Jak na výpočet povinného ručení

 

Lámete si hlavu, jak se vypočítává cena povinného ručení? Vysvětlíme vám základní principy, podle kterých se pojišťovny řídí. Konečně se dozvíte, proč soused platí za povinné ručení tak málo?

nehoda - povinné ručení  Málokterá pojišťovna si nechá nakouknout do kuchyně plné složitých statistik. Každá má jiný postup a klade důraz na rozdílné vstupní parametry. Nicméně základní pravidlo je vždy stejné. Čím větší riziko nehody hrozí, tím dražší bude povinné ručení. První kritérium, které pojišťovací makléře zajímá, je objem případně výkon motoru vozidla. Majitel nadupaného sporťáku neplatí za pojistnou ochranu víc bezdůvodně. Ze statistik nehodovosti plyne, že silnější a rychlejší auta způsobují v průměru více nehod.

                                                                                                Většina společností klade důraz na obsah motoru. Z cenového srovnání povinného ručení plyne, že z hlediska majitelů dieselových aut se často jedná o nevýhodný postup. Existují výjimky, které vycházejí při výpočtu ceny povinného ručení z výkonu. Mezi takové patří například pojišťovna AXA. Dále se pojišťovací domy zajímají též o rok výroby, hmotnost, počet míst k sezení či způsob použití vozidla.

Levné povinné ručení         onlineSjednat povinné ručení

Za mládí se platí

Kromě vlastností motoru se při kalkulaci konečné ceny bere v potaz i osoba řidiče. Připlatit si musí hlavně mladí lidé, protože logicky hrozí zvýšené riziko karambolu. Navíc začínající řidiči způsobují větší procento dopravních nehod s tragickými následky. Přístup pojišťoven se různí. Některé své klienty dělí na mladé a zkušené, jiné zase rozdělují nováčky za volantem do několik cenově odstupňovaných úseků. V tomto ohledu je unikátní Kooperativa, která věk zákazníků nebere v potaz.

V Praze je draze

Diskriminování se mohou cítit vlastníci automobilů z velkých měst. Povinné ručení je stojí víc. Jenže pojišťovny pro to mají své důvody, které jsou opět podložené statistikami. Obvyklý postup je dělení motoristů do kategorií Praha a okolí, krajská města, malé obce a vesnice.

Malusy a bonusy

Platí jednoduchá rovnice. Čím déle bez nehod řidič jezdí, tím méně za pojištění platí. Slevy z povinného ručení mohou přesáhnout i hranici 50 %. Pokud se zákazník rozhodnete pro výpověď povinného ručení a přejde k jiné pojišťovně má i nadále nárok na vyježděné bonusy. Malusy naopak fungují jako přirážky k ceně pojištění pro neukázněné motoristy, kteří často bourají.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0