7 novodobých sociálních tříd 21. století: Do jaké patříte?

 

Zapomeňte na nekonečné diskuze o tom, kolik v průměru vydělává člen střední třídy. Podle nového dělení socioekonomických skupin záleží také na tom, jestli posloucháte operu nebo chodíte jíst do fast foodu. Zjistěte, do jaké novodobé sociální třídy patříte.

Karlův most v PrazeČeská společnost je poměrně rovnostářská. Výrazné rozdíly mezi soc. třídami chybí. 

Standardní dělení české společnosti na vyšší, střední a nižší třídu se řídí velikostí příjmu, profesí a nejvyšším dosaženým vzděláním hlavy domácnosti. Kromě toho také zohledňuje, jestli se v rodině najdou vybrané předměty dlouhodobé spotřeby (např. auto staré méně než 10 let, mikrovlnka, ale kupodivu i třeba elektrická vrtačka).

Toto tradiční pojetí u nás i ve světě ale často končilo podivnými výsledky, protože například nereflektovalo zadlužení domácností a další faktory. Britští vědci proto navrhli nové dělení lépe odpovídající situaci v dnešní době.

vraky osobních automobilůStřední, nebo vyšší třída? Záleží i na stáří auta. 

Kromě majetku záleží i na tom, jakou posloucháte hudbu

Nové sociální třídy výzkumníci navrhli nejenom podle ekonomických kritérií, ale také podle sociálních a kulturních vzorců chování. Pomáhali si například tím, kdo chodí na balet či operu, fotbal nebo tím, kdo dává přednost pořádnému kusu masa před pizzou.

Kromě toho měřili, i kolik si člověk k sobě do bytu či domu pozve návštěv nebo kolik má osob v telefonním seznamuJinými slovy zajímali se o ekonomický, sociální i kulturní kapitál jedince. Najdete sami sebe v jedné ze skupin?

Elita

Tato skupina vyniká ve všech třech kategoriích kapitálu. Užívají si nejvyšších příjmů, rozsáhlého majetku, širokého okruhu vlivných známých a často se účastní kulturních akcí. Místo návštěvy kina si ale vybírají exkluzivní události jako filharmonické koncerty a plesy v opeře. Kromě finančních magnátů sem patří často také ředitelé firem a velkých institucí, advokáti či chirurgové a zubaři, ale i šťastní dědicové.

baletní vystoupeníChodíte na balet? Pak patříte mezi elity nebo dobře situovanou střední třídu. 

Dobře situovaná střední třída

Najdete tady mnoho profesionálů ve svém oboru, kteří se k dobrému postavení dopracovali vesměs vlastní zásluhou. Kulturně zkonzumují téměř všechno, proto je potkáte v divadle i na fotbale, v drahé restauraci i u hladového okna s rychlým občerstvením.

Co neutratíte za běžné výdaje, nechte vydělávat.Porovnat spořicí účty

Technická střední třída

S těmito zažranými workholiky se slušným platem se moc nepotkáte. Patří sem vědci, programátoři i úředníci pohlcení vlastní prací, kteří se stýkají převážně se stejně „postiženými“ jedinci, a proto mají nízký sociální i kulturní kapitál.

Lépe postavení pracující

Jde o schopné lidi, kterým sice často schází vysokoškolské vzdělání, ale vypracovali se k poměrně dobrému platovému ohodnocení. Mají nejširší okruh přátel, i když jim oproti elitám a dobře situované střední třídě chybí známí z vlivných kruhů. Hodně žijí kulturou, ale nad experimentálním divadlem a alternativním uměním drtivě vyhrává masová zábava, která se líbí všem.

Tradiční zaměstnanci a dělníci

Na účet jim každý měsíc přibude nějakých „pár drobných“, takže kulturu si s díky odpustí. Radši šetří, kde mohou. Většinou jde o starší zaměstnance, kteří už to chtějí nějak doklepat do důchodu, který si ale užijí ve vlastním bytě či domě. Právě vlastní nemovitost je odlišuje od nejchudší třídy. Častěji než u jiných skupin se tu objevují elektrikáři, řidiči kamiónů nebo uklízečky.

Nestačí vám výplata? Najděte si levného dodavateleSrovnat ceny energií

Mladí pracovníci ve službách

ANKETA: Za člena jaké sociální skupiny se považujete?

Představte si omladinu, která vám za pár korun dává vybrat mezi hořčicí a kečupem, když si kupujete párek v rohlíku. Přežívají sice od výplaty k výplatě v nájemním bydlení, ale kulturně žijí naplno. V noci obrážejí kluby, takže si vedou dobře při porovnávání sociálního i kulturního kapitálu.

Nejchudší třída

Asi znáte nakvašené výrazy pracovníků za přepážkou na poště nebo za pokladnou. Jenže aspoň podle průzkumu nemají moc důvodů proč se usmívat. Charakterizují je nízké platy, kultura jednou za uherský a několik přátel, kteří jsou na tom stejně špatně. Logicky sem patří i velká část nezaměstnaných.

Sociální rozdíly musíte v ČR hledat lupou

Zatímco západoevropští sociologové se pitvají v definicích specifických sociálních skupin, čeští vědci většinou tápou, protože u nás znaky jednotlivých sociálních tříd nejsou příliš vyhraněné.

V zemích Evropské unie patříme ke státům s nejnižší příjmovou nerovností, proto nezbývá, aby relativně malé rozdíly v platech a mzdách vyrovnal aspoň odlišný životní styl či kulturní vkus. Ale ani tady se členové české společnosti příliš neodlišují.

Slovy některých cizinců žijících v naší republice, Česku vládne "rovnostářská tepláková kultura", kde nikdo moc nevyčnívá. Většina nosí stejné pohodlné oblečení bez ohledu na diktát módy a chodí do kina na stejné filmy.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 16