Finanční gramotnost hrou: Nadělte blízkým dárek, který pobaví, ale i poučí

 

Průzkumy ukazují, že pokud jde o finanční gramotnost, nejsou na tom Češi nejlépe. Chcete-li se naučit více o zákonitostech světa financí či správném a rozvážném nakládání s penězi, nemusíte se nutně ponořit do nudného studia knih a chytrých příruček.

Společenské hry pobaví celou rodinu, ale také se díky nim něco naučíte.Hry z našeho přehledu vás zabaví, ale také poučí. 

Deskových her, které u lidí všech generací zábavnou formou rozvíjejí finanční gramotnost, je na českém trhu hned několik. Některé z nich jsou již evergreenem, jiné pro vás možná budou novinkou. A každá z nich vás navíc obohatí znalostmi, které v životě jako když najdete. I když pořizovací cena her není vždy zanedbatelná, jedná se o investici, která se vám vrátí.

Zábavné zápolení s rodinou

Posezení nad hrou zabaví celou rodinu, příjemně potrápí vaše mozkové buňky, prověří vaše obchodní dovednosti, zdravě si zasoutěžíte, ale také se díky ní něco naučíte. To vše ve znamení hesla „škola hrou“ – užitečné informace si uložíte v hlavě, aniž byste o to usilovali.

Poučná klasika, nebo nové trendy?

Dostihy a sázky.Hra Dostihy a sázky získala nový design. Zdroj: www.deskove-hry.eu Že ještě nemáte nakoupené všechny vánoční dárky? Pak se můžete nechat inspirovat následujícím přehledem. Ať už z nostalgie zvolíte hru tradiční, nebo se naopak rozhodnete pro novější variantu, krabice plná vědomostí se pod stromečkem jistě neztratí.

Dostihy a sázky

Jste fanouškem žokeje Josefa Váni a nenecháte si uniknout žádný ročník Velké pardubické? Pak je volba jasná – dnes již legendární hra vás zavede do oblasti koňských dostihů. Stanete se majitelem stájí, která vysílá své koňské svěřence do dostihových klání.

Zároveň si vyzkoušíte, jak s rozmyslem investovat své peníze, a ocitnete se v situacích, kdy se budete strategicky rozhodovat, zda se vám vyplatí riskovat. Do hry, která dostala nový vzhled, se může zapojit 2-6 hráčů od 10 let. Tak co, podaří se vám ukořistit prvotřídní bílé hřebce Narciuse či Napoliho?

Cashflow

Zajímáte se o to, jak investovat své peníze? Pak pro vás Cashflow bude to pravé! Zábavná společenská hra slibuje hráče naučit, jak ovládat svou finanční budoucnost a dosáhnout zbohatnutí. Aniž byste si to uvědomovali, zvyšuje tato zábavná aktivita vaše finanční IQ.

Výhodou hry je, že si můžete vyzkoušet, jak fungují některé ekonomické procesy, ale zároveň neohrozíte své skutečné úspory. Budete spíše opatrný investor, nebo rodilý hazardér? Poznáte tu správnou příležitost, kdy se pustit do investice? Vyzkoušet to můžete až s pěti dalšími soupeři. Hra je vhodná pro hráče od 10 let, zakoupit ji ovšem můžete i ve variantě pro děti.

Zahrát si můžete hned během vánočních prázdnin.Společenská hra je ideálním vánočním dárkem. 

Finanční svoboda

Prožijte 30 let během 90 minut. Cílem hry je během tří pomyslných dekád splnit rodinné cíle (např. nákup auta, pořízení rodinného domu), abyste dosáhli finanční nezávislosti. Poznáte také chyby, které vás mohou v průběhu života stát desítky i stovky tisíc korun, a zjistíte, jaké finanční produkty jsou zbytečně drahé nebo nepotřebné.

Hry se může zúčastnit až 12 hráčů. Ačkoliv pravidla Finanční svobody nejsou úplně snadná, dejte hře šanci. Věrně totiž imituje realitu, a proto si díky ní možná osvojíte návyky, které se vám budou v životě hodit.

TIP

Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu. Podívejte se na naše praktické sváteční tipy:

 

Monopoly

Staňte se protřelým realitním vlkem. Princip hry se podobá Dostihům a sázkám: hráči postupují po hracím poli a cestou nakupují nemovitosti. Každý z účastníků Monopolů získá na začátku kreditní kartu s částkou 15 milionů a je jen na něm, jak s fiktivním obnosem naloží. Každý krok je třeba dobře zvážit, aby vás neohrozil bankrot. Stoupnete-li figurkou na nemovitost protihráče, musíte mu uhradit stanovenou částku.

Monopoly jsou dostupné v několika verzích – světová edice umožňuje investování do budov z celého světa, ale výrobce myslí například i na milovníky Star Wars. Hru ovšem v dětské podobě můžete pořídit také svým ratolestem, zábavné vzdělávání jim určitě neuškodí.

Zahrada - den zúčtování

Díky této výukové hře se proměníte v obyvatele zahrady, kterou čeká prodej v dražbě. Vaším úkolem proto bude získat co nejvíce peněz, abyste o prostor nepřišli. Musíte proto vymyslet co nejlepší finanční strategii, abyste ve dražbě předčili své protivníky. A cestu za penězi vám samozřejmě budou komplikovat nečekané nástrahy.

Hra je vhodná pro 2-6 hráčů od 10 let. Procvičí vaše matematické dovednosti a schopnost předvídat vývoj situace, do poslední chvíle totiž nebudete vědět, jaký finanční obnos budete pro výhru v dražbě potřebovat.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6