Třetí sazba DPH ve výši 10 % zlevní léky i knihy

 

Senát schválil zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty (DPH) pro léky, knihy a kojeneckou výživu. Nová snížená sazba klesne na 10 % od začátku roku 2015. Doteď platí pouze dvě sazby DPH, základní ve výši 21 % a snížená s 15% daní. Dočkáme se zlevnění o celou část snížené daně, nebo si obchodníci nechají část ušetřených peněz z ceny výrobků pro sebe?

léky 

Na co všechno bude od 1. ledna 2015 platit druhá snížená sazba daně z přidané hodnoty ve výši 10 % ?

  • Počáteční a pokračovací kojenecká výživa a potraviny pro malé děti.
  • Radiofarmaka, očkovací látky, léky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní a veterinární služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní a veterinární lékařské účely.
  • Tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti; hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované. Mimo zboží, kde reklama přesahuje 50% plochy.

10% sazba DPH sníží výnosy státní pokladny

Stát by měl podle odhadů zavedením třetí sazby DPH přijít o daňový výnos ve výši 2,9 miliard Kč. Senát rovněž schválil zrušení jednotné sazby daně z přidané hodnoty 17,5 %, která měla platit podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska od roku 2016. Kalousek se kriticky vyjádřil proti současným změnám, protože zavádění několika daňových sazeb může vést ke snadnějším daňových únikům než při platnosti jediné sazby DPH.

Novelu daňového zákona musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman. Přestože ten by dal před snížením DPH přednost větší podpoře městských knihoven, nedá se příliš očekávat, že by návrh zákona obsahující sníženou sazbu DPH na léky, knihy a kojeneckou výživu vetoval.

Nevíte, jak ušetřit peníze v rodinném rozpočtu? Zjistit tipy na úsporu 

Co se do druhé snížené sazby DPH nedostalo?

Oproti původnímu návrhu se změna daně z přidané hodnoty netýká dětských plenek, které aktuálně spadají do skupiny zboží zatížené základní sazbou DPH ve výši 21 %. Důvodem pro tento krok jsou obavy z tahanic s Evropskou komisí, která zakázala zařazení dětských plen do snížené sazby daně. Kromě změny v sazbě DPH nás začátkem roku 2015 čekají i další novinky v oblasti daní (především změny v dani z příjmu).

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7