Vyplatí se snížit zálohy za energie?

 

Letošní topná sezona se pro domácnosti vyvíjí stejně příznivě jako ta loňská. Podle předpovědi meteorologů se počasí výrazně nezmění. Teplá zima znamená nízké účty za energie. To svádí ke snížení záloh. Má to smysl?

Zálohy energie - zimaVe špatně zateplených objektech vám bude s přímotopy zima. Navíc budete platit vysoké účty za elektřinu. 

Historie se po roce opět opakuje. Matka příroda se pomátla a zima zapomněla přijít. Minimální sněhová pokrývka a mírné mrazy se příjemně projeví na fakturách za teplo. Většina domácností už podruhé za sebou ušetří tisíce korun. Loni, kdy panovala podobně mírná zima, klesla podle Teplárenského sdružení spotřeba tepla zhruba o patnáct procent.

Podobně na tom byly domácnosti, které si samy topí elektřinou a plynem. V roce 2014 dodavatelé vraceli přeplatky, které přesahovaly i deset tisíc korun. Nabízí se otázka, zdali zálohy na další zúčtovací období nesnížit.

Se snižováním záloh opatrně

Každý by chtěl platit méně za energie, to je pochopitelné. Jenže je velmi nepravděpodobné, že se podobně příznivá zima bude opakovat potřetí za sebou. Pokud se nyní rozhodnete snížit zálohy za elektřinu a plyn, vystavujete se riziku, že příští rok budete velmi nepříjemně zaskočeni obrovským nedoplatkem. Pro rodinný rozpočet je lepší si každý měsíc připlatit pár stovek navíc, než pak řešit obrovský dluh, který musíte do několika týdnu chtě nechtě splatit.

TIP

Co dělat, když nemáte peníze na zaplacení energií

Získat cejch neplatiče je relativně lehké. Stačí jednou nezaplatit za energie a problém je na světě – přerušení dodávek, pokuty, vymahači. Poskytneme vám první pomoc a poradíme, jak situaci vyřešit.

 

Zajímejte se o výši záloh

Vyúčtování elektřiny nebo zemního plynu dokáže leckdy překvapit. Abyste nebyli nepříjemně zaskočeni a nemuseli doplácet horentní částky v příštím zúčtovacím období, tak byste měli dodavatelům elektřiny a plynu koukat pod ruce. Nový rozpis záloh obdržíte od dodavatele spolu s vyúčtováním. Jejich výše se vypočítává na základě předchozí spotřeby ve stejném období a zohledňují se i předpokládané ceny energií.

Na výši záloh se dá domluvit

Když vám nevyhovují navržené podmínky, můžete se bránit. S dodavatelem se dá obvykle domluvit, a to i bez udání důvodu. Stačí zavolat na zákaznickou linku, poslat e-mail nebo osobně navštívit pobočku. Na nový rozpis záloh ale reagujte rychle, protože ne všechny společnosti umožňují měnit výši během roku. Za úpravu poplatků se nic neplatí.

Počasí ovlivňuje jenom zlomek našich účtů

Přestože díky pěknému počasí zaplatíme za teplo méně, největší vliv na naše účty má sám dodavatel. Ceny jednotlivých společností se výrazně liší. Kdo si správně vybere, ušetří tisíce korun, ať přijde mírná, nebo sibiřská zima.

Který dodavatel plynu je nejlevnější?Srovnat ceny

Nejvíce změnu dodavatele na svých fakturách pocítí rodiny, které topí plynem. Může se jednat i o částky kolem osmi tisíc korun. V případě elektřiny záleží na způsobu vytápění. Citelně se uleví těm, kteří topí drahými a neekologickými přímotopy. Ale i v případě akumulačního vytápění nebo tepelného čerpadla se vyplatí srovnat si dodavatele elektrické energie.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé