Úspory českých domácností se od minulého roku ztenčily

 

Průměrná česká rodina by vydržela žít z úspor 3 měsíce a 18 dní. Na konci minulého roku ale dokázala našetřit peníze na chod domácnosti při výpadku všech příjmů po dobu 4 měsíců a 3 dní. Jak se liší výše úspor podle vzdělání?

úsporyPrůměr je ošemetný ukazatel, protože čtyři z deseti Čechů nemají naspořeno vůbec nic. 

Jak dlouho vydržíte s finanční rezervou, když vám život hodí klacky pod nohy? Podle průzkumu ING Bank by v případě ztráty všech příjmů průměrná česká domácnost přežila z úspor 3 měsíce a 18 dní.

Dlouhodobě se výše úspor Čechů příliš nemění. Za poslední dva roky finanční polštář českých domácností nikdy neklesl pod 3měsíční rezervu.

Nenechte nic náhodě a začněte spořit.Srovnat spořicí účty

Finanční odborníci přitom doporučují mít pro nenadálé případy disponibilní úspory alespoň ve výši 4 až 6násobku měsíčního příjmu domácnosti.

Lidem se základním vzděláním vydrží úspory jen 2 měsíce

Výsledky ING Bank Indexu úspor domácností ukazují, že lidé se základním vzděláním mají vytvořenu rezervu přibližně na 2 měsíce, Češi s maturitou by bez příjmů vydrželi 4 měsíce a nejlépe jsou na tom tradičně vysokoškolské domácnosti, kde mají rezervu na více než 5 měsíců. Mezi jednotlivými kraji se neobjevují žádné výrazné rozdíly.

Naše příjmy převyšují výdaje o 29 %

Češi by si dokázali odkládat téměř třetinu příjmů, pokud by chtěli. Zatímco lidé se základní vzděláním a bez maturity by mohli uspořit 16 % příjmů, dotazovaní s maturitou a vysokoškolským vzděláním až 32 %, resp. 35 %.

Průzkum pro ING Bank zpracovala agentura TNS Aisa na reprezentativním vzorku 1 500 lidí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2