S kreditní kartou vyděláváte utrácením: Jak na to?

 

Utrácet cizí peníze a ještě vydělávat? Zní to bláznivě, ale s kreditní kartou v peněžence je všechno možné. Poradíme vám, v jakých situacích vám kreditní karta zachrání život a jak ji chytře používat.

kreditní kartaS kreditní kartou v peněžence se vám otevírá svět.  Kreditní karta je vynikající pomocník, který vám pohlídá rodinný rozpočet. Díky ní máte kdykoli k dispozici dostupnou finanční rezervu. Stačí si pohlídat datum splatnosti a půjčujete si zadarmo. Když kreditní kartu používáte aktivně, banka vás odmění celou řadou bonusů a slev.

Využívejte věrnostní programy

Neoddělitelnou součástí kreditních karet jsou propracované bonusové programy. Tu obdržíte část peněz z nákupu zpět, jinde zase zajímavou několikaprocentní slevu. Kromě výhodných nákupů můžete získat prodlouženou záruku, příspěvek na penzijní spoření nebo sbírat letecké míle.

Každá kreditní karta přináší jiné výhody. Než si ji vyberete, pečlivě zvažte, zda nabízené bonusy naplno využijete. Dejte si pozor, abyste se nestali otrokem věrnostního programu. Kreditní karta je váš sluha, ne naopak.

Hlídejte si bezúročné období

Pořádek dělá přátele. Nezapomeňte splácet svou kreditní kartu včas. Pokud stihnete uhradit bance čerpané finance během bezúročného období (může trvat i 2 měsíce), neplatíte žádné úroky. Stačí dodržovat toto základní pravidlo a kreditní karta bude skutečným pomocníkem.

TIP

Splácejte kartu inkasem. Ušetříte si starosti

Nechcete prošvihnout termín splatnosti? Uhraďte útratu na kartě ze svého účtu pomocí automatického inkasa. Pohlídejte si, aby splátka byla do 100 % čerpané částky. Pozor ale na to, že některé banky tuto službu neprovádí nebo za ni chtějí poplatky.

 

Nepropadněte nákupní mánii

Zvyknout si na nevysychající přísun peněz je snadné. Nepropadněte mylné představě, že si můžete pořídit cokoli, co vám padne do oka. Pokud nedokážete ovládat svůj nákupní chtíč, tak vás kreditní karta přivede do dluhového pekla. Mějte své výdaje pod kontrolou. Utrácejte pouze tolik, kolik jste schopní splatit.

Zjistěte, kolik vyděláte s kreditní kartou. Srovnat kreditky

Vyhýbejte se bankomatu

Stojíte před bankomatem a potřebujete peníze? Tak kreditní kartu rychle schovejte do kapsy. Slouží pouze k bezhotovostním platbám. Když s ní budete vybírat peníze z bankomatu, namísto výhod vás čekají vysoké poplatky. Banky si účtují za samotný výběr a také procenta z vybrané částky. Obyčejná transakce vás tak může stát klidně 100 korun.

Do ciziny jedině s kreditní kartou

Cestovatel bez kreditní karty je jako Japonec bez foťáku. Každý zkušený turista dobře ví, že když míří za hranice, musí do kufru přibalit kartu – nejlépe kreditní. Pomůže vám v celé řadě situací.

  • Platba kreditní kartou bývá levnější. Transakce na kartě se přepočítávají devizovým kurzem. Ten je zpravidla výhodnější než valutový, který nabízí směnárny. Takže když můžete, plaťte kartou. Ušetříte.
  • Dejte si pozor, jakou kartu si s sebou berete. S obyčejnými elektronickými platebními kartami, jako jsou Maestro či Visa Electron, můžete v některých zemích narazit. Třeba u našich sousedů v Německu a Rakousku je celá řada obchodníků nepřijímá. Problémům se vyhnete, když použijete kreditní kartu z rodiny Visa nebo MasterCard.
  • Chcete si na dovolené půjčit auto? S kreditní kartou máte dveře otevřené v každé značkové půjčovně. Díky vysokému kreditnímu limitu si můžete vybrat doslova jakékoli vozidlo z nabídky. Když kreditní kartu nemáte, budete muset složit vysokou zálohu, nebo vám rovnou odmítnou auto půjčit.
  • Při jakékoli cestě se vyplatí mít po ruce finanční zálohu pro případ nouze. Kreditní karta je vaše jistota například ve chvíli, kdy se porouchá auto.
  • Některé kreditní karty obsahují v základním balíčku také cestovní pojištění.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2