Majetek nezadluženého z manželů bude lépe chráněn před exekutory

 

Spoušť po návštěvě exekutorů už nebude pro manželské dvojice tak drastická jako dřív. Nedávno schválená novela totiž omezuje možnosti, co se dá zabavit při exekuci na společné jmění manželů. Co se mění?

penízePředevším bankovní konto nezadluženého manžela bude při exekuci více chráněno. 

Když má vaše drahá polovička dluhy, které před vámi úzkostlivě tají, můžete se o nich dozvědět až při exekuci na váš bankovní účet, kde vám zůstane jen nezabavitelné minimum, tedy pár tisíc korun.

Exekuce se nedotkne části peněz nezadluženého manžela

Podle vládní novely, kterou již podepsal prezident republiky, nyní dojde ke změně, kterou partneři dlužníků určitě uvítají. Nově nebude moci exekutor sáhnout na polovinu financí na účtu nezadluženého z manželů, nejméně však dvojnásobek životního minima.

Tato novinka se ale týká pouze samostatných účtů jednotlivců, nikoli společných účtů obou manželů. Pokud jeden z páru naseká dluhy, společný účet manželů se stane kořistí exekutora úplně stejně jako vlastní majetek dlužníka. Tady zůstane vše při starém.

Exekutoři musí sami zohlednit zúžené společné jmění manželů

Co dalšího ale novela změní? Exekuční řízení na společné jmění manželů se nově neobejde bez přítomnosti nezadluženého manžela. Nemělo by tedy docházet k situacím, kdy se dluh „provalí“, až když s ním překvapený manžel nic moc nenadělá.

Splňujete podmínky pro oddlužení?Zjistěte to

Kromě toho budou muset soudy i exekutoři brát v potaz, jestli bylo společné jmění manželů zúženo nebo jinak upravenou předmanželskou smlouvou. Dosud se totiž musel ozvat sám manžel dlužníka a podat na soud tzv. vylučovací žalobu, aby se k těmto dokumentům začalo při exekuci vůbec přihlížet.

Veřejný seznam listin o majetkovém režimu manželů vede od začátku letošního roku Notářská komora. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3