ČLOVĚK V NESNÁZÍCH: Zapomněl jsem peníze v bankomatu

 

Strčili jste do bankomatu kartu, pečlivě naťukali PIN a odešli bez peněz? Zdá se to k nevíře, ale banky denně řeší problémy s roztržitými zákazníky, kteří nechali hotovost v bankomatu. Dostanete zapomenuté bankovky zpátky?

neúspěšný výběr v bankomatuNeúspěšný výběr musíte reklamovat. Dobrá zpráva je, že některé bankomaty se snaží peníze zapomětlivých klientů ochránit. Když je zapomenete v přihrádce a ani po několika upozorněních si je nevyzvednete, bankovky automaticky zajedou zpátky. Časová prodleva se různí. Třeba u Raiffeisenbank, UniCredit Bank nebo GE Money zmizí peníze v útrobách bankomatu po 30 vteřinách. Interval u ČSOB a Era trvá rovnou minutu.

Vaše spása - reklamace

Pokud se vrátíte zpátky k bankomatu a peníze už zajely, musíte neúspěšný výběr reklamovat. Transakce se totiž strhne z vašeho účtu. Bez ohledu na to, kde jste vybírali, neprodleně navštivte nejbližší pobočku své banky a vyplňte speciální formulář. Banka prověří výpisy z bankomatu a přepočítá jeho stav. Připsání peněz zpět na váš účet je pak otázka jednoho až tří dní.

Vyberte si nejvýhodnější běžný účet Srovnat běžné účty

U kterých bank máte smůlu

Bohužel zdaleka ne všechny bankomaty schovají nevyzvednuté peníze. Hotovost zůstane připravená volně k odběru například v bankomatech České spořitelny. Podobně jsou nastaveny i přístroje Fio banky, Komerční banky nebo Sberbank.

TIP

Bankomat mi spolknul kartu. Co mám dělat?

Přišli jste si vybrat peníze z bankomatu a zničehonic zmizela karta v jeho útrobách? Přečtěte si, jak zvládnout krušnou situaci a jak získat svou kartu zpět.

 

Banky se bojí švindlování. Podvodníci přišli na jednoduchý trik. Vytáhli z připraveného balíku peněz jen prostřední bankovky a zbytek nechali zajet. Pak podali reklamaci a na účet jim banka přičetla celou částku. Po zmedializování případu došlo k prudkému nárůstu reklamací.

Provozovatel Vrátí se peníze zpět do bankomatu?
Air Bank Ano, (jen bankomaty na pobočce)
Česká spořitelna Ne
ČSOB Ano, po minutě
Fio banka Ne
GE Money Bank Ano po 30 sekundách
Komerční banka Ne
Era Ano, po minutě
Raiffeisenbank Ano, po 30 sekundách
Sberbank Ne
UniCredit Bank Ano, po 30 sekundách
 
 

Přečin zatajení věci

Trestní zákoník hovoří jasně. Kdo si přisvojí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

 

Poctivci nevymřeli

Výběr reklamujte, i když tušíte, že vaše peníze někdo sebral. Naděje umírá poslední. Možná po vás přišel poctivý nálezce, který obnos odevzdal v bance. A co když po vás šel k bankomatu člověk, který si bankovky nechal? V takovém případě vám nezbývá nic jiného, než se obrátit na policii. Prostor kolem bankomatů snímají kamery. Je šance, že pachatel bude odhalen.

TIP

Máte potíže s bankou, dodavatelem energií nebo mobilním operátorem?

Přečtěte si další díly seriálu ČLOVĚK V NESNÁZÍCH. Máme pro vás praktické rady, jak vybruslit z problémů.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 19