Finanční horor: Češi si berou úvěry lehkovážně, smlouvy skoro nečtou

 

Češi a úvěry by mohli hrát dvě hlavní role v děsivém hororu z finančního prostředí. Nedávné průzkumy ukázaly, že 40 % Čechů text úvěrové smlouvy nečte vůbec anebo ji jen proletí za 5 minut a také že každý osmý Čech by si klidně půjčil od neznámého či podezřelého zdroje. Třetina občanů už se kvůli úvěru dostala do potíží.

finanční hororPodmínky úvěrových smluv vůbec nečtou častěji ženy než muži. 

Pro milovníky hororů máme napínavé čtení, i když možná neodpovídá klasickým hororovým klišé. Temné uličky vystřídaly obyčejné kanceláře a vražednou zbraní se stalo pouze pero, kterým se nevinné oběti upíšou k nevýhodné smlouvě o úvěru. Podle průzkumů, které provedla Česká bankovní asociace a firma Cofidis, mají ale čeští spotřebitelé do nevinných obětí daleko. Často spadnou do úvěrové noční můry vlastní nevědomostí a malou ochotou zkoumat, co za "hrůzu" vlastně podepisují.

Podmínky úvěru: Nudné čtení, které desetina Čechů ignoruje

Jak dlouho trávíme prostudováním podmínek úvěrové smlouvy? Závazný dokument před podpisem odmítá číst necelá desetina Čechů a další třetina tomuto textu věnuje pouze 5 minut. Více času přitom věnujeme prohlížení denních zpráv nebo jedné návštěvě svého facebookového profilu.

"Ani odborník, natož laik, není schopen prostudovat úvěrovou smlouvu za 5 minut. Tím spíš, že smlouvy jsou často velmi komplikovaně napsané a obsahují nejednu past ve formě skrytých poplatků.”

- Thomas Kudela, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis

Nicméně, třetina Čechů naopak věnuje četbě obchodních podmínek aspoň hodinu. Kteří lidé trénují rychločtení na úvěrech nejčastěji? Kupodivu, mezi nejlehkovážnější patří v tomto směru lidé v produktivním věku, tedy od 25 do 44 let. Skoro polovina této skupiny se čtením smluv neobtěžuje déle než oněch 5 minut. Možná ale zavádění hodin finanční gramotnosti do českých škol mělo smysl, protože nejpečlivěji pročítají obchodní podmínky právě mladí lidé (od 18 do 26 let.)

Od koho a na co si nejvíce půjčujeme?

komu dáte přednost, potřebujete-li si půjčitZdroj: Česká bankovní asociace 

Češi dávají přednost úvěrům od bank dokonce i před půjčkou od někoho z rodiny. Trochu hororová statistika se ale týká úplně jiného čísla. Od neznámého nebo podezřelého zdroje by si neváhalo půjčit peníze 12 % Čechů. Od menších nebankovních institucí nebo neznámých osob by si navíc ve větší míře půjčili lidé, kteří se zadluží i kvůli menším nákupům.

"Jedná se o skupinu, která není malá a která je ohrožena pádem do dluhové pasti. Předlužení lidé často volí malého nebankovního poskytovatele úvěru právě proto, že mnohdy neprověřuje jejich finanční situaci. Neuvědomují si ovšem, že to dělá s cílem vlákat je do pasti.”

- David Šmejkal, odborník z Poradny při finanční tísni

S půjčkou mají zkušenost skoro dvě třetiny Čechů. 38 % obyvatel tvrdí, že by si úvěr nikdy nevzali, 55 % by si půjčilo pouze na zásadní věci a zbývajících 7 % by po půjčce sáhlo i v případě malých a drobnějších nákupů. Stále zůstávají i lidé, kteří jsou ochotni půjčit si větší finanční obnos na zaplacení dovolené. Podle šetření firmy KRUK, která spravuje pohledávky, se necelá 2 % jejích klientů dostala do finančních potíží kvůli splácení půjčky na dovolenou.

Vybírejte jenom z ověřených úvěrů Srovnat půjčky

Každý pátý Čech někomu dluží

Až dva miliony občanů mají dluhy a nad stovkami tisíc lidí se vznáší hrozba exekuce. Třetina Čechů se v průzkumu zpracovaném firmou Cofidis přiznala k tomu, že měli s úvěrem nějaký problém. Dvě pětiny z této skupiny uvedly, že kvůli danému problému přišli o finance. Třetina lidí sice žádnou finanční újmu neutrpěla, ale popsali celou zkušenost s řešením problematického úvěru jako velmi psychicky vyčerpávající. Pouze jedna pětina Čechů se setkala s problémem u půjčky, který vyřešili, aniž by ztratili peníze nebo klid.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2