Zájem domácností o změnu dodavatele elektřiny a plynu klesá

 

Masivní vlna, která odplavila zákazníky od dominantních dodavatelů k malým, zdá se vyšuměla. Zájem o změnu dodavatele oproti minulosti poklesl. Jaké jsou důvody?

zájem o změnu dodavateleZájem o změnu dodavatele pomalu utuchá.  Nebývala to samozřejmost

Svého dodavatele elektřiny a plynu si v současné době může svobodně vybrat úplně každý. V minulosti to však nebyla samozřejmost. Liberalizace trhu s energiemi začala pozvolna na přelomu tisíciletí. Cílem privatizace státem vlastněných energetických monopolů bylo posílení konkurenčního prostředí. Což mělo zabránit nárůstu cen. Bohužel očekávání Evropské unie se úplně nenaplnilo. Na cenách energií se negativně podepsala hospodářská krize.

Jako první mohli přejít na levnější elektřinu velkoodběratelé. České domácnosti a drobní odběratelé z řad podnikatelů si museli počkat až do roku 2006. Liberalizace trhu s plynem začala o chlup později a maloodběratelé měli volnou ruku od ledna 2007. První měsíce byly rozpačité a k zásadní změně se odvážilo minimum zákazníků. Přelomový byl rok 2011. Dodavatele elektřiny změnilo 374 tisíc domácností. U Plynu se jednalo o podobně vysoké číslo – téměř 360 tisíc změn.

počet změn dodavatele elektřiny a plynuZdroj: OTE  

Rekordní leden 2014

Jak vypovídají statistiky Operátora trhu s elektřinou (OTE), největší zájem o změnu dodavatele elektrické energie je na začátku roku. Rekordním se v tomto ohledu stal letošní leden. Během jednoho měsíce přešlo ke konkurenci více než 69 tisíc domácností. Když se přičtou ještě čísla za kategorie podnikatelů a velkoodběratelů, jedná se o hodnotu dosahující téměř 115 tisíc. Ačkoli leden 2014 bořil rekordy, tak průběh letošního roku potvrzuje dlouhodobější trend. Celkový počet změn u elektřiny postupně klesá.

Za leden až říjen vyměnilo svého dodavatele elektřiny 225 370 domácností. Oproti loňskému roku se tak jejich počet snížil o 9 %. V segmentu podnikatelů se počet snížil o 17 %, což v absolutních číslech znamená 65 843 změn.

elektřina počet změn u domácnostíZdroj: OTE  

Plyn: o 33 % méně změn

Podobná situace panuje na trhu se zemním plynem. Nejbouřlivější období je už za námi. Od roku 2011 každoročně mírně klesá mezi domácnostmi zájem. Potvrzují to i letošní čísla. V období od ledna do října změnilo svého dodavatele plynu celkem 175 739 odběrných míst. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jde o pokles o 33 %.

počet změn dodavatele plynuZdroj: OTE  

Proč klesá počet změn

Za pokles zájmu o změnu dodavatele může hned několik faktorů. Řada rodin, které se starají o své finance, už našla výhodného dodavatele, u kterého jsou spokojeni. Dalším důvodem je, že přechod k alternativnímu dodavateli má pro některé domácnosti nepříjemnou pachuť. Můžou za to podomní prodejci a jejich nekalé praktiky.  Častokrát podvodně přepisovali zákazníky bez jejich vědomí. Pochybným obchodníkům už málokdo řekne jinak, než šmejdi. Toto označení doslova zlidovělo. Díky tomu roste ostražitost lidí a už se nenechají tak lehce obalamutit líbivými slovy.

Vyplatí se vám změna dodavatele? Srovnat ceny elektřiny

Smlouvy na dobu určitou

Nová strategie dodavatelů velí udržet zákazníka za každou cenu. Velké i malé energetické společnosti proto čím dál tím častěji nabízí zákazníkům smlouvy na dobu určitou. Tím si zajistí věrnost odběratelů na dlouhé roky dopředu. Obvykle se jedná o dvouleté období, ale existují výjimky, které nabízí až desetileté dohody. Vyvázat se z takovéhoto spojení není pro zákazníka lehké. Za předčasné ukončení několikaleté smlouvy se platí značné pokuty.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé