Na jakou tísňovou linku se obrátit, pokud se vám něco stane mimo ČR?

 

Návštěva cizí země je povětšinou vzrušujícím dobrodružstvím. Kocháte se památkami, pronikáte do tajů neznámé kultury, učíte se novému jazyku a domů si pak kromě plného kufru suvenýrů odvážíte také nespočet úžasných vzpomínek a zážitků. Někdy to však nejde úplně podle plánu a dovolená snů se doslova vmžiku promění v noční můru. V zábavním parku se vám zatoulá dítě nebo na pláži dostanete úpal a zkolabujete. Kam se v těchto případech obrátit o pomoc?

tísňová linka112 je tísňová linka, díky které se dovoláte pomoci záchranářů ve všech členských státech EU. 

Ať se chystáte na prodloužený víkend do Neapole, plánujete týdenní dovolenou v Chorvatsku nebo se stěhujete na půl roku do Kanady, měli byste být připraveni na všechny situace, které mohou během vašeho pobytu nastat. Nemyslete samozřejmě hned na nejhorší. Pravděpodobnost, že oblast, ve které se budete nacházet, zasáhne přírodní katastrofa nebo ve vašem hotelu začne hořet, je opravdu minimální. Zato krádež dokladů nebo únos dítěte jsou v dnešní době bohužel celkem běžnou událostí. 

Připravili jsme pro vás různé modelové situace spolu s návodem, jak se v případě, že by se něco podobného stalo vám, zachovat, vytvořili jsme přehlednou tabulku, kde během chvilky najdete čísla tísňového volání pro jednotlivé státy. 

SITUACE 1: ZDRAVOTNÍ POTÍŽE

Jakub s Petrem vyjeli na Srí Lanku za surfováním. Byla to velká zábava, než Petr jedno odpoledne ztratil balanc při chytání velké vlny a ta ho spláchla. Ten den byl oceán hodně rozbouřený a Petr se začal topit. Jakub ho s pomocí lidí na pláži vytáhl na břeh, ale Petr už byl v bezvědomí.

Jak se v takové situaci zachovat?

Při úrazu je nutné poskytnout první pomoc. A také okamžitě zavolat tísňovou linku záchranné služby (na Srí Lance číslo 110). Musíte ale předem počítat, že že úroveň tamní běžně dostupné zdravotní péče není srovnatelná se státy EU. Je proto vhodné požádat o doporučení zdravotnického zařízení v hotelech vyšší kategorie. Všechny důležité informace najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

TIPNa cesty si nezapomeňte vzít průkaz zdravotního pojištění. V případě, že budete muset na lékařskou pohotovost, usnadní vám průkaz vyřízení formalit a následné proplacení nákladů za zdravotní péči. Před odjezdem si také sjednejte cestovní pojištění. Na fyzicky náročnější dovolenou není od věci nechat se připojistit i na extrémní sporty.
 
 

SITUACE 2: ZATOULANÉ DÍTĚ

Manželé Novákovi byli společně se svojí sedmiletou dcerkou na dovolené ve Francii. Při návštěvě památek jim najednou zmizela v davu turistů. Ani po několika hodinách ji stále nemohli najít. Byli šílení strachy a nevěděli, co mají dělat.

Jak se v takové situaci zachovat?

Nejdříve určitě vyhledejte místní policejní služebnu, kde pohřešování dítěte nahlásíte. Pokud se nacházíte v některé ze zemí EU, můžete také zavolat na číslo 116 000, tísňovou linku pro případy pohřešovaných dětí. Pracovníci linky vás rádi nasměrují na příslušný úřad, se kterým můžete vše ohledně zmizení vaší ratolesti řešit, a poskytnou vám rady i podporu.

TIPDoporučujeme vozit s sebou na dovolenou aktuální fotografii dítěte (například v peněžence), která strážníkům poslouží lépe než jen váš popis.
 
 

stopováníZtracené dítě je noční můra rodičů.  

SITUACE 3: ZTRACENÉ DOKLADY

Tereza chtěla udělat svému příteli radost a koupila mu k narozeninám lístky na fotbalový zápas Manchester United – Anderlecht s tím, že si udělají hezký prodloužený víkend. Na stadionu v houfu fanoušků jí ale někdo ukradl z kabelky peněženku, ve které měli oba doklady i peníze.

Jak se v takové situaci zachovat?

Pokud v zahraničí přijdete o doklady, obraťte se co nejdříve na tamní policii. Od té si nechte vystavit potvrzení nebo protokol o ztrátě či krádeži. Poté je nutné vyhledat zastupitelský úřad České republiky, kde spolu s žádostí o vystavení náhradních dokladů předložíte právě protokol od policie.

TIPJestliže bojujete s jazykovou bariérou a bojíte se, že se s policií nedomluvíte, nejdříve kontaktujte zastupitelský úřad, s jeho pomocí pak budete komunikovat s policií. Pokud máte ke svému cestovnímu pojištění sjednané asistenční služby, můžete se obrátit také na pojišťovnu.
 
 

SITUACE 4: KRÁDEŽ NEBO ZTRÁTA PLATEBNÍ KARTY

Jindřich byl s kamarády na výletě za památkami evropských měst. Těsně před návratem zpátky do ČR mu v autobuse někdo ukradl pouzdro, kde měl mimo jiné i platební kartu. Bál se, že ji někdo zneužije, a nevěděl, kam se obrátit.

Jak se v takové situaci zachovat?

Co nejdříve kartu zablokujte. Každá banka má svou speciální tísňovou linku, která funguje nonstop. V případě, že máte sjednané kvalitní pojištění, spolehlivě ochráníte peníze na svém účtu. Horší už je to se získáním financí. Bohužel se vám zcela reálně může stát, že budete v zahraničí bez peněz, bez karty, ale aspoň s hřejivým pocitem, že ji máte zablokovanou.

TIPPřevod peněz do několika minut po celém světě a bez použití bankovních účtů poskytuje Western Union. Stačí tedy vyhledat pobočku (zpravidla směnárnu) a na místě postupovat dle požadované služby.
 
 

SITUACE 5: OSTATNÍ NOUZOVÉ SITUACE

Karel odjel na půl roku studovat do Lisabonu a pronajal si tam byt. Krátce po nastěhování propukl v bytě požár a on neznal číslo na hasiče. Velmi rychle propadl panice, vyběhl z domu a snažil se dovolat pomoci sousedů.

Jak se v takové situaci zachovat?

I když neznáte telefonní číslo na hasiče v Portugalsku, nepanikařte. Kdekoli v EU můžete využít tísňovou linku 112. Pravděpodobně se dovoláte přímo na centrálu záchranných služeb pro danou zemi. Operátorům nahlásíte vaše jméno, co se stalo, a také vaší adresu, oni pak do vašeho bytu hasiče okamžitě pošlou. 

hašení požáruNěkdy stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. 

Jednotné evropské číslo tísňového volání 112

Na číslo 112 lze volat z mobilních telefonů i z pevných telefonních sítích zdarma, kdykoliv se ocitnete v tísňové situaci a nemůžete si vzpomenout nebo neznáte číslo na záchrannou službu, hasiče či policii. Vyspělá technologie linky umožňuje operátorům zjistit přesné místo, odkud voláte, a dokonce vás lokalizovat, nebo identifikovat v případě, že telefonujete z mobilního telefonu bez SIM karty.

Pokud nastane situace, při které se budete muset obrátit na tísňové číslo, v klidu řekněte, co se stalo, a jestli je někdo zraněný. Poté doplňte, kde k danému incidentu či nehodě došlo. Následně zřetelně nadiktujte operátorovi své jméno a číslo telefonu, ze kterého voláte. Nezavěšujte, odpovězte operátorovi na jeho otázky a následujte jeho pokyny.

PŘEHLEDNĚ: ČÍSLA TÍSŇOVÝCH LINEK

Stát Číslo tísňové linky
Státy Evropské Unie 112
většina Severní Ameriky  911 
Spojené království a některé africké státy     999    
Austrálie 000
   Čína         110, 120, 119    
Filipíny 117
Japonsko 110, 119
Korea    119   
Maledivy 119, 102, 118
Nepál    100, 101, 102  
Nový Zéland  111
Pákistán  15, 115, 16
Srí Lanka 119, 110
Thajsko  191, 1669, 199
Vietnam    113, 114, 115  
Venezuela       171   
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 11