Sheldonův koutek 6. díl: Tesla – jméno, které nedalo Edisonovi spát

 

Také jste jako malí hráli tu hru, kdy vám kamarádi nalepili na čelo štítek se jménem nějaké osobnosti a vy jste měli uhodnout, kdo jste? I v dospělosti to může být zábava, jak ostatně soudí i Sheldon s Amy, kteří si tuto šarádu střihli na začátku jednoho z dílů Teorie velkého třesku.. Shledon měl na čele telefon, na displeji napsané jméno a Amy napovídala: „Tohle je jednoduché. Máš ho hrozně rád.“ „Já.“ „No tak, je to jeden nedoceněný génius.“ „Pořád já.“ „Ty to nejsi. Přemýšlej. Pojmenovali po něm auto.“ „Ovšem že ano! Mini Cooper! Jsem to já!“ „Takže jinak. Slabý odvar Sheldona Coopera.“ „Aha, Tesla“ A kdo to byl vlastně ten Tesla? Pojďte si s námi ku příležitosti výročí jeho narození tohoto nedoceněného génia připomenout.

tesla 

Nikola Tesla, vynálezce indukčního motoru a objevitel vícefázového střídavého proudu, se narodil 10. července 1856 v obci Smiljan na území dnešního Chorvatska, ale oba jeho rodiče byli srbského původu. Proto se do dnes vedou spory o to, zda byl Srb nebo Chorvat. Tak jako tak byl už od dětství vynalézavého ducha. Svou první zkušenost s elektřinou získal už v 5 letech, když šimral svého kocoura na břiše a zničehonic dostal ránu. Tření jemné kočičí srsti totiž vyvolalo výboj statické elektřiny, což malého Nikolu naprosto uchvátilo. V období dospívání si tak i přes odpor rodičů prosadil studium techniky.

Během studií ve Štýrském Hradci poprvé objevil nedostatky stejnosměrného proudu. Do té doby vlastně ani jiné možnosti přenosu elektrické energie neexistovaly. Když se ovšem v tomto ohledu vyjádřil před renomovaným profesorem a celou třídou spolužáků, přineslo mu to akorát výsměch. Jelikož se navíc během studií rád věnoval hraní karet a kulečníku, nikdy ve skutečnosti žádného akademického vzdělání nedosáhl. Ale byl velmi technicky nadaný a v té době bylo v Evropě šikovných inženýrů poskromnu, proto si rychle vyšlapal cestu k práci v elektrotechnickém odvětví, a dokonce našel uplatnění na pobočce Edisonovy společnosti Continental Edison Company v Paříži.

tip ZAJÍMAVOST: Věděli jste, že Nikola Tesla strávil jeden semestr i na Karlo-Ferdinandově Univerzitě v Praze? Bylo to v době, kdy univerzitu vedl Ernst Mach, po němž je pojmenována jednotka rychlosti zvuku.

Po roce se mu naskytla příležitost pracovat pro samotného Edisona ve Spojených státech a on neváhal ani vteřinu. Už během svého působení v jeho evropské filiálce se mu podařilo realizovat návrh motoru na střídavý proud, se kterým se toužil Edisonovi pochlubit. Mělo to ale háček. Jeho chlebodárce založil své podnikání na proudu stejnosměrném a vidina toho, že by všechny své patenty podstoupil nijak neověřené teorii střídavého proudu se mu ani trochu nezamlouvala. Touha po uplatnění svých myšlenek u mladého Nikoly nakonec zvítězila, zanedlouho se proto cesty obou velikánů rozešly. Ne však na dlouho.

 

Asynchronní motor se náramně hodil do krámu Georgi Westinghouseovi, příznivci střídavého proudu a především obchodnímu konkurentovi Edisona, který se rozhodl Teslův koncept podpořit a odkoupit všechny jeho patenty. Edison ve spojení nadaného inženýra a pittsburského magnáta spatřil velké nebezpečí konkurence. Najednou uvěřil, že by se mohl střídavý proud prosadit, což bylo nutné zastavit, aby neutrpělo jeho podnikání. Tím rozpoutal největší a nejkrutější obchodní válku v našich dějinách. 

Aby zdiskreditoval své soky, začal pořádat názorné demonstrace nebezpečí střídavého proudu. K tomu mu nejprve stačila zvířata. Čaroděj z Menlo Parku, jak mnozí Edisonovi přezdívali, platil dětem z okolí své laboratoře 25 centů za každou donesenou zatoulanou kočku nebo psa. Zvířata pak nemilosrdně zabíjel za pomoci střídavého proudu před širokým obecenstvem. Své hrůzné činy pak dokonce nechal otisknout i v novinách.

tip ZAJÍMAVOST: Ve stejnou dobu, kdy byl u Edisona zaměstnán Nikola Tesla, pracoval ve společnosti i český průmyslník a spoluzakladatel ČKD Emil Kolben. S Teslou se osobně znal a prosazoval jeho myšlenky střídavého proudu proti Františku Křižíkovi. Obchodní soupeření obou českých podnikatelů se však neslo v o dost umírněnějším duchu.

tesla patenty 

Když i tak tandem Tesla-Westinghouse vyhrával, snížil se Edison ještě víc. Jeden z jeho stoupenců zajistil koupi tří Teslových patentů, aby mohlo spatřit světlo světa elektrické křeslo. Jako první měl tu smutnou příležitost vyzkoušet nástroj smrti odsouzený vrah William Kemmler. Jestli někdy litoval svých zločinů, tak to bylo dozajista ve chvíli popravy. Edisonovi stoupenci totiž nedokázali odhadnout sílu proudu, protože doteď byli zvyklí pouze na drobná stvoření, a tak Kemmlerovi připravili tu nejkrutější poslední chvíli na tomto světě. Záměr popravy střídavým elektrickým proudem se tak minul účinkem. Široká veřejnost byla činem znechucená a kýžený výsledek zavržení střídavého proudu se nedostavil.

Další zajímavosti

  • Podobiznu Nikoly Tesly naleznete například na 100dinárové bankovce.
  • Po slavném géniovi je pojmenováno letiště v Bělehradě. 
  • Česká společnost zabývající se výrobou elektrotechnických zařízení Tesla nenese jeho jméno, jedná se o zkratku slov Technika Slaboproudá.
 

Teslovi se i přes Edisonovu amorální kampaň podařilo pokračovat v šíření střídavé soustavy. Investoři si začali všímat, že je střídavý proud energeticky i finančně úspornější a efektivnější. Jenže Teslův mecenáš Westinghouse se ocitl ve finanční krizi. Kdysi slíbil vyplatit Teslovi 3 dolary jako licenční poplatek za každý kilowatt prodaného výkonu. Tehdy však netušil, že to vytvoří tak neúnosnou částku. Tesla, zahleděn pouze do svých vynálezů, jako projev přátelství odsouhlasil Westinghouseovi zrušení licenčních poplatků, aby mohla jejich spolupráce i nadále pokračovat.

Malou záplatou na dosavadní finanční tíseň byl vyhraný tendr na osvětlení Světové výstavy konané v roce 1893 v Chicagu. I tehdy porazil Tesla s Westinghousem Edisona. Toho „válka proudů“ stála nemalé peníze, proto byl donucen spojit svoji společnost fúzí s obchodním partnerem Johnem Pierpontem Morganem. Vznikla tak společnost General Electric, se kterou se pod zkratkou GE setkáváme dodnes.   

tip ZAJÍMAVOST: Edison s Teslou byli v mnoha ohledech dost podobní. Především je spojovala naprostá oddanost práci a minimum odpočinku. Jejich hlavním rozdílem pak byl vztah k penězům. Zatímco Edison jich dokázal spoustu vydělat a rozmnožit, Tesla uměl přesný opak, zisky velmi rychle utrácel.

Společnost nabídla pořadatelům výstavy řešení elektrifikace střídavým proudem, nicméně neuspěla. S prohrou se ale nedokázala tak lehce smířit. Ještě na poslední chvíli se snažila duu Tesla-Westinghouse zakázku překazit tím, že jim odmítla poskytnout Edisonovy patenty na žárovku. Ani to ovšem nepomohlo. Nikola se svým společníkem totiž Edisonův patent obešli. Westinghouse vynalezl tzv. zátkovou žárovku, která měla sice menší životnost, ale za to se v ní dalo velmi snadno vyměnit vlákno. Jeho patent tedy ve finále nebyl jen dokonalejší, ale také vyšel levněji. 

tesla portrét 

Poslední tečkou za „válkou proudů“ byla stavba elektrárny na Niagarských vodopádech. Podle očekávání se do soutěže o realizaci přihlásili oba energetičtí giganti. Jenže společnost GE opět nehrála fair play. Brzy se přišlo na to, že svůj návrh elektrárny okopírovala od Westinghouse i se všemi Teslovými patenty. Což Teslu, který vždy přihlížel bojům Edisona a General Electic proti svému vynálezu pouze z povzdálí, rozčílilo natolik, že se velmi nečekaně vložil do sporu a přesvědčil komisi, že mohou použít pouze Westinghouseův návrh, jelikož všechny ostatní porušují jeho patentní právo, jenž je ochoten vymáhat soudně. 

Jakmile se zjistilo, že stavba elektrárny bez Teslových patentů není možná, bylo takříkajíc ihned rozhodnuto o vítězi tendru i celé obchodní války. Konstrukce niagarské elektrárny, ze které byla vedena elektrická energie až do New Yorku, donutila i Edisona uznat, že odmítnutí střídavého proudu bylo největší chybou v jeho životě. Tesla po splnění svého snu převést elektrickou distribuční soustavu na střídavý proud, upřel svůj zájem na přenos bez drátů. To už je ale jiný příběh…

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé