Téměř polovina Čechů změní dodavatele plynu po srovnání cen. Domácnosti hledají, kde uspořit

 

Na portálu Ušetřeno.cz jsme prováděli průzkum, abychom zjistili, z jakého důvodu se lidé rozhodují pro změnu dodavatele plynu. Více než 40 % respondentů se rozhodlo změnit svého dodavatele poté, co pouze informativně vyzkoušeli srovnání cen plynu pro domácnosti. 37 % klientů se rozhodlo pro změnu, když obdrželi složenku s vyúčtováním.

starší domácnost 

Hlavním důvodem, kvůli kterému mění Češi dodavatele plynu nejčastěji, je hledání informací o cenách energie u jiných dodavatelů. K tomu dobře poslouží přehledné srovnání cen plynu. Pro domácnosti, které plynem vytápěíjí, většinou ze srovnání vyplyne, že ušetří i několik tisíc korun ročně. Po takovém zjištění se téměř polovina rodin rozhodne dodavatele změnit.

Dále si domácnosti zjišťují ceny plynu konkurenčních dodavatelů v případě, že jim přijde dodatek ke smlouvě s nabídnutím fixace na několik let, takže nastává otázka, zda se fixace vyplatí.

Zhruba desetina uživatelů uvedla, že je ke změně inspirovala webová nebo e-mailová reklama. Pouze ve 2 % případů se lidé rozhodli změnit dodavatele na popud obchodního zástupce společnosti. „Lidé mění dodavatele v průměru jednou za 3 až 5 let. V případě, že stávající dodavatel mírně zdraží, objeví se jiní alternativní dodavatelé nebo úspora bude pouze v řádu stokorun, nebudou zákazníci pro změnu dostatečně motivování,“ uvádí specialista na energie Tomáš Suchý.

Lze ušetřit stovky až tisíce korun

Nejčastějším důvodem pro změnu stávajícího dodavatele plynu je jednoznačně cena. Je dobré si občas porovnat ceny plynu pro domácnosti a sledovat výhodné nabídky. Když zjistíme, že bychom mohli přechodem k jinému dodavateli ušetřit až tisíce korun a přemýšlíme tedy o změně dodavatele, je potřeba si přečíst obchodní a smluvní podmínky, aby se převod plynu ve finále ještě neprodražil nebo abychom se neupsali k nevýhodné smlouvě.

Kvalitnější služby

Lepší nabídka konkurenčního dodavatele je dalším důvodem ke změně. Protože konkurence poměrně rychle roste, dodavatelé se snaží poskytovat kromě co nejnižší ceny i kvalitní služby k zákazníkově spokojenosti. V tomto případě je dobré dát na doporučení od známých, či rodiny. Je pravděpodobné, že někdo z vašeho okolí již má zkušenosti se změnou dodavatele plynu. Poptejte se u svých známých.

Nespokojenost s dodavatelem

Nespokojenost klienta bývá dalším důvodem ke změně dodavatele. Přechod k novému je to nejlepší řešení. Zde je samozřejmě také potřeba dát na doporučení a reference. Na internetu se objevuje spousta diskuzních fór, kde najdete dostatek nezávislých doporučení.

Přechod k jinému dodavateli je zdarma

Protože za změnu dodavatele plynu nebudete platit žádné poplatky, nic vám v převodu nebrání. Pokud jste si pečlivě přečetli obchodní a smluvní podmínky nového dodavatele, nemusíte mít žádné obavy. S vyřízením administrativy vám pomůže nový dodavatel, případně portál, přes který se rozhodnete změnu provést. Na portálu Ušetřeno. cz takové služby nabízíme bezplatně. U nás máte jistotu, že vám radí zkušení odborníci, kteří převádí desítky, dokonce i stovky smluv denně.

Srovnejte si ceny plynu pro domácnostiPorovnat nabídky

Jak probíhá změna dodavatele plynu?

 

Dobré vědět

• Přechod k novému dodavateli se odvíjí od délky výpovědní doby u stávajícího poskytovatele. Obvyklá výpovědní lhůta je 1–3 měsíce.
• Změnu dodavatele plynu můžete uskutečnit podle zákona jednou za 6 měsíců.
• Datum platnosti smlouvy začíná v den, kdy došlo k podepsání smlouvy.
• Datum účinnosti nastává další den, který následuje po dni ukončení vaší smlouvy s původním dodavatelem plynu.

  1. Nejdříve si v kalkulačce srovnáte ceny plynu pro domácnost.
  2. Ihned uvidíte, jak velkou úsporu byste mohli získat u jiných poskytovatelů.
  3. Vyberete si, která nabídka je pro vás nejvýhodnější.
  4. Pokud se rozhodnete pro daného poskytovatele, vyplníte kontaktní údaje.
  5. Náš specialista vás kontaktuje a po telefonu s vámi vyplní všechny smlouvy a formuláře.
  6. Vyplněné dokumenty vám poté zašle k podpisu společně s předplacenou obálkou.
  7. Potřebné dokumenty předáme příslušnému dodavateli, který s vámi změnu dokončí.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2