Srovnání kreditních karet: Nakupujte teď, plaťte až později

Vyberte si tu nejlepší kreditní kartu a užívejte si slevy, věrnostní programy a další výhody. Ať už ji chcete vzít na cesty do zahraničí, nebo jen na výlety po nákupech.

Co je kreditní karta?

Jedná se o platební kartu, která umožňuje čerpání a splacení takzvaného revolvingového úvěru. Kreditní karty nabízejí banky, ale i některé nebankovní společnosti (nebankovní kreditní karta).

Na kartě máte konkrétní finanční limit, který čerpáte ve formě půjčky. Kreditkou potom lze platit v obchodech, čerpat slevy u partnerů poskytovatele karty nebo cashback a v některých případech můžete také zdarma vybírat z bankomatu. 

Kreditní vs. debetní karta

O vydání kreditní karty musíte požádat banku, která vám ji musí schválit – k tomu není potřeba mít účet ve stejné bance. Na rozdíl od toho debetní kartu obdržíte automaticky ke svému běžnému účtu. 

Hlavní rozdíl mezi kreditní a debetní kartou je ale ten, že s debetní kartou platíte svými vlastními penězi. Při placení kreditkou používáte prostředky, které si od banky svým způsobem půjčujete. Pokud stihnete půjčené peníze v bezúročném období splatit, nečeká vás žádný úrok.

Jak funguje kreditní karta?

Jde o takovou bezúročnou půjčku do kapsy. Doslova.

Kreditní karta se používá stejně jako běžná platební karta. Rozdíl je v tom, že peníze na kreditce nejsou vaše, ale společnosti, která kartu vydala. Při každé platbě kreditkou si tak vlastně berete malou půjčku. S kreditní kartou ale nemusíte ztratit ani korunu na úrocích. Stačí půjčené peníze vrátit během takzvaného bezúročného období.

Jak vybrat kreditní kartu?

To záleží na tom, na co budete chtít kartu použít. 

Pokud například milujete nakupování, zaměřte se na cashback. Tedy na to, kolik procent z útraty vám vrátí každý měsíc zpět. Přehlédnout byste ale neměli ani nadupané věrnostní programy. 

Kreditní kartu chcete jen jako rezervu pro strýčka příhodu? V tom případě se dívejte hlavně po kreditkách s nízkým poplatkem za vedení a malou minimální splátkou. 

Nadšení cestovatelé zase ocení kreditní kartu s kvalitním cestovním pojištěním a výhodnými směnnými kurzy. 

Některé banky karty s většími bonusy zpoplatňují, jiné nabízí kreditní karty zdarma (vedení a založení). 

Nejvýhodnější kreditní kartu si můžete vybrat v našem srovnání. Chcete vědět, jaké výhody kreditní karta nabízí? Stačí ve srovnání kliknout na „Více info“ a následně na „Základní parametry“.  

Na co koukat ve srovnání kreditních karet?

To záleží hlavně na vás.

Pokud milujete nakupování, zaměřte se na cashback. Tedy na to, kolik procent z útraty vám vrátí každý měsíc zpět. Přehlédnout byste ale neměli ani nadupané věrnostní programy.

Kreditní kartu chcete jen jako rezervu pro strýčka příhodu? V tom případě se dívejte hlavně po kreditkách s nízkým poplatkem za vedení a malou minimální splátkou.

Nadšení cestovatelé zase ocení kreditní kartu s kvalitním cestovním pojištěním a výhodnými směnnými kurzy.

Chcete vědět, jaké skvělé výhody kreditní karta nabízí? Stačí ve srovnání kliknout na „Více info“ a následně na „Základní parametry“.

Jak získat kreditní kartu?

Kreditní kartu vám na požádání vystaví téměř jakákoliv banka. Je to jedna z běžných služeb. A postup, jak získat kreditní kartu, není vůbec složitý. Požádat o ni můžete jak online, tak i osobně na pobočce. Typicky k tomu budete potřebovat: 

  • 2 osobní doklady (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, rodný list) 

  • potvrzení o příjmech 

Kreditní karta online (i osobně) je dostupná také pro cizince, kteří se taktéž musejí prokázat dvěma typy dokladů a navíc povolením k pobytu. 

Pak už stačí jen nastavit si požadovaný limit a vyplnit krátký formulář. Jakmile bude vaše žádost schválena, přijde vám kreditní karta do několika dní poštou a spolu s ní dostanete také PIN. Pak už jen stačí ji aktivovat a začít používat. 

Abyste měli jistotu, že neproděláte, je vhodné udělat si s předstihem porovnání kreditních karet prostřednictvím našeho srovnání.

Nejlepší kreditní karta

Zjistit, jaká kreditní karta je nejvýhodnější, nemusí být snadné. Připravili jsme pro vás proto porovnání kreditních karet, které vám jasně ukáže, u jakého poskytovatele se ukrývá ta nejlepší kreditní karta podle vašich parametrů.

Některé banky nabízejí několik různých typů kreditek, proto v našem přehledu jasně vidíte, jaké druhy jsou k dispozici, za jakých podmínek a s jakým úrokem. Neplatí přitom, že nejlepší kreditní karta se pozná jen podle nejnižšího úroku. Je potřeba dívat se i na další parametry, jako jsou: 

  • poplatek za vedení 

  • délka bezúročného období 

  • výše splátek 

Každému se proto může vyplatit úplně jiná karta. Je také dobré připomenout, že existují i speciální kreditky pro studenty nebo pro děti – ovšem některé banky naopak vydání kreditní karty podmiňují věkem alespoň 18 let.

Kreditní karta pro studenty

K získání kreditní karty je třeba doložit váš příjem. Existují ale také karty, které banky poskytují lidem i bez příjmů – kreditní karty pro studenty. Princip takových karet je v podstatě stejný jako u běžných kreditek, pouze s tím, že mívají výhodnější podmínky a odlišné parametry (čerpání menšího obnosu peněz a nižší poplatky). 

Kreditní karta pro děti 

Pro děti starší 8 let (v některých případech už od 6 let) může být v rámci běžného dětského účtu vydána platební debetní karta pro výběry z bankomatů a placení v obchodech, případně na internetu.  

Založení kreditní karty online

O většinu kreditních karet si už dnes zažádáte jednoduše online. 

Obvykle vám pak ale ještě zavolá někdo ze společnosti, u které jste si o kartu zažádali. Zeptají se vás na pár ověřovacích otázek a ujistí se, že jste si kreditní kartu nerozmysleli. 

Pokud bude vše v pořádku, společnost vaši žádost schválí. Za pár dní k vám pak zajede kurýr a po podpisu smlouvy vám předá vaši novou kreditní kartu. U některých bank si dokonce můžete zažádat i o kreditní kartu na počkání. 

Využít můžete i virtuální kreditní kartu, která funguje stejně jako fyzická karta, ale budete ji mít k dispozici jen v internetovém bankovnictví nebo v mobilní peněžence.  

Tu nejlepší kreditní kartu si můžete vybrat v našem srovnání. 

Jak zrušit kreditní kartu? 

Pro zrušení kreditní karty musíte podat výpověď úvěrové smlouvy a potom úvěr doplatit nebo refinancovat – na dluh na kartě si půjčíte někde jinde a za lepší úrok. Pokud chcete zrušit kreditku, na které není žádný dluh, nebo je malý, stačí napsat nebo zavolat do banky, která vám kartu vydala, aby vám sdělila, co je potřeba pro její zrušení.  

Ještě před samotným založením kreditní karty doporučujeme si pečlivě pročíst veškeré podmínky.

Výhody a nevýhody kreditní karty 

Mezi nesporné výhody kreditní karty patří bezúročné období, což u jiných produktů nenajdete. S kreditní kartou si peníze půjčujete na určité období bez úroku (cca 40–60 dnů). 

Další výhodou je okamžitá dostupnost financí do výše vašeho úvěrového limitu, možnost finanční rezervy, cashback nebo benefity v podobě slev. 

Mezi nevýhody kreditních karet pak patří mj. poměrně vysoký úrok po uplynutí bezúročného období nebo poplatky při výběru z bankomatů (u některých bank zdarma).

Srovnání jsme pro vás naposled aktualizovali 12. 01. 2024.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Ostatní často hledají

Co obsahuje číslo kreditní karty Spořicí účty Srovnání půjček od různých poskytovatelů Srovnání autopůjček Srovnání půjček na rekonstrukci Kalkulačka bankovních a nebankovních půjček Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou Konsolidace půjček Srovnání běžných účtů