Termínované vklady 2024: Který je nejvýhodnější?

Užívejte si vysoký úrok po celou dobu spoření. Vyberte si ve srovnání termínovaný vklad, který nejlépe zhodnotí vaše úspory – ať už plánujete spořit jen pár měsíců, nebo několik let.

Termínovaný vklad: 3 hlavní výhody termínovaných vkladů

  • Stejný úrok po celou dobu spoření

  • Pevný úrok vám už nikdo nezmění. Máte tak od začátku jasno, kolik vám termínovaný vklad vynese.

  • Úspory máte ze zákona pojištěny

  • Vklady i úroky jsou pojištěny do částky odpovídající 100 000 eur, přibližně tedy do 2 500 000 Kč.

  • O termínovaný vklad se nemusíte starat

  • Stačí si vybrat ten nejvýhodnější termínovaný vklad a dál už nemusíte nic dělat.

Co je to termínovaný vklad?

Termínovaný vklad je speciální spořící účet. Rovnou při jeho sjednání se dohodnete s poskytovatelem, kolik si plánujete uložit a na jak dlouho. Po tuto dobu nebudete mít peníze volně k dispozici – nemůžete si je tedy kdykoliv vybrat bez poplatku. Výměnou ale dostanete dohodnutý úrok, který je často vyšší než u jiných spořicích produktů.

Jak termínovaný vklad funguje?

Úspory, které si uložíte na termínovaný vklad, musíte nechat po určitou dobu ležet, nemůžete si je tedy vybrat. Délka trvání vkladu má velký vliv na výši úrokové sazby. Neexistuje ale pevně stanovené pravidlo, který vklad vám přinese nejvyšší zhodnocení. V jedné bance vám mohou dát vyšší úrok na krátkodobé termínované vklady, u konkurence vás pak naopak lépe odmění za uzavření vkladu na 10 let.  

Porovnávejte proto vždy termínované vklady pro vámi zvolenou délku trvání vkladu. 

U krátkodobých vkladů vám také obvykle připíšou úroky v den splatnosti. V případě dlouhodobých vkladů se úroky často připisují v určitém intervalu – například jednou za 3 měsíce. 

Termínované vklady si můžete sjednat až na roky dopředu. Podle délky trvání se dělí na:  

• krátkodobé termínované vklady – do 1 roku,  

• střednědobé termínované vklady – od 1 roku do 4 let,  

• dlouhodobé termínované vklady – déle než 4 roky.  

Termínované vklady se dále dělí dle způsobu jejich ukončení, a to na jednorázové a revolvingové termínované vklady. 

U klasického termínovaného vkladu jsou veškeré naspořené peníze i s úroky vyplaceny spořiteli po uplynutí dohodnuté doby spoření.  

Revolvingový termínovaný vklad se po ukončení naopak automaticky obnovuje a trvá dál, pokud si spořitel peníze po ukončení nevybere. 

Podmínky termínovaného vkladu

Termínovaný vklad si můžete zřídit u bankovní instituce nebo u spořitelního družstva – na rozdíl od banky se ale nejdříve musíte stát jeho členem. Je taky nutné zaplatit tzv. členský vklad. Ten dělá ze zákona nejméně 1 000 Kč. Říká se tomu také pravidlo 1/10.

Členský poplatek dostanete zpátky, když se rozhodnete z družstva odejít. Úrok, který dostanete, se na něj nevztahuje, ale hodnota vkladu se zvyšuje nebo snižuje na základě toho, jestli družstvo vydělává nebo prodělává. Pokud družstvo zkrachuje, můžete o členský vklad přijít.

Obvykle se také vyžaduje minimální vklad, který se často liší v závislosti na dané instituci (platí to pro banky i spořitelní družstva). Podle typu termínovaného vkladu se může výše minimálního vkladu pohybovat od 1 000 Kč až do 100 000 Kč. Na přehled termínovaných vkladů se můžete podívat v našem srovnání. 

Je taky dobré vědět, že z úroku potom musíte zaplatit 15% srážkovou daň.

Jak vybrat termínovaný vklad? 

Jelikož je jich na trhu skutečně široký výběr, poradíme vám, na co se zaměřit, abyste si vybrali ten nejvýhodnější termínovaný vklad přesně na míru. 

1. Délka spoření 

Úspory ukládáte na předem stanovenou dobu. Může jít jen o pár měsíců, klidně ale můžete spořit i až 10 let. Po tuto dobu ovšem nemůžete peníze jen tak vybrat. Za předčasný výběr se totiž většinou platí nemalé sankce. Zvažte proto, na jak dlouho můžete úspory odložit. 

2. Úroková sazba 

U spořicích účtů se výše úroku odvíjí od výše vašeho vkladu. V případě termínovaných vkladů ovlivňuje úrok hlavně délka spoření. Obvykle platí, že čím déle spoříte, tím vyšší úrok získáte. 

3. Minimální vklad 

⁠Jde o nejmenší částku, kterou musíte uložit, abyste si termínovaný vklad vůbec mohli založit. Někdy jde jen o jeden nebo pár tisíc korun, setkat se můžete ale i s minimálním vkladem ve výši 100 000 Kč. 

4. Banka nebo družstvo 

Jak už jsme zmiňovali, při vstupu do spořitelního družstva je nutné zaplatit vratné vstupné. Výše termínovaného vkladu pak může dělat maximálně desetinásobek vašeho členského vkladu. U banky na žádné takové omezení nenarazíte. 

5. Předčasný výběr 

Máte jasno, jak dlouho můžete úspory postrádat? Přesto si zkontrolujte, kolik by vás případně stál předčasný výběr. 

6. Revolvingový termínovaný vklad 

Ve srovnání najdete také pár revolvingových termínovaných vkladů. Od jednorázových se liší tím, že se po uplynutí sjednané doby automaticky znovu obnoví. Nemusíte tedy běhat do banky nebo družstva. Termínovaný vklad se uzavře na stejnou lhůtu s aktuálně nabízenou úrokovou sazbou. V den obnovení si ale můžete samozřejmě také vklad vybrat, případně ho ještě navýšit. 

7. Způsob připisování úroků 

Výnosy vám většina společností a bank připíše až na konci spořicí lhůty. Existují ale i výjimky. Sem tam narazíte také na měsíční nebo roční úročení. 

Jak založit termínovaný vklad? 

V našem srovnání si můžete nabídku termínovaných vkladů jednoduše projít a přímo vybrat ten nejvýhodnější. Z přehledného seznamu snadno zjistíte maximální úrok i minimální vklad a také hned vidíte, kolik by vás stál předčasný výběr – na základě toho si můžete vybrat ten nejlepší termínovaný vklad sobě na míru. Vyberte si v porovnání termínovaný vklad, který vám sedne jako ulitý, snadno a rychle z pohodlí domova. 

Jak termínovaný vklad zrušit?

Peníze se na termínovaný vklad ukládají na předem stanovenou dobu. Za předčasný výběr se platí sankce a buď vám není vyplacen žádný úrok, nebo zaplatíte pár procent z vybírané částky. Výše sankčního poplatku za předčasný výběr nebo zrušení termínovaného vkladu závisí hlavně na instituci, u níž máte vklad sjednaný, a výši částky, kterou chcete vybrat. Při zakládání termínovaného vkladu se doporučujeme předem informovat o tom, za jakých podmínek můžete smlouvu vypovědět. 

Výhody a nevýhody termínovaných vkladů

Hlavní výhodou termínovaného vkladu je vysoké zhodnocení bez rizika.

Každý termínovaný vklad je ze zákona pojištěný do výše 100 000 eur, takže vám opravdu nehrozí, že byste o své peníze přišli.

Sjednání termínovaného vkladu i vedení účtu bývá zdarma a nevyžaduje téměř žádnou pozornost – vše se děje automaticky, nemusíte na nic myslet. 

Nevýhodou termínovaného vkladu je, že s ním nemůžete nijak manipulovat – na účet nelze peníze přidávat ani je odtamtud vybrat. Účet termínovaného vkladu totiž není určený pro běžné použití, nemůžete si tam nechat posílat výplatu ani z něj cokoli platit.

Zpravidla také není možné smlouvu předčasně ukončit bez sankcí.

Srovnání termínovaných vkladů 

Vyberte si v našem srovnání nejvýhodnější termínovaný vklad pro vás. Z přehledného seznamu snadno zjistíte maximální úrok i minimální vklad a také hned vidíte, kolik by vás stál předčasný výběr.

Tu nejlepší nabídku tak vyberete snadno a rychle přímo z pohodlí domova. 

Srovnání jsme pro vás naposled aktualizovali 12. 01. 2024.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Ostatní často hledají

Srovnání spořicích účtů Jak funguje stavební spoření Kalkulačka stavebního spoření Kreditní karty Jak funguje úročení na spořicím účtu Jak funguje státní podpora na stavebním spoření? Porovnání běžných účtů Porovnání studentských účtů Srovnání dětských účtů