Když Putin zavře kohoutky s plynem, zásoby ČR vydrží měsíc

 

Pokud dojde kvůli krizi na Ukrajině k zastavení dodávek plynu z Moskvy, Česká republika si vystačí se zásobami plynu celý měsíc. Čeští spotřebitelé tak žádný výpadek nepocítí. Kdyby žádný kubík plynu neprotekl plynovody z Ruska ani půl roku, situace by byla kritická. Na takové přerušení dodávek plynu už čeští plynaři připraveni nejsou.

konflikt Rusko a UkrajinaCelá Evropa si dělá zásoby plynu kvůli obavám z vyhrocení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. 

Zásobníky plynu v České republice jsou plné z necelých 98 %. Přes devadesát procent klíčové komodity v zásobnících mají uskladněno i naši sousedi v Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Ale například Maďaři prozatím spoléhají na zásobníky plynu plné jen z větší poloviny.

Studená „sibiřská“ zima by zásoby plynu ukrojila rychleji

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR spolu s Evropskou komisí nedávno provedly zátěžové testy, jak je naše republika připravena na případný výpadek plynu z Ruska. České domácnosti by zastavené kohoutky plynovodů nepocítily zhruba měsíc, protože by mohly využít nashromážděných zásob.

Topná sezóna 2014/15 klepe na dveře. Porovnat ceny plynu

Samozřejmě by záleželo na tom, kdy by k výpadku plynu došlo. Mrazivá zima s kupou sněhu by české zásoby plynu ztenčila nejspíš rychleji. Kdyby skutečně došlo k plynové krizi, cennou komoditu by přednostně dostávaly domácnosti, nemocnice či jiné důležité instituce. Velkoodběratelé a podnikatelé by stáli až druzí v řadě.

Zásoby plynu si dělá celá Evropa

Členské země Evropské unie si letos „nasyslily“ nejvíce plynu do zásobníků v celé historii. Reagovaly tak na výzvu eurokomisaře pro energetiku, Günthera Oettingera, který členy EU vyzval, aby před letošní zimou naplnili své podzemní zásobníky co nejvíce.

Zásoby si dělají tedy všichni, přestože každý stát EU by plynová krize zasáhla s jinou intenzitou. Ceny plynu v Evropě se totiž značně liší a navíc každá země je do jiné míry závislá na dodávkách plynu z Ruska. zatímco u nás dovážíme z Ruska asi dvě třetiny spotřebovaného plynu, na Slovensko nebo do Finska proudí plyn výhradně z Ruské federace.

"V současné době máme zásobníky zemního plynu naplněny už téměř na sto procent o měsíc dříve, než bývá obvyklé. Plynárenské společnosti jsou připraveny i tuto zimu plynule zásobovat domácnosti i firmy zemním plynem a zásobníky v tom hrají klíčovou roli. Od roku 2009 jsme navíc investovali do rozšíření zásobníků další tři miliardy korun. Jsme dnes připraveni i na případné problémy s dodávkami zemního plynu Centrálním koridorem z Ukrajiny do Evropy.”

- Miloslav Zaur, předseda Rady Českého plynárenského svazu
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2