Tradiční vyúčtování za energie

 

Jako každý rok, tak i letos jste se nevyhnuli vyúčtování za elektřinu, plyn nebo vodu. Pokud jste na energiích šetřili, měla by Vás čekat odměna ve formě přeplatku. Většina domácností se však potýká s nedoplatky vzniklými větší spotřebou, než pokryjí jejich pravidelné zálohy.

Vyúčtování je závislé na distributorech, proto je termín u každého jiný. Někomu může zúčtování přijít na začátku roku, jinému zase až na podzim. Distributorské společnosti provádí jednou ročně odečty skutečné spotřebované energie, které pak předávají dodavatelům. Až na základě těchto dat může následně dodavatel spotřebu vyfakturovat. „V blízké budoucnosti 'chytré elektroměry', přinesou zkvalitnění služeb, mezi které budou patřit i již zmíněné termíny odečtů. Zatím je vše ve fázi pilotních projektů a testování,“ uvádí mluvčí distribuční skupiny E.ON Božena Herodesová.

Výše záloh

Každý rok s vyúčtováním také dochází k přepočtu výše záloh a to podle odběru za minulý rok a odhadu vývoje ceny na následující období.

 

„Jen v případě zcela nových odběrných míst je to teoretický výpočet podle vybavení odběrného místa spotřebiči a předpokládanou dobou jejich využití,“ vysvětluje Petr Holubec z PRE.

 

Jak vysoké zálohy budete platit si můžete ve většině případů zvolit sami. Například u dodavatele Pražská plynárenská, PRE, E.ON a ČEZ lze zálohy změnit kdykoli v průběhu roku ať už telefonicky, písemně, e-mailem či osobně.

Změňte si dodavatele energií onlinePorovnat ceny energií

Kdo přeplatky vrací a kdo převádí do dalšího období

  • Bohemia Energy: Přeplatek do 100 Kč nevrací a převádí jej do následujícího fakturačního období. Přeplatky nad 100 Kč lze použít na úhradu splatného dluhu nebo vrátit, záleží na dohodě.
  • Centropol: Přeplatek do 200 Kč nevrací a převádí ho do následujícího fakturačního období. Přeplatky lze použít na úhradu splatného dluhu.
  • Central Energy: Přeplatek do 200 Kč nemusí vracet a převádí jej do následujícího fakturačního období.
  • ČEZ: Přeplatek jakékoliv výše může použít na úhradu záloh v následujícím období nebo na úhradu dlužných pohledávek.
  • Elimon: Přeplatek jakékoliv výše může použít na úhradu záloh v následujícím období.
  • E.on: Přeplatek v jakékoliv výši vrací, nedohodne-li se se zákazníkem jinak.
  • Optimum energy: Přeplatek v jakékoliv výši může použít na úhradu záloh v následujícím období.
  • PRE: Přeplatek v jakékoliv výši použije k úhradě záloh na další období.
  • RWE: Přeplatky nebo nedoplatky, jejichž celková výše nepřesáhla 200 Kč, převádí do dalšího zúčtovacího období. Vyšší přeplatek vrací, zákazník si ho musí vyzvednout.
  • X energie: Přeplatek nebo doplatek nepřevyšující 100 Kč nevrací a převádí jej do následujícího období.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0