Novela úvěrového zákona: Jak se dotkne hypoték a půjček?

 

V minulém díle našeho seriálu jsme si v krátkosti nastínili, co všechno se změní vlivem novely zákona o spotřebitelském úvěru, která vstoupila v účinnost 1. prosince tohoto roku. Dnes už se zaměříme na konkrétní finanční produkty: hypotéky, půjčky a mikropůjčky. Co všechno by měli vědět potenciální žadatelé o úvěr? A jak výrazně se změny dotknou poskytovatelů?

Lepší podmínky pro spotřebitele 

Když není na účtě dost peněz, přichází na řadu mikropůjčka

Šli jste z práce stejnou cestou jako obvykle, a v tom se to stalo. Úplně jste zkoprněli a s pusou otevřenou dokořán ohromeně zírali do výkladní skříně obchodu. I přes sklo výlohy jako byste cítili jemnost toho kašmírového svetru, který na vás volal: „Kup si mě!”. Tomu nešlo odolat.

Všichni důvěrně známe ten moment, kdy nás přemůže touha a prostě si musíme koupit i to, co zrovna nepotřebujeme jen proto, že to v obchodě prostě nechceme nechat. Jenže někdy jde o věci, které stojí víc, než si můžeme dovolit. Na řadu pak přichází mikropůjčky. Ty už ale nebudou tak snadno dostupné, jako tomu bylo doposud. 

TIP

Sledujeme pro vás svět financí:

 

Mikropůjčkami se rozumí půjčky do částky pěti tisíc korun. Do konce listopadu je mohl poskytovat kdokoliv, kdo si zařídil živnostenský list. Tomu ale novela úvěrového zákona učinila přítrž. Každý, kdo chce nyní mikropůjčky nabízet, musí požádat Českou národní banku (ČNB) o licenci, složit základní kapitál ve výši 20 miliónů korun a všichni jeho poradci i prodejci musí mít úspěšně složenou maturitu a odbornou zkoušku ze znalostí finančního trhu.

Nově už také není možné sjednávat mikropůjčky po telefonu, internetu či jakoukoliv jinou anonymní cestou. Každý subjekt si musí náležitě ověřit bonitu klienta, může být smlouva brána za neplatnou. Zpřísněné podmínky by měly vyřadit ze hry valnou většinu někdejších pofidérních poskytovatelů, kteří si v mnohém nezadali s lichváři. Bohužel to také znamená, že až zase narazíme na něco, čemu nebudeme moci odolat a na účtě nebudeme mít dostatek peněz, budeme si muset zařídit kreditku, nebo počkat do výplaty.  

 
Nečekané výdaje? Kreditní karta se v takové situaci může hodit!

Zpřísněné podmínky se vztahují na účelové i neúčelové půjčky

Toužíte po tom, aby váš dům zase voněl novotou, ale nemáte peníze na rekonstrukci? Potřebujete koupit nábytek či spotřebiče? Nebo prahnete po autě, s kterým se každá cesta změní v jedinečný zážitek a navíc bude bezpečné, ale nemůžete si to dovolit? Půjčky vám splnění všech snů a přání mohou usnadnit. I těch se ale změny, které s sebou přinesla novela zákona o spotřebitelském úvěru přinesla, dotknou.

Pro všechny poskytovatele účelových a neúčelových půjček platí stejná pravidla jako pro ty, kteří nabízejí mikropůjčky. Musíte od nich dostat kompletní rozpis transakcí, plateb a poplatků, které se k úvěru váží, a konečná částka se nesmí žádným dodatkem navýšit. Podmínky by měly být pro obě strany vždy naprosto transparentní. A vy, jako spotřebitel, máte 14 dní na to, abyste si vypracovanou nabídku porovnali s jinými na trhu.  

Během této doby vás poskytovatel nesmí telefonicky ovlivňovat. Penále a pokuty při nesplácení úvěru mohou činit jen 50 % úvěru, maximálně však 200 tisíc korun. To platí i pro již stávající půjčky, nejenom ty od prosince. Případné spory se pak budou řešit před soudem.

čtení pohádky ilustrační foto  

Změnám neunikly ani hypotéky a veškeré úvěry na bydlení

Kdo by nesnil o vlastním domově, kam se bude moci každý den těšit. O místě naplněném pohodou, kde zní zvonivý dětský smích, z kuchyně se line vůně dobrot a u vchodu vás přivítá váš čtyřnohý chlupáč. Místě kde šťastně zestárnete. Ne každý si ho může ale dovolit, proto se uchylují k řešení v podobě úvěrů na bydlení.

 
Zajímají vás aktuální úrokové sazby u hypoték? Rádi vás s nimi seznámíme!

Na klasické, variabilní a americké hypotéky, překlenovací úvěry ze stavebního spoření i refinancování se vztahují všechny změny vypsané výše. Pozitivní novinkou navíc je, že všichni spotřebitelé budou mít naprostou kontrolu nad provedenými platbami. A pokud si zažádají, musí jim banka předložit také vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru.  

Změn k lepšímu se dočkáme i u možností předčasného splacení úvěru. Pro nově uzavřené hypotéky platí, že lze bez jakýchkoliv poplatků splatit ročně až 25 % úvěru, a to až měsíc před ročním výročím uzavření smlouvy. Jestliže od uzavření smlouvy uběhly nejméně 2 roky a vy prodáte nemovitost, která sloužila jako zástava, můžete splatit celou hypotéku za poplatek 1 % z předčasně splácené části, avšak maximálně 50 tisíc korun. Doposud to bylo až 5 %. V těžkých životních situacích či při vážném onemocnění můžete celý úvěr splatit zcela bez sankcí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8