Průzkum: Dvě třetiny Čechů se hádají kvůli topení

 

Zatímco jeden mrzne, druhý ve stejném pokoji umírá vedrem. Konflikt kvůli topení se pak rozhoří u 67 % českých domácností. Jak často se kvůli nastavení ideální teploty a ovládání termostatu doma hádáme? Odpovědi odhalil průzkum Ušetřeno.cz mezi 700 respondenty.

topná sezónaBěhem topné sezóny se každý den kvůli topení hádá dokonce 16 % lidí. 

Topná sezóna nás stojí nejenom peníze, ale také nervy. Horkokrevní jedinci tvrdohlavě snižují teplotu v domácnosti a ohánějí se nižšími účty za energie. Naopak zimomřivci se brání tím, že ani obléknutí třetího svetru už nepomůže a pořád jim bude zima.

„Války o termostat“ zasáhnou během topné sezóny 67 % českých domácností. Z toho tři čtvrtiny rodin se o ideální teplotu v domě přou dokonce několikrát do měsíce nebo i častěji.

Jak často se doma dohadujete kvůli nastavení termostatu?

hádky kvůli termostatu průukumZdroj: Průzkum Ušetřeno.cz 

36 % Čechů si rádo přitopí

V obytných místnostech nebo kancelářích se ideální teplota pohybuje mezi 20 až 21 ˚C. V ložnici by mělo stačit 18 až 20 ˚C a chodby se doporučují vyhřívat jen na 17 až 19 ˚C. Více než třetina Čechů by se ale v podobném domě cítila jako v mrazničce.

Na návštěvě u českých otužilců, kteří si libují v teplotách od 17 do 19 ˚C, by jim asi drkotaly zuby. Naštěstí pro zimomřivce takových otužilců u nás moc nenajdete, protože zastupují pouze 4 % obyvatel.

Jaká je podle vás ideální teplota v místnosti?

ideální teplota v místnosti průzkumZdroj: Průzkum Ušetřeno.cz 

Polovina lidí tajně točí s termostatem za zády partnera

Kdo je pánem termostatu? V půlce českých rodin se dokáží její členové nějak demokraticky dohodnout. U 40 % domácností vládnou termostatu výhradně muži, zatímco ve zbylých 10 % případů u „teplotního kormidla“ stojí pouze ženy. Aspoň tak to na první pohled vypadá, jenže co se opravdu děje v českých domácnostech?

Manipulujete s termostatem za zády partnera?

manipulace s termostatem za zády partnera průzkumZdroj: Průzkum Ušetřeno.cz 

Když se začneme šťourat hlouběji, zjistíme, že téměř každý druhý se potichu plíží k termostatu, aby bez vědomí ostatních členů domácnosti přizpůsobil teplotu tak, aby mu seděla.

Nehádejte se kvůli účtům za energiiChci ušetřit za plyn

43 % spoléhá na to, že si jejich drahá polovička nevšimne, že jeden nebo dva stupně Celsia přidali či ubrali. Radikálních 6 % respondentů se s ničím nemaže a klidně bez souhlasu natvrdo vypíná nebo zapíná společné topení.

Války o termostat vedeme i v práci

Kvůli optimální teplotě na pracovišti se dostává do sporů s kolegy více než polovina oslovených. Pětinu pracujících dusí vedro, zatímco 22 % Čechů v práci mrzne. Zbývající většina (58 %) si na horko nebo mráz sice nestěžuje, ale ani tak se nevyhne bitvám o správnou teplotu kvůli nespokojeným spolupracovníkům. Několikrát do týdne musí řešit neshody kolem vhodného nastavení radiátorů dokonce celá pětina zaměstnanců.

Jste spokojeni s nastavením teploty v zaměstnání?

spokojenost s nastavením teploty průzkumZdroj: Průzkum Ušetřeno.cz 

Najděte si levného dodavatele elektřiny Srovnat aktuální ceny
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé