Zelenou elektřinu nabízí málokdo. Kolik za ni zaplatíme?

 

V poslední době se začíná stále více mluvit o šetrném chování k přírodě. Ekologie je v kurzu a v nabídce dodavatelů se objevila elektřina, která pochází čistě z obnovitelných zdrojů. Kdo zelenou elektřinu nabízí a kolik stojí?

zelená elektřinaZelenou elektřinu vám do zásuvky dodají E.ON a Nano Energies. 

Kdo hledá, najde

Chtěli byste doma svítit jen elektřinou z obnovitelných zdrojů? Pak nemáte příliš na výběr. Například dodavatel AmperMarket podle svých slov vykupuje více než polovinu energie z obnovitelných zdrojů. Společností, které ale nabízí stoprocentně zelenou elektřinu, je poskrovnu.  

 

Cena za 1 kWh v sazbě D02d

  • E.ON EkoElektřina – 1,399 Kč
  • Nano Energies tarif Green – 1,183 Kč
 

Z dominantních dodavatelů má v nabídce elektřinu pouze z obnovitelných zdrojů jen E.ON. PRE a ČEZ ryze čistou energii do zásuvek nedodávají. Ekologická produktová řada společnosti E.ON pro domácnosti se jmenuje EkoElektřina, pro podnikatele je určena EkoStandard Power.

Specialista na zelenou

Jediný dodavatel, který postavil svou nabídku přímo na elektřině pocházející z větrných, vodních, solárních elektráren a z biomasy, je Nano Energies. Tarif Green je určený jak pro domácnosti, tak i pro podnikatele. Že budete skutečně odebírat čistou elektřinu, garantuje pravidelný nezávislý audit. Nabídkou dodavatele Nano Energies se nechalo zlákat 2 946 zákazníků.

Z jakých obnovitelných zdrojů ekologická elektřina pochází?

Zelená elektřina se u nás vyrábí celou řadou způsobů. K výrobě čisté energie se využívá především přírodní síly vody, slunce a větru. Důležitou roli hrají také bioplyny a biomasa, tepelná čerpadla nebo geotermální energie.

TIPObnovitelné zdroje jsou velkými výrobci elektřiny vnímané pouze jako doplněk k tepelným a jaderným elektrárnám. Polovina elektřiny vyrobené v České republice pochází z tepelných elektráren. Zhruba 35 % připadá na jádro a zbytek tvoří obnovitelné zdroje.
 

Kolik za elektřinu zaplatíte

O peníze jde až v první řadě. V minulosti platilo, že komu není lhostejný osud přírody, musí si připlatit. Zelené tarify ale mírně zlevnily. Kolik tedy ekologická energie stojí?

1) Modelový příklad: Dvoučlenná domácnost, která topí přímotopy a bydlí v Hradci Králové (distribuční oblasti ČEZ).

Společnost a produkt Roční náklady
Nano Energies tarif Green 39 376 Kč
ČEZ Basic 40 406 Kč
Yello 38 329 Kč

2) Modelový příklad: Rodina, která používá elektřinu jen ke svícení a bydlí v jednogeneračním domě v Hradci Králové (distribuční oblasti ČEZ).

Společnost a produkt Roční náklady
Nano Energies tarif Green 12 110 Kč
ČEZ Basic 12 360 Kč
Yello 12 055 Kč

Zdroj: Kalkulačka Ušetřeno.cz

Počítat, počítat, počítat

Z příkladů je patrné, že tarif Green je výhodnější než nejběžnější produkt dominantního dodavatele v kraji. Nicméně existují i levnější možnosti. Obzvlášť pokud doma topíte nebo ohříváte vodu elektřinou.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Který dodavatele a produkt je konkrétně ve vašem případě nejlepší, si musíte v kalkulačce cen elektřiny spočítat sami. Záleží na celé řadě faktorů. Kromě způsobu využití elektřiny a sazby hraje roli distribuční oblast, spotřeba domácnosti nebo typ jističe.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4