Zelená energie bude stát bilion korun. Kdo to zaplatí?

 

Ekonomiku České republiky bude ještě dlouho zatěžovat podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Nejvyšší kontrolní úřad odhaduje, že do roku 2030 to bude stát přes bilion korun. Jedná se o sumu, která se blíží ročním výdajům našeho státu. Kdo astronomickou částku zaplatí?

Česká pole pokryly nedozírné lány solárních panelů. Z výroby zelené elektřiny se stal zajímavý byznys. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě zveřejnil, že finanční podpora pro zařízení k výrobě elektrické energie z biomasy, větru, vody, slunečního záření a bioplynu se jen během let 2011 až 2014 vyšplhala na téměř 157 miliard korun.

Největší žrout peněz – fotovoltaické elektrárny

Největší porci ukusují majitelé solárních elektráren, které patří k nejdražším z těchto zdrojů. Podle NKÚ dosáhla v roce 2013 podpora zelené elektřiny 44 miliard korun a fotovoltaické elektrárny získaly dvě třetiny této částky, přestože vyrobily pouze 22 % zelené elektřiny.

Boom solární energie nastal mezi lety 2009 až 2012. Množství elektřiny vyprodukované fotovoltaickými elektrárnami vzrostlo více než třiadvacetkrát, což nemá v porovnání s ostatními státy Evropské unie obdoby. Návratnost investic do fotovoltaických elektráren byla podle NKÚ zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let.

Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad  

Kdo to zaplatí

Peněženky odběratelů se budou muset doširoka otevřít. Většinu z těžko představitelné sumy nezaplatí stát, ale lidé.  Už dnes tvoří poplatky na obnovitelné zdroje nemalou část rodinných výdajů. Z každé stokoruny zaplacené za elektřinu míří zhruba 15 korun na obnovitelné zdroje.

Průměrná domácnost, která elektřinou pouze svítí a napájí spotřebiče, přispěje částkou kolem 1 500 korun za rok. Kdo elektřinou ohřívá vodu a topí, sáhne do kapsy výrazně hlouběji. Samozřejmě záleží na celkové spotřebě, způsobu vytápění a zvoleném dodavateli.

NKÚ přehání, brání se solárníci

Zpráva NKÚ vyvolala bouřlivou diskuzi. Se závěry nesouhlasí zástupci fotovoltaických asociací. Kvůli zavedení solární daně nevyplatil stát v letech 2011 až 2014 provozovatelům solárních elektráren okolo 20 miliard korun, namítají ve společném prohlášení Česká fotovoltaická průmyslová asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost. Desetiprocentní srážky se prodloužily až do roku 2030, což sníží objem vyplacené podpory i v budoucnu.

„NKÚ ve své zprávě hodnotící podporu obnovitelných zdrojů zapomněl na řadu faktorů a tak je výsledkem jen povrchní zpráva bez souvislostí, která posiluje mýty o šetrné energetice.“

- Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost

Kromě toho obě organizace upozorňují na zrušení daňových prázdnin, změnu odpisových sazeb nebo vysoké recyklační poplatky. Díky tomu se prý posunula návratnost solárních projektů nad zákonem garantovanou mez.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Štědré dotace i pro zahraniční firmy

Za zelenou elektřinu budeme zřejmě platit i zahraničním výrobcům. V roce 2013 vstoupil v účinnost nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Podle NKÚ ho měla Česká republika předložit Evropské komisi ke schválení. Bohužel se tak nestalo a na stůl ho dostala až po uvedení v platnost.

Jenže Evropská komise zjistila, že státem nastavená podpora pro české výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů diskriminuje zahraniční podnikatele. Proto komise nařídila, že podporu musí dostávat i dovozci zelené elektřiny z celé Evropské unie. Jen za rok 2014 může tato kompenzace dosáhnout až 2,5 miliardy korun.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1