Bez peněz do hospody nelez aneb historie kreditních karet

 

Obchodní ředitel společnosti Ford Frank McNamara si dopřává opulentní hostinu s obchodními partnery v newyorské restauraci Major's Cabin Grill. Jenže když dojde na placení, s hrůzou zjistí, že u sebe nemá ani floka. Pro muže jeho pověsti nanejvýš trapná situace.

kreditni karta 

V tu chvíli se v nešťastníkově hlavě zrodil plán na úvěrovou kartu, kterou by se dalo platit v restauracích, aniž by host u sebe musel nosit hotovost. Přelomový nápad dokázal Frank McNamara zrealizovat během krátké chvíle. V roce 1950 založil dodnes populární značku s příznačným názvem Diners Club. Kartu z tvrdého kartonu nejprve získalo na dvě stě movitých klientů z kanceláří v Empire State Building. Platit s ní mohli v několika málo luxusních restauracích a dvou hotelech na Manhattanu.

Během jednoho roku se karta z New Yorku rozšířila po celých státech. Vlastnilo ji 20 000 lidí. Obzvlášť oblíbená byla mezi zaměstnanci, kteří s ní platili na služebních cestách. Mohli ji využít ve více než tisíci restauracích, řadě autopůjčoven, hotelech nebo květinářstvích. V dnešním smyslu se nejednalo přímo o kreditní kartu, ale o typ charge. Na rozdíl od klasické kreditky, bylo nutné peníze vrátit naráz, nikoli v několika splátkách. Z toho důvodu Diners Club vyhledávala především zámožnější klientela a tato pověst se drží značky dodnes. Ve své době se karta stala doslova módním symbolem. Málokterá hollywoodská hvězda se bez ní obešla. Chlubila se s ní i Marylin Monroe.

Těžké ztráty bank

 

Nejznámější kreditní karty

  • MasterCard
  • American Express
  • Diners Club
  • Visa
 

Na bezhotovostní obchodní vlně se snažila svést celá řada dalších společností. Svou vlastní kreditní kartu začala provozovat také hotelová síť Hilton či šeková společnost American Express. Podobně se snažily prosadit i desítky amerických bank, ale i přes enormní úsilí se jim nedařilo. Jejich projekty končily v milionové ztrátě. Největší banka ve Spojených státech Bank of America dlouho zvažovala vstup na tento nejistý trh. Úspěch Diners Clubu a později i American Express donutil manažery vymyslet novou podobu bezhotovostních plateb. V létě 1958 spustila banka pilotní projekt kreditní karet s revolvingovým úvěrem, tak jak je známe dnes. Karta se nově vyráběla z odolného plastu, aby se zvýšila její bezpečnost a usnadnilo její čtení.

Cesta kolem světa

Popularita tohoto způsobu placení začala přitahovat pozornost také v zahraničí. Kartu začali přijímat obchodníci a hoteliéři v Kanadě, na Kubě nebo ve Francii. Další státy světa rychle následovaly. Z lokální karty, kterou se původně dalo platit pouze v části New Yorku, vyrostla mezinárodní. V roce 1957 objeli manželé Bortzfieldovi celý svět během třiceti dnů jen s kreditkou v kapse.

Československé prvenství

Československo drží jedno prvenství. Jako jediná země východního bloku začala v roce 1965 přijímat platební karty. První zákazník se ale objevil až o tři roky později. Zahraniční turista bezhotovostně zaplatil za služby na pražské pobočce cestovní kanceláře Čedok. Našinci si na vlastní kreditky museli ještě několik desítek let počkat. Nesmělé pokusy probíhaly až po pádu železné opony. Skutečný boom kreditních karet nastal až na přelomu tisíciletí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1