MasterCard vs Visa: Co vám nadělí platební karty?

 

Snad každý z nás má v peněžence nějakou platební kartu. Je navíc silně pravděpodobné, že patří do rodiny MasterCard či Visa. Většina lidí se domnívá, že se kartou dá pouze platit, vybírat s ní z bankomatu a maximálně otevřít zamčené dveře. Bonusy přeci nabízí pouze kreditní karty. Omyl. I debetní karta vám může poskytnout slevy, cashbacky (určité procento z platby zpět) a další výhody u obchodníků. Jakou kartu tedy máte? A co za výhody vám přináší?

mastercard visa 

 

V České republice často používáme pojem kreditka, když mluvíme o debetní kartě. Jaký je v nich rozdíl? Při platbě debetní kartou čerpáte finance ze svého osobního účtu. Jestliže však použijete kartu kreditní, pak si de facto u banky vytváříte dluh, který je nutný splatit. V případě kreditky se jedná o tzv. revolvingový úvěr.

 

Mastercard

Priceless Specials

Máte-li kartičku MasterCard, máte velkou šanci, že se vás budou týkat různé slevy a cashbacky. Společnost totiž odměňuje držitele karet na základě toho, kolikrát se jim za rok podaří debetkou zaplatit. Pro získání výhod z věrnostního programu Mastercard Priceless Specials stačí se přihlásit na stránce programu a ověřit svou kartu pomocí platby za jednu korunu či pomocí účtenky za zboží zaplacené danou kartou. Dál už platíte tak, jak jste zvyklí. V mnoha obchodech automaticky dostáváte cashback (určité procento z útraty zpět na účet programu), jinde si můžete vybrat konkrétní slevu. Čím víckrát navíc zaplatíte, tím lepší dostanete výhody. I jen s jednou platbou však máte nárok na nemalé bonusy, mezi které aktuálně patří například cashback z nákupů na čerpacích stanicích, v hračkářství, v kině, a dokonce i cestovní kanceláři. 

Priceless Cities

Jak vyplývá z názvu, jedná se o program, ve kterém najdete hlavně slevy na unikátní zážitky v největších městech světa. Jedete-li na dovolenou, podívejte se, zda s Priceless Cities nezískáte možnost zažít danou destinaci z jiného úhlu. Co všechno můžete například vyzkoušet? Aktuálně je v nabídce například noční návštěva Kolosea s prohlídkou místních katakomb, lekce potápění v Chorvatsku, let vrtulníkem, návštěva ruského planetária a další úžasné zážitky. Akce najdete samozřejmě i v Praze. Se slevou si v našem hlavním městě například vyrobíte vlastní přírodní kosmetiku, vyzkoušíte si, jaké je být VIP v Národním divadle či si dáte luxusní večeři v restauraci U Malířů. Samozřejmě jsou ty nejluxusnější zážitky rezervované pro držitele trochu lepších debetních karet, než je klasická MasterCard Standard.  

Priceless Lounge

Poslední program už je pro skutečné fajnšmekry, co v peněžence nosí například Mastercard Platinum. Držitelé těchto prémiových karet mají přístup do letištních salonků Mastercard Lounge zdarma. U některých karet získáte navíc bezplatný vstup pro až 4 další osoby. Pokud je navíc v době úhrady vstupního poplatku karta přidaná a ověřená v programu Priceless Specials, získáte zpět 350 Kč. Například v pražském salonku můžete příjemně trávit čas před odletem čtením časopisů či sledováním filmů, najdete zde i dětský koutek či drobné občerstvení zdarma. Největší výhodou je však přednostní průchod bezpečností kontrolou v případě, že odlétáte z Terminálu 1.

Které společnosti nabízí v ČR karty Mastercard? Patří mezi ně například Air bank, Equa bank, Komerční banka, Hello bank!, mBank, COFIDIS, Expobank, Raiffeisenbank, Fio banka, Sberbank, Česká spořitelna, MONETA Money Bank, UniCredit bank, ČSOB, Home Credit, Banka CREDITAS a J&T BANKA. Pokud jste klientem jedné z těchto bank, máte pravděpodobně v peněžence platební kartu od Mastercard. Jste však také členem věrnostního programu?

Visa

Zatímco i s nejobyčejnější kartou Mastercard se můžete zaregistrovat do věrnostního programu, VISA se soustředí hlavně na prémiové klienty. Máte-li tedy obyčejnou Visa kartu, extra výhody za její držení nečekejte. Škrtnou si až majitelé karet Visa Gold, Platinum a Infinite. S jednou z těchto karet můžete například získat slevu na produkty Apple, zakoupit levněji hračky, knihy či parfém.

Mnohem zajímavější je však funkce Visa Premium Asistance. Je libo osobního asistenta? Pokud jste držitelem jedné z prémiových karet, získáte skupinu asistentů, co vám bude pomáhat s koordinací vlastní existence. Potřebujete bratrovi zařídit rodinnou oslavu? Asistenti z Visa pro vás vypracují několik návrhů, jak by párty mohla vypadat a předloží vám varianty v různém cenovém rozpětí. Jakmile si vyberete, vše už zajistí za vás.

Visa myslí samozřejmě i na časté cestovatele. Pokud vyjíždíte do zahraničí, zkontrolujte, zda vám prémiová karta nezařídí výhody v jednom z místních partnerských hotelů. Vlastnictví luxusnější debetní karty vám zaručí nižší cenu, snídaně a status VIP hosta, ať už to znamená cokoliv. Častí cestovatelé navíc ocení automatické vyřízení reklamace, pokud má jejich let zpoždění či je zrušen. Aktuálně máte navíc členství na bidroom.com, která klientům zaručuje levnější ubytování, na šest měsíců zdarma. 

Kdo nabízí prémiové Visa karty a kolik stojí?

Visa Gold od Sberbank

Další bankou, kde si můžete požádat o prémiovou debetní kartu, je Sberbank, která svým klientům nabízí Visa Gold. Ta vás vyjde na 350 Kč měsíčně, výměnou však dostanete například nadstandardní cestovní pojištění a asistenční služby.

Platinová Visa od Komerční banky

V nabídce Komerční banky najdete mimo jiné i již zmíněnou debetní kartu Visa Platinum. Tu lze získat zdarma ke kontu TOP nabídka, kde však za vedení zaplatíte 490 Kč měsíčně, pokud nesplníte jednu z podmínek pro bezplatné vedení. Ty splnit není snadný úkol. Jedním z nich je například měsíční kreditní obrat alespoň 100 000 Kč či uložené peníze ve výši minimálně 1 500 000 Kč. Visa Platinum můžete od Komerční banky dostat i k jinému účtu, za rok vás však vyjde na 6 490 Kč. 

Nekonečná Visa od ČSOB  

ČSOB nabízí Visa Infinite jen svým prémiovým klientům. Ti dostanou debetní kartu ke kontu ČSOB Premium, které je zpoplatněné měsíčním poplatkem 900 Kč. Vedení samozřejmě máte možnost získat zdarma, pokud máte například měsíční příjem alespoň 50 000 Kč či hypotéku ve výši minimálně 3 000 000 Kč. Máte hypotéku u ČSOB? Možná máte tedy nárok na bezplatný prémiový účet. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3