Srovnání bankovních účtů: Kde zaplatíte nejnižší poplatky?

 

Které banky klientovi za vedení běžného účtu zaplatí, místo aby mu účtovaly bankovní poplatky? Nezávislé porovnání nákladů na vedení účtů přineslo nové výsledky za poslední čtvrtletí roku 2014. Uspěly účty od Air Bank, Fio banky, Equa Bank i Zuna. Kdo naopak pohořel?

maliny a 10 centůKteré banky nabízí sladký bonus za vedení běžného účtu? Nejvíce získáte u Malého tarifu od Air Bank. 

Pravidelnou analýzu nákladnosti běžných účtů pro dva modelové klienty provádí společnost MindBridge Consulting. Zaměřuje se na srovnání účtů podle výše ročních poplatků u Tatíka (klient s vyššími příjmy) a Mladíka (klient s nižšími příjmy).

V obou kategoriích zvítězil běžných účet od Air Bank. Tato banka díky úrokové sazbě 1,1 % p. a. zákazníka za vedení bankovního konta odmění. Tatík za rok dostane přes 600 Kč a Mladík získá skoro 450 Kč ročně. Vysoký úrok u konta Air Bank Malý tarif hravě překoná i úroky nabízené na většině spořicích účtů.

Porovnání běžných účtů pro mladé

Výběrem nejvýhodnější nabídky z účtů pro mladé může klient ušetřit až 2 000 Kč ročně. Zatímco u nejlevnějšího konta Malý tarif od Air Bank získá 448 Kč ročně, eKonto Komplet od Raiffeisen bank ho vyjde na 1 541 korun za rok. Do plusu na běžném účtu se mladý klient dostane ještě s účtem od Equa bank. U jiných bank už nic nezíská, nebo za vedení konta bance zaplatí.

FEE monitor 2014 

Celkové náklady vedení běžného účtu pro mladé klienty v listopadu proti zatím poslední srpnové vlně vzrostly průměrně o 1 %.

Vyberte si účet bez zbytečných poplatků. Srovnat běžné účty

Bylo to způsobeno doběhnutím promo akce nejvýhodnějšího účtu od GE Money, takže roční náklady zpětně narostly o více než 800 Kč za rok a zároveň kompenzací od Expobank (bývalá LBBW), u jsou roční náklady o 780 Kč nižší než v předchozím období.

Běžný účet bez poplatků: Hledejte u Air Bank nebo Fio banky

Průměrné náklady vedení běžného účtu pro starší klienty klesly v listopadu oproti srpnu o více jak 2,5 %. Výrazná změna nastala u GE Money bank, které již skončila akční nabídka u účtu Free & Flexi (kdy platilo úročení zůstatku na účtu 2 % p. a.) a za běžný účet klient zaplatí v průměru o 850 Kč více s úročením 0,01 % p. a. Banka se tak z třetího nejvýhodnějšího účtu dostala až na deváté místo.

FEE monitor 2014 

Tuto ztrátu klientům bank kompenzovaly nabídky Expobank, kde si klienti polepšili o 600 Kč za rok, nebo UniCredit Bank s úsporou 200 Kč ročně.

Změny oproti minulému srovnání běžných účtů ze srpna 2014

Největším skokanem za listopadové období se pro mladé klienty stala Expobank. Banka si polepšila nejvíce, ale dostala se tak zatím jen do průměru nabídek, pokud jde o jejich finanční nákladovost.

Méně výhodné (o více než 500 Kč za rok), bez ohledu na současnou pozici, byla v listopadu nabídka GE Money Bank (v segmentu Tatík i Mladík – ročně zaplatí více o necelých 850 Kč).

Vysvětlivky k modelovým profilům zákazníků:

Mladík (Young Single)
  • Mladík je klient, kterému je 25 let, je svobodný, jeho čistý měsíční příjem činí 18 000 Kč, zůstatek na účtu je 80 000 Kč a měsíční objem bezhotovostních transakcí 3 000 Kč. Požaduje běžný účet, 1x embosovanou bezkontaktní platební kartu, internet banking, 4x výběr z bankomatu (z toho 3x ATM domácí banky a 1x cizí), 3x příchozí platba, 7x odchozí platby (z toho 2 TP, 1x inkaso a 4x jednorázová platba) a 2 internetové platby.
Tatík (Daddy)
  • Tatík je ženatý, má dvě děti, je mu 40 let, na účet přichází měsíčně příjem 45 000 Kč, zůstatek je 130 000 Kč a měsíční objem bezhotovostních transakcí 6 500 Kč. Požaduje běžný účet, 2x bezkontaktní platební kartu, internet banking, 3x výběr z bankomatu (2x ATM domácí banky a 1x cizí), 4x příchozí platba (plat), 11x odchozí platby (z toho 5x TP, 2x inkaso a 4x jednorázová platba) a jednu internetovou platbu.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6