Platby kartou zlevní. Omezení poplatků schválili europoslanci

 

Budete platit kartou? Potom 1 % až 1,5 % z ceny zaplatí obchodník a (nepřímo vy jako zákazník) bance za použití karty. Evropský parlament srazí tyto poplatky na 0,2 % u debetních karet a na 0,3 % u kreditek. Pocítí to i peněženky spotřebitelů?

platební karta 

 

Strop pro mezibankovní poplatky podle EP:

  • u kreditních karet: 0,3 % z platby
  • u debetních karet: 0,2 % z platby
 

Když platíte v obchodě kartou, musí banka prodejce uhradit tzv. mezibankovní poplatek za karetní transakci bance, která kartu vydala.

V České republice patří mezibankovní poplatky k nejvyšším v EU. U nás z každé zaplacené stokoruny putuje 1 až 1,5 Kč vydavatelské bance.

Poplatek sice hradí obchodník, jenže ten ho samozřejmě zahrne do ceny zboží, které si zákazník u něj kupuje. Evropský parlament (EP) ale schválil nařízení, které výši mezibankovních poplatků zastropuje. Limity se dotknou jak domácích, tak přeshraničních plateb.

Obchodníci slibují levnější výrobky, ale všichni jim nevěří

Za limity mezibankovních poplatků se bili hlavně maloobchodníci. Někteří kvůli vysokým provizím za karetní transakce raději do svých prodejen ani platební terminály nezaváděli a zůstali pouze u přijímání hotovosti. Tuzemští obchodníci slibují, že díky omezení poplatků bychom se mohli dočkat mírného poklesu cen zboží.

Hledáte výhodnou kreditní kartu se slevami?Srovnat kreditky

Odpůrci regulace se ale domnívají, že výpadek příjmů za mezibankovní poplatky se mohou snažit banky a karetní společnosti kompenzovat jinde. Například by mohlo hrozit, že naroste výše jiných poplatků všem majitelům platebních karet.

Ke snížení mezibankovních poplatků by mělo dojít pravděpodobně koncem letošního roku. Nařízení totiž musí ještě schválit Evropská rada a pak bude půl roku trvat, než nová pravidla vstoupí v platnost.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7