Životní pojištění v r. 2015: Skončí mimořádné výběry peněz

 

Co se změní od 1. ledna 2015 v životním pojištění? Pokud budou chtít držitelé současných produktů zachovat daňovou výhodu (snížení daně až 12 tisíc za rok), budou muset přejít na novou formu smlouvy, která neumožňuje mimořádné výběry. Jinak by jim hrozilo, že při předčasném výběru budou muset dodanit již uplatněné odpočty z daní zpětně za 10 let.

životní pojištěníŽivotní pojištění nechrání jenom vás, ale také vaše blízké. 

Proč dochází od nového roku v oblasti životního pojištění ke změnám? Stát chce zamezit tomu, aby zaměstnavatelé vypláceli svým pracovníkům „nedaněnou mzdu“ formu příspěvků na životní pojištění.

Z příspěvků se totiž nemusí platit sociální a zdravotní pojištění, proto se stávalo, že zaměstnavatel raději přispěl svému zaměstnanci na životní pojištění a ten si za nějaký čas vybral peníze formou mimořádného výběru. Vyhnuli se tak zdanění, a navíc zaměstnanec nepoužil peníze na zajištění se na stáří, které chtěl stát podporovat daňovou úlevou.

Myslete dopředu a nenechte se zaskočit. Srovnat životní pojištění

Životní pojištění má sloužit jen jako finanční rezerva na stáří

Možnost snížit si základ daně nejvýše o 12 tisíc Kč za rok při platbách na životní pojištění nově zůstane pouze u smluv, které vylučují možnost mimořádných výběrů finančních prostředků. Již uzavřené smlouvy tedy budou muset být změněny do nového režimu. Pojišťovny na způsobu změny stávajících smluv v současnosti pracují a budou postupně informovat své klienty. Pokud by smlouvy zůstaly tak, jak jsou, zaměstnanci by přišli o daňovou výhodu a zároveň by se jim snížily příspěvky od zaměstnavatelů kvůli platbě sociálního a zdravotního pojištění.

Neskočte na lep špatnému finančnímu poradci

Česká asociace pojišťoven apelovala na klienty, aby se nenechali zmást nepoctivými finančními poradci, kteří budou kvůli změnám nutit klienty ke zrušení starých smluv a uzavřením novým, jen aby získali z nového obchodu provizi. 

"V žádném případě nedoporučuji smlouvy životního pojištění předčasně ukončovat, téměř vždy je to pro klienta nevýhodné. Při předčasném ukončení smlouvy životního pojištění dochází k porušení podmínek daňového zvýhodnění. Pokud si klient nechá vyplatit odkupné, je pak povinen provést dodanění všech částek, o které si v předchozích letech snížil základ daně.”

- Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/zivotni_pojisteni.png