Jedna banka nás tahala měsíce za nos, v druhé hypotéku schválili do týdne

 

Manželé Dominika a Miroslav se rozhodli pořídit si pozemek a dům na hypotéku. Pár měsíců po předběžném schválení úvěru jim ale banka vytvořila nové podmínky. Proč došlo při žádosti o hypotéku k radikálnímu veletoči a může se to stát i vám?

Složitější žádost o hypotéku může být u některých bank zkouška ohněm, říká Dominika. (Ilustrační foto) 

Dominika se s manželem před lety přestěhovala do Prahy kvůli práci. Bydleli v podnájmu, ale po nějaké době jim přestalo vyhovovat, že platí vysoký nájem v bytě, který jim nikdy nebude patřit. Chtěli se přesunout do vlastního, a proto začali uvažovat o úvěru na pozemek i na dům. Samotné vyřízení je stálo hodně nervů, ale hypotéka byla nakonec jejich.

Co jim pořádně zavařilo při žádosti o hypotéku v první bance, kde to nejdříve manželé zkoušeli? O peripetiích s bankovními pracovníky i hypotečními poradci nám vyprávěla Dominika (29 let). V první části třídílného seriálu jsme se zaměřili na potíže a průtahy v první bance, díky kterým mladému páru hrozilo, že kvůli neschválené hypotéce přijdou o již zaplacenou zálohu na koupi pozemku.

Jak dlouho jste zvažovala pořízení hypotéky?

Trvalo mi to dva roky, kdy jsem přemýšlela, jestli jít do hypotéky, nebo celý život bydlet v nájmu. Když jsme se s manželem rozhodli pro hypotéku, chvíli jsme ještě řešili, jestli byt nebo dům. Nakonec jsme sáhli po hypotéce na pozemek s tím, že dům si na pozemku postavíme, takže vlastně budeme potřebovat ještě druhý úvěr na bydlení.

Dvěma různými hypotékami jsme si vlastně dost zkomplikovali celý proces schvalování úvěru u banky. 

TIP

Přemýšlíte nad investicí do vlastního bydlení?

 
 

Kde se objevil problém?

Nejdřív jsme si vyhlédli pozemek za Prahou, vyžádali jsme si předběžné schválení žádosti o hypotéku, a poté jsme zaplatili zálohu v řádu desítek tisíc. Aby nám nepropadla, museli jsme si pospíšit se schválením hypotéky na pozemek. Hypotéku na dům jsme původně chtěli řešit dohromady. 

Která fáze žádání o hypotéku se ukázala jako nejsložitější?

Z počátku jsme plánovali dům na klíč. Jenže pak se zadrhla dohoda se stavební firmou, takže stavbu domu na klíč jsme nakonec zavrhli a chtěli jsme řešit už jen hypotéku na pozemek. Kvůli byrokratickým požadavkům banky jsme se ocitli v nevýhodné vyjednávací pozici.

Když si nedáte pozor, schvalování hypotéky se může proměnit ve hru o čas. 

Tím jsme ztratili dost času a kvůli tomu už jsme ani nemohli moc vyjednávat o lepších podmínkách hypotéky s druhou bankou. Kvůli pozdějšímu schválení bychom totiž přišli o zaplacenou zálohu na koupi pozemku. Začali jsme trochu panikařit.

Snažili se vám nějak pomoci v první bance, kde jste si chtěli původně zařídit hypotéku?

Právě to byl hlavní kámen úrazu. Velmi dlouho trvalo než nám bankéřka sdělila konečné stanovisko.

 

Víte, že...

  • v loňském roce 2014 prodala nejvíce úvěrů na bydlení Hypoteční banka?

S první bankou jsme hypotéku začali řešit v září, kdy jsme se předběžně dohodli na schválení hypotéky na 100 % hodnoty nemovitosti.

Jenže až na konci ledna se bankéřka vytasila s novými podmínkami. Už nám chtěli poskytnout pouze 85% hypotéku a navíc nově požadovali dokončenou kolaudaci sítí a v lednu 2015 podání daňového přiznání mého manžela za rok 2014, což bylo ještě brzo. Kolaudace sítí ještě nebyla dokončená, ale její provedení bylo součástí smlouvy o koupi pozemku, což věděli v bance už od začátku, ale najednou jim to začalo vadit.

Banka nás tedy dostala do šílené situace, když nás 5 měsíců tahala za nos. Kdyby nám tyto podmínky řekli už na začátku, mohli jsme se obrátit na jinou banku mnohem dřív a třeba jsme měli čas na hledání výhodné úrokové sazby. Takhle se staly úroky tím posledním, co bych řešila.

Srovnejte si dostupné hypotéky na trhu a zjistěte, která banka vám nabídne nejnižší úrok a RPSN
 

Proč jste si jako první vybrala právě tuto banku?

Doporučil mi ji hypoteční poradce nejen proto, že nabízela jeden z nejnižších úroků, ale také ostatní poplatky u této banky nebyly vysoké.

Která banka nabízí nejvýhodnější hypotéku? Srovnat hypotéky

V příští části seriálu o schvalování hypotéky se podíváme podrobněji na věci, které ovlivňují bonitu žadatelů o úvěr na bydlení i na ideální strategii, kterou by Dominika při sjednávání hypotéky zvolila, pokud by ji netlačil čas.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 21