Často kladené dotazy - spořící účet

 

Nevíte, k čemu slouží spořicí účet a nebo uvažujete o jeho založení, ale nejste si jisti, zda vše správně chápete? Tady se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

 

1. Co je to spořicí účet?

Spořicí účet je typ bankovního účtu, podobně jako běžný účet. Je ale určen především ke spoření, vyznačuje se proto vyšším úrokem (běžně 1-2 %, někdy i víc) a obvykle také nulovými poplatky.

2. Pro koho je vhodný spořicí účet?

Spořicí účet je vhodný pro každého, komu není lhostejné, co se děje s jeho penězi. Spořicí účet totiž můžete mít paralelně s účtem běžným a všechny peníze, které aktuálně nepotřebujete na běžném účtu si na něj odložit a nechat je tak zhodnocovat.

3. Jaký je rozdíl mezi spořicím a běžným účtem?

Jak již název napovídá, spořicí účet slouží primárně ke spoření a zhodnocení Vašich peněz. Většinou tedy neumožňuje některé finanční operace typické pro běžný účet, jako jsou například trvalé platební příkazy. Spořicí účet má proti běžnému účtu vyšší úrok a nebývá zatížen tolika poplatky. Některé banky si u spořicích účtů poplatky neúčtují vůbec. Spořicí účet je proto vhodný pro zhodnocování volných financí, které by Vám jinak jen ležely na běžném účtu a vlivem inflace a poplatků by ztrácely na hodnotě.

4. Je pro založení spořicího účtu potřeba běžný účet?

Záleží vždy na konkrétní bance. Některé banky nabízejí založení spořicího účtu nezávisle na běžném účtu, a můžete tak využívat pouze spořicí účet.

5. Je nutné pro založení spořicího účtu změnit banku?

Některé banky vyžadují pro založení spořicího účtu vedení i běžného účtu. Spousta bank ale nabízí spořicí účet samostatně, nezávisle na běžném účtu. Pokud tedy z nějakého důvodu nechcete mít spořicí účet u své stávající banky, vybírejte z nabídek spořicích účtů od bank, které nevyžadují spolu se spořicím účtem zakládat i účet běžný.

6. Je možné peníze na spořicím účtu kdykoli využívat?

V případě, že používáte spořicí účet bez výpovědní lhůty, jsou Vám Vaše peníze k dispozici prakticky neustále. V případě opačném ale můžete peníze také využít, jen se připravte na sankční poplatky.

7. Kdo si může založit spořicí účet?

Spořicí účet si obvykle může založit každá fyzická osoba starší 18 let. Žádná zásadnější omezení se na spořicí účty obvykle nevztahují.

8. Co jsou to automatické převody a jak fungují?

Za předpokladu, že máte jak běžný, tak spořicí účet, některé banky nabízejí takzvané automatické převody mezi oběma účty. Funguje to tak, že si nastavíte limit, kolik peněz chcete mít měsíčně k dispozici na běžném účtu a všechny peníze nad tuto částku se automaticky převedou na Váš spořicí účet. Samozřejmě to jde i obráceně - nastavíte si minimální limit, kolik peněz chcete mít na běžném účtu k dispozici a jakmile budete mít méně, peníze se automaticky převedou ze spořicího účtu na běžný.

9. Co je k založení spořicího účtu potřeba?

K založení spořicího účtu většinou budete potřebovat doklady totožnosti a čísla účtů, na které má být spořená částka vyplacena.

10. Kolik je minimální vklad pro otevření spořicího účtu

Většina bank žádný minimální vklad nevyžaduje. Můžete tak začít spořit teoreticky už s jednou korunou. Některé banky ale odvíjí úrok na spořicím účtu právě od výše vložené částky.

11. Jsou u spořicího účtu nějaké poplatky?

Vždy záleží na konkrétní bance a konkrétním typu spořicího účtu. Většinou si však banky u spořicích účtů neúčtují žádné poplatky za založení, vedení ani zrušení účtu.

12. Jsou peníze na spořicím účtu v bezpečí?

Stejně jako na běžném bankovním účtu i na spořicím účtu musí být Vaše peníze ze zákona pojištěny v rozsahu 100 % částky až do výše 100000 Euro. Nemusíte se tak obávat, že o své peníze přijdete ani v případě, že by banka zkrachovala.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14