímu zákonu uplatnit. Peníze nedostanou senioři, kteří na ně mají nárok, vráceny automaticky, ale musí o ně zažádat. Ukážeme vám, jak mají pracující důchodci postupovat.

Vrácení slevy na dani za rok 2013 je důvod proč slavit. 

Podnikaví senioři kvůli tehdy platnému zákonu nemohli za rok 2013 uplatnit slevu na poplatníka, která činí nejvýše 24 840 Kč za rok. Ústavní soud ale rozhodl o protiprávnosti tohoto daňového opatření, a proto nyní musí státní kasa všem poškozeným poplatníkům z řad pracujících důchodců vrátit peníze.

Pro uplatnění nároku na vrácení peněz mají důchodci 3 roky

Senioři se ale musí o své peníze aktivně přihlásit. Mají tři možnosti, jak získat své finance zpátky. Na učinění následujících kroků mají tříletou lhůtu.

3 způsoby, jak získat peníze z neuplatněné slevy na dani za rok 2013

  • "U zaměstnavatele, který provedl roční zúčtování za rok 2013 v případě, že zaměstnanec (starobní důchodce) podepsal pro tento rok Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a slevu na dani si neúspěšně uplatnil a současně nepodal daňové přiznání.
  • Podáním řádného daňového přiznání za zdaňovací období roku 2013 v případě, že jej poplatník doposud nepodal.
  • Podáním dodatečného daňového přiznání v případě, že poplatník již podal za zdaňovací období roku 2013 řádné daňové přiznání. ”
- Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace Finanční správy ČR

Hodně důchodců se bude muset prokousat daňovým přiznáním

Mnoho důchodců zaměstnaných v roce 2013 bude muset nejspíš podat nové (tedy řádné) daňové přiznání. Když nemuseli podávat daňové přiznání, zaměstnavatel jim na konci roku provedl roční zúčtování daně, kde nebyla sleva na dani uplatněna. Pravděpodobně málokdo žádal o slevu na poplatníka, když to tehdejší zákony neumožňovaly.

Máte nízký důchod? Neodebírejte drahý plynSrovnat ceny plynu

Naopak důchodců podnikatelů se bude týkat poslední možnost podání dodatečného daňového přiznání. V případě dodatečného přiznání platí další podmínka ke lhůtě pro uplatnění nároku. Podat dodatečné daňové přiznání lze do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém starobní důchodce zjistil, že daň má být nižší, než poslední známá daň.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6