Změňte dodavatele, ušetříte za plyn

 

Vysoké účty za energie trápí nejednu českou domácnost. Proto se nabízí následující otázka. Jak ušetřit za energie v roce 2013? Kromě spořivého topení a vaření můžete dosáhnout velké finanční úspory přechodem k levnějšímu dodavateli plynu.

 Jen v roce 2012 přešlo od drahého prodejce zemního plynu k levnějšímu více než 300 000 maloodběratelů. Podle prognóz ekonomů ceny plynu budou nadále stoupat, takže se dá nadále očekávat zvýšený zájem o přechod k levnějším společnostem. Zákon dovoluje odejít ke konkurenci vždy po vypršení šesti měsíční lhůty. Kdo není líný, uspoří solidní peníze. Přechod k jiné společnosti je až překvapivě snadný. Stačí poskytnout plnou moc novému dodavateli plynu, který vyřídí veškeré administrativní náležitosti.

Srovnání cen energií

Z průzkumů trhu plyne, že řada domácností, které se rozhodly přejít na levný plyn, hledala informace na internetu. Důvody jsou zřejmé. Online webová kalkulačka srovná všechny v regionu dostupné dodavatele a produkty. Stačí zadat osobní údaje, polohu odběrného místa a energetickou spotřebu. Během několika kliků získáte kompletní srovnání cen energií. Nabídky se přehledně vypisují od nejlevnějších po nejdražší a často se liší až o tisíce. V případě domácností, které plynem topí, není výjimkou, že úspora dosáhne ohromujících deseti tisíc za rok. Přesvědčte se sami, zda se vám změna vyplatí.

Sjednejte si levnější plyn onlineSjednat levnější plyn

Změna je bezplatná

Jak stanovuje zákon, změna dodavatele je bezplatná. Bohužel některé méně solventní společnosti státní nařízení obcházejí a snaží se udržet zákazníky pomocí nekalých praktik. Účtují třeba poplatky za odpojení. Obvyklá výpovědní lhůta trvá tři měsíce. V případě nedodržení tohoto období hrozí sankční poplatky.

Kdo nabízí plyn

Licenci na dodávky zemního plynu vlastní několik desítek energetických společností. Největší firmou je RWE, která prodává nejen plyn, ale i elektřinu. Firma garantuje stabilní a pravidelné dodávky. Možná proto odebírá RWE plyn přes 1,6 milionu českých domácností. Zákazníci si oblíbili především produkt RWE plyn Standart, se smlouvou na dobu neurčitou. Nicméně maloodběratelé, kteří mají rádi své účty pod kontrolou, ocení možnost fixace cen na dobu dvou let. S produktem Optimal se nemusíte obávat zdražení plynu. Stačí podepsat smlouvu na dva roky. RWE nejen, že garantuje stabilní cenu, dokonce se dvakrát sníží. Mezi další velké energetické hráče patří Pražská plynárenská, ČEZ nebo společnost E.ON energie.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1