Kdo sežere nejvíc: LED, OLED, LCD nebo plazma?

 

Co se týče spotřeby televizorů, záleží převážně na technologii využívané k zobrazování obrazu a dále na velikosti úhlopříčky. Při výpočtu jejich žravosti musíme také počítat s různými stavy, ve kterých se typicky televizor přes den nachází. Většinu času totiž pravděpodobně spočívá v pohotovostním režimu, kdy má spotřebu minimální. Jak tedy spočítat, kolik stojí roční provoz televize? 

spotřeba televize 

Zatímco před třiceti lety měl televizi málokdo a sloužila hlavně ke sledování zpráv, dnes přehrává hudbu, vydrží maratony nekonečných seriálů i řev náruživých hráčů videoher. Kolik nás však tento nový člen rodiny stojí?   

 

Víte, co je to bitmapová grafika?

 

Spotřeba LED TV (LCD televize s LED podsvícením)

Nesprávně označované LED TV jsou ve skutečnosti LCD televize využívající LED podsvícení. Skutečný LED display můžete vidět třeba na stadionu, samotné diody jsou totiž pro obyčejné televize příliš velké. LCD televize s LED podsvícením byly do nedávna považovány za nejúspornější. Na rozdíl od svých předchůdců navíc zobrazují větší škálu barev a mají delší životnost. 

Spotřeba LCD TV (LCD televize s CCFL trubicemi)

Televize označované jako "LCD" využívají k podsvícení CCFL trubice. Ty mají oproti LED vyšší spotřebu a bohužel i mnoho dalších nevýhod. Trubice se déle rozehřívají, v čase se mění jejich svítivost a vyznačují se nižší životností. Pyšní se však teplejšími barvami oproti podsvícení LED.

 
Kolik žere vaše televize? Zjistěte to pomocí měřiče spotřeby elektrické energie.

Spotřeba plazmové TV 

Nebojte se. Už dávno neplatí, že by zůstávalo po delší době na obrazovce plazmové televize vypálené logo kanálu. Kamenem úrazu je ovšem velká náročnost na provoz. Spotřeba plazmové televize navíc během sledování pořadu extrémně kolísá na základě zobrazovaného obrazu.   

Kdo je největší Elektrožrout televizní?

Jak si tedy naši kandidáti stojí? Srovnali jsme roční spotřeby televizorů za předpokladu, že TV běží 4 hodiny denně a zbylých 20 hodin spí v pohotovostním režimu.

Roční spotřeba televizoru
Spotřebič Technologie LCD s podsvícením LED, úhlopříčka 108 cm Technologie LCD s klasickým podsvícením CCFL, úhlopříčka 102 cm Technologie plazma, úhlopříčka 106 cm
Průměrný příkon u zapnutého spotřebiče 66 W 132 W 179 W
Průměrný příkon u spotřebiče v pohotovostním režimu 0,5 W 0,3 W 0,4 W
Cena za roční provoz 458,05 Kč 892,69 Kč 1 210,31 Kč

Je počítáno s aktuální průměrnou cenou elektřiny pro domácnosti ve výši 4,58 Kč za kWh.

OLED

Dnes je na absolutním vrcholu technologie OLED, která při provozu nevyžaduje podsvícení. Díky tomu nejvíc ušetříte, když budete koukat na tmavé filmy. Ale vážně. Barvy jsou u OLED přirozenější, přechody jemnější a černá zůstává skutečně černou. Jak je na tom však ve srovnání s ostatními při porovnání nákladů na celoroční provoz?

Roční spotřeba OLED TV
Spotřebič Technologie OLED, úhlopříčka 139,7 cm 
Průměrný příkon u zapnutého spotřebiče 112 W
Průměrný příkon u spotřebiče v pohotovostním režimu 0,5 W
Cena za roční provoz 765,64 Kč

Je počítáno s aktuální průměrnou cenou elektřiny pro domácnosti ve výši 4,58 Kč za kWh.

Přestože se jedná o televizi s mnohem větší úhlopříčkou, spotřebu má téměř srovnatelnou s menší LCD televizí s podsvícením CCFL. Problém spočívá ovšem v životnosti OLED TV. Zatímco ostatní typy televizí většinou slibují kolem 100 000 hodin zábavy, některé barvy u OLED televizí vypoví služby klidně již za 1 000 hodin. 

Srovnejte si i ceny za kWh.Srovnat ceny
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7