Češi patří k nejméně zadluženým národům v EU

 

Průměrný Čech dluží více než 124 tisíc korun. V běžné české rodině se dvěma dětmi by se pak průměrný dluh vyšplhal až na necelý půl milion. Nemusíte se ale děsit. Naše republika se do záhuby neřítí, většina evropských zemí je na tom totiž mnohem hůř.

zadlužení - spořicí prasátkaČeští poslanci už stihli nahromadit státní dluh za 1,663 bilionu Kč. 

Celkové dluhy českých domácností se vyšplhaly na 1,309 bilionu korun.  Možná vám to připadá jako hrozivě vysoké číslo, ale nemusíte upadat do depresí a přemýšlet o tom, že se odstěhujete jinam. Za hranicemi ani jinde v Evropské unii to o moc lépe nevypadá.

Menší dluhy než u nás mají jen v Rumunsku a Litvě

Když se podíváme na to, kolik procent hrubého domácího produktu (HDP) dluží dohromady firmy a domácnosti v jednotlivých zemích (tzv. soukromý dluh země), Česká republika je třetí nejméně zadluženou zemí Evropské unie.

Soukromý dluh zemí EU 2013, Ušetřeno.cz 

Zdroj dat. Eurostat (poslední data z roku 2013), Úprava tabulky: Ušetřeno.cz

Do souhrnného ukazatele soukromý dluh patří dluhy podniků, domácností i neziskových organizací dané země. Na co si české domácnosti nejčastěji půjčují? Česká národní banka (ČNB) dělí dluhy domácností do tří kategorií; úvěry na spotřebu, úvěry na bydlení a úvěry podnikajících fyzických osob.

Nepřeplácejte zbytečně svůj úvěrSrovnat půjčky

Dvě třetiny dluhů českých domácností patří mezi dobré dluhy

Nejvíce peněz si Češi půjčují kvůli pořízení vlastního bydlení. Z celkového koláče dluhové služby českých rodin na hypotéky připadá téměř 70 %. Hypoteční úvěry ekonomové považují za tzv. dobré dluhy, protože svému majiteli umožní v budoucnu zbohatnout. Úvěry na pokrytí spotřebních výdajů činí v poslední době 20 % ze všech dluhů českých domácností. Zbytek, tedy 10 až 11 %, tvoří půjčky živnostníkům.

Celkové zadlužení domácností 

Zdroj: Česká národní banka (ČNB)

Proč se jiné evropské státy zatím nehroutí z vysokých dluhů svých domácností? Přestože je celková míra zadlužení českých domácností, vyjádřená poměrem úvěrů k HDP, stále pod průměrem EU, je třeba si uvědomit, že vyšší zadluženost domácností v eurozóně je doprovázena větším bohatstvím těchto domácností.

Snižte své měsíční splátky půjček konsolidací Spočítat úsporu

Jinými slovy jinde sice mají vyšší dluhy, ale kvůli vyšším příjmům i celkovému bohatství si je mohou v klidu dovolit splácet. To platí zejména pro obyvatele Lucemburska, Nizozemí, Dánska či Švédska.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2