Rozdíly cen mobilního internetu v Evropě děsí. Kolik stojí 1 GB v jednotlivých zemích?

 

Dostali jsme se do bodu, kdy bez internetu nedokážeme žít. Potřebujeme ho doma, v práci, v autobuse, vlaku, metru, při obědě, než jdeme spát, na výletě. Pokud by byť jen na jednu hodinu na celém světě vypadly všechny sítě, asi bychom se dočista zbláznili, alespoň tedy valná většina z nás. Jsme zkrátka megabajtoví závisláci. Na kolik přijdou data v jednotlivých zemích? Jak dlouho nám trvá vydělat na 1 GB? Podívali jsme se mobilnímu internetu na kobylku...

Srovnání cen mobilního internetuZkusili jste někdy 1 den vůbec nepoužívat internet? 

Píše se rok 2016. Už nějakou dobu nás ovlivňuje éra doby internetové a u moci jsou mobilní a virtuální operátoři, kteří manipulují s lidmi pomocí cen mobilních dat. Ta patří aktuálně mezi nejžádanějším zboží. Děti, dospělí, a dokonce i starci chodící po ulicích města neustále úpěnlivě pozorují svítící displej malých elektronických krabiček.  

Potulují se, občas do sebe vrazí nebo se tak tak vyhnou lampě, protože od té věcičky nedokážou odvrátit zrak. Usmívají se na ni, zuřivě ji mačkají v rukách a v jejich tvářích se střídá překvapení, štěstí, smutek i zloba. To podle toho jestli jim přišlo kamarádské šťouchnutí, dostali další like k nejnovějšímu postu, nebo si je zrovna zablokoval Jan Tleskač, protože už nechce být jejich přítelem. Online svět je zkrátka mrcha.   

TIP

Tohle by vás mohlo zajímat

 
 

A navíc se do něj nedostanete jen tak. Za každou vteřinu, kdy chcete být jeho součástí, musíte zaplatit. Tablety, chytré telefony a hodinky, nebo notebooky nabijete daty a hra může začít. Trvá ale jen do té doby, než tyhle elektronické příšerky všechny předplacené megabajty zbaští. A většinou jim to netrvá příliš dlouho. Kolik si za „vstupenky do online světa“ účtují v jednotlivých státech Evropy a za jak dlouho na ně jejich občané vydělají?

Aktuální srovnání cen dat v Evropě

Země  Průměrná hrubá hodinová mzda  Průměrná cena za 1 GB Vydělaných GB za 1 hodinu
Německo 645 Kč 225 Kč 2,8 GB
Francie 528 Kč 72 Kč 7,3 GB
Slovensko 143 Kč 97 Kč 1,4 GB
ČR 159 Kč 99 Kč 1,6 GB
Anglie 614 Kč 27 Kč 22,7 GB
Polsko 141 Kč 4 Kč 35,2 GB
Maďarsko 135 Kč 25 Kč 5,4 GB
Dánsko 757 Kč 35 Kč 21,6 GB
Lucembursko 756 Kč 98 Kč 7,7 GB
Nizozemsko 688 Kč 34 Kč 20,2 GB
Belgie 669 Kč 225 Kč 2,9 GB
Švédsko 618 Kč 47 Kč 13,7 GB
Finsko 607 Kč 201 Kč 3 GB
Rakousko 569 Kč 27 Kč 21 GB
Irsko 463 Kč 26 Kč 17,8 GB
Itálie 424 Kč 108 Kč 3,9 GB
Řecko 294 Kč 47 Kč 6,2 GB

* Zdroj dat o průměrné mzdě v jednotlivých státech Evropy: mzdovapraxe.cz. Měna je přepočítána dle kurzu Eura 27,02 Kč ke dni 26. 9. 2016. Průměrná cena za 1 GB je vypočítána z 5 různých cen za 1 - 35 GB u 5 odlišných operátorů v příslušné zemi. 

Zatímco u nás, na Slovensku, v Německu a Belgii se musíme otáčet, protože na 1 GB vyděláme při aktuálních cenách přibližně za hodinu. V Polsku si můžete klidně dáchnout, stejný obnos dat si zakoupíte po necelých 2 minutách své pracovní doby. Pakety jsou tu totiž až hříšně levné. Ceny 1 GB začínají na 4 korunách. O tom si v ČR můžeme nechat jen zdát. 

 

Kolik by měl stát 1 GB mobilních dat?

Zajímá vás, proč se v jednotlivých zemích ceny za 1 přenesený GB tak drasticky liší? Prý je to trhem. Alespoň to tvrdí odborníci. Každý je jiný. No a mobilní operátoři si sedí pěkně na trůnu se zlatým jablkem a žezlem v ruce a účtují si co nejvíce, co jim ten jejich trh dovolí. V telekomunikacích totiž nelze spočítat nákladovou cenu. I křišťálová koule je na to krátká. Nedokáže vám říci, kolik si máte účtovat, aby vám to začlo vydělávat. Jediné s čím můžeme kalkulovat, je cena infrastruktury s konkrétními parametry. Zbytek je tak trochu alchymie. Mícháte si lektvary s X bajty a zákazníky a modlíte se. 

Abyste si ale mohli udělat obrázek, v roce 2010 byl přibližný odhad dodavatelů a výrobců u intenzivně využívaných sítí pod 1 € za 1 GB, u sítí postavených pro méně intenzivní využití by měla být cena za GB okolo 2 €. Od té doby samozřejmě ceny za technologie klesly. Levnější by tak měla být i data.  

 
Žhavý tip: Chcete vědět, kdo nabízí nejlevnější mobilní internet?

Jako špičková cena za 1 GB by se dalo počítat vše pod 30 Kč. 3050 Kč vcelku ujde. Nad hranicí 50 Kč za GB už je vše jen trapný pokus operátorů na nás vydělat. Zvláště při pokrytí, kterým se všichni tak chlubí. Přenosová rychlost nemá skoro žádnou roli, pokud nekoukáte na videa a nestahujete filmy, u LTE ji nebudete vnímat.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png