V novém bydlení do Vánoc? Víme, jak na financování vybavení bytu či domu

 

Mnoho lidí, kteří se chystají přestěhovat do nového bydlení, si za nejzazší termín pro definitivní přesun vybírají Vánoce, aby svátky klidu a míru mohli oslavit v novém domově. Jenže byt či dům, to nejsou jenom holé zdi a studená podlaha, obydlí je třeba opatřit také nábytkem a dalším vnitřním vybavením. Ale kde na něj po nákladné investici do pořízení či rekonstrukce bydlení vzít? Pokud se rozhodnete pro půjčku, víme, jaké produkty vám banky nabídnou.

nová pohovka s stěhovací krabiceVnitřní vybavení udělá z bytu či domu ten pravý domov. Ale kde na něj vzít? 

 

Dočasné řešení za hubičku

Pokud si půjčku aktuálně nemůžete dovolit, neznamená to, že musíte bydlet v holobytě. Na portálech Všezaodvoz.cz, Nevyhazujto.cz nebo Darujizaodvoz.cz můžete pořídit dočasné vybavení prakticky zadarmo. Lepší něco, než nic, no ne? Minimálně do doby, než se postavíte zpátky na nohy.

 

„A kdy už se konečně budete stěhovat do nového?“ Na tento zvědavý dotaz, který ve vás už možná vyvolává lehkou zuřivost, existuje celá řada odpovědí. Dvě z nich se ale opakují nejčastěji: první z nich souvisí s hladkým nástupem či přechodem potomků do nové školy a druhá se váže k Vánocům, které jsou předzvěstí blížícího se konce roku.

A ten, kdo stihne přesun zrealizovat do „svátků klidu a míru“, může zapomenout na život v krabicích a oslavit příchod nového roku s čistým štítem a hřejivým pocitem, že všechno stihl tak, jak plánoval.

Chystáte se vánoční stěhovací termín dodržet i vy? Pak už pravděpodobně v novém bytě nebo domě řešíte poslední nedodělky, abyste prostor mohli zabydlet nábytkem a dalšími doplňky. Některé kousky si možná berete s sebou z předcházející adresy, ale pro další část budete muset vyrazit do obchodů. 

TIP

Peněz nikdy není dost. Jak udržet výdaje na uzdě?

 

Že máte po koupi či rekonstrukci bydlení jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou? Pokud vám nezbývají žádné rezervy, budete muset sáhnout po půjčce na vybavení bytu či domu, v ideálním případě po nějaké výhodné s férovými podmínkami, která by co nejméně zatížila váš domácí rozpočet. Co vám banky a další poskytovatelé půjček nabídnou?

Účelový, nebo neúčelový úvěr?

Jediná správná odpověď na otázku, jaký je nejlepší způsob financování nákupu nábytku, spotřebičů a dalších bytových doplňků, bohužel neexistuje. Je ale pravděpodobné, že se ocitnete před základní volbou, jestli by se pro vás více hodila půjčka účelová, nebo neúčelová. Jaký je mezi nimi rozdíl?

„Mezi finanční produkty, jímž lidé nejčastěji financují nákup vybavení bytu či domu, patří účelová půjčka na bydlení a neúčelový úvěr, který lze využít prakticky na cokoliv. Předností účelového úvěru na bydlení je, že u něj banka klientovi často dokáže nabídnout nižší úrok, ale na oplátku od něj bude vyžadovat, aby prostřednictvím účtenek zpětně doložit, za co vypůjčené peníze utratil. U klasického úvěru na cokoliv starosti s dokládáním účelu odpadají, úroky ovšem mohou být mírně vyšší."

- Vojtěch Adam Rychlíček, finanční specialista portálu Ušetřeno.cz

Účelový úvěr na bydlení proto sedne těm, kteří mají přesnou představu o tom, co budou do bytu či domu pořizovat, a tak dokáží odhadnout, v jaké výši by se půjčka měla pohybovat. Mírní chaotici, které děsí představa shromažďování a ukládání dokladů a účtenek, a nerozhodnutí zájemci, kteří preferují volnost při rozhodování, za co vypůjčené peníze utratí, by pak měli dát zelenou půjčce na cokoliv. Úroková sazba sice může být v případě neúčelového spotřebitelského úvěru o něco vyšší, ale jeho výhodou je, že banka nepátrá po tom, jak klient peníze využil

 
Účelový, nebo na cokoliv? Vyberte si úvěr na míru!

Sledovat výhodné nabídky bank se vyplatí!

Pravidlo, že úrok u půjčky na cokoliv bývá vyšší než úroková sazba účelového úvěru na vybavení domácnosti, ovšem nemusí platit vždy. Banky i nebankovní poskytovatelé půjček (máme na mysli prověřené a seriózní společnosti) v průběhu roku přicházejí s časově omezenými zvýhodněnými nabídkami, které zahrnují například snížení úroku, speciální odměnu za sjednání produktu, nebo třeba odpuštění několika splátek v případě řádného splácení půjčky.

Před uzavřením smlouvy se proto vyplatí důkladně prozkoumat trh a porovnat, jak si jednotliví poskytovatelé úvěrů stojí. Pomoci vám může naše srovnání půjček, v němž najdete také informace o speciálních akcích, které v jednotlivých bankách právě probíhají. Ty mohou potenciálním klientům ušetřit i několik tisíc korun.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2