Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Díky porovnání běžných účtů ušetříte čas, který byste strávili vyhledáváním informací na stránkách jednotlivých bank, peníze, jenž byste zaplatili za absurdní poplatky, a taky spoustu starostí spojených se zařizováním.
Podrobně se seznámíte se všemi nabídkami na trhu, na jednom místě si je mezi sebou srovnáte (všechny možné poplatky za vedení, za výběr z bankomatu či minimální měsíční vklad a další parametry) a do 2 minut najdete to nejvýhodnější pro vás.
To je jednoduché. Zpravidla se o vše postará vaše nová banka, vy si tak nemusíte s ničím dělat starosti. V opačném případě stačí, když si stáhnete a vyplníte formulář: „Žádost o změnu banky“ a odnesete jej do banky, kde jste měli doposud vedený běžný účet. Změna trvá maximálně 15 dní.
Pozor: V některých případech banku změnit nejde. Například pokud ze stávajícího účtu splácíte hypotéku. Nebo si banky mohou za zrušení účtovat poplatky.
Pokud si najdete pro vás nejvýhodnější běžný účet, stačí dojít do vybrané banky a na místě si vše vyřídit. Spousty běžných účtů lze sjednat dokonce online z pohodlí vašeho domova. V tom případě jen párkrát kliknete myší a je hotovo.
Přečtěte si, jak změnit běžný účet ve 3 krátkých krocích.
Osobní účet bez poplatků za vedení dnes nabízí téměř každá banka. Je to ale jeden parametr z mnoha, který byste měli sledovat. Důležité jsou také například poplatky za výběr z bankomatu či příchozí nebo odchozí platby.
Pozor: Pokud chcete účet bez poplatků, pak musíte v některých případech splnit určité podmínky nastavené bankou. Mezi ty patří například stanovení minimální částky, která musí být na účet každý měsíc připsána. Vše jsme pro vás shrnuli do jednoho krátkého článku.
Internetové bankovnictví už je dnes naprostou samozřejmostí. Díky němu máte neustále přehled o pohybu peněz na vašem účtu, také můžete kdykoliv odesílat platby, zadávat či měnit trvalé platební příkazy, nebo si měnit limity plateb. A to zdarma, zatímco na pobočkách bank bývají tyto služby často zpoplatněny. Jestli internetové bankovnictví ale budete, nebo nebudete využívat, to už je na vás.
Ano, samozřejmě. Tuto možnost nabízí spousta bank. Zpravidla si při zakládání běžného účtu můžete vybrat, jestli jej chcete mít vedený v českých korunách, eurech, nebo amerických dolarech.
Je to možné. Ovšem jen pro některé úkony a pouze v odůvodněných případech, například z důvodu vaší dlouhodobé nemoci apod. Plná moc musí být podána v písemně formě, dostatečně určitá (úkony, které může zmocněná osoba provádět, musíte konkrétně specifikovat) a je třeba ji podepsat před notářem, nebo pracovníkem vaší banky.
Kolik chcete. Počet běžných účtů není nijak limitován. Můžete jich mít hned několik, a to dokonce i v jedné bance.
Při založení účtu vždy dostanete platební kartu. Konkrétní typ karty závisí na vámi vybrané bance. Většina vydává bezkontaktní, není to ale pravidlem. Někdy také můžete získat zdarma rovnou dvě karty. Jednu pro sebe a druhou například pro rodinného příslušníka. V oblibě začínají být i platební nálepky, zmenšeniny standardních karet, které si jednoduše umístíte třeba na mobilní telefon nebo hodinky, a poté s nimi platíte stejně jako bezkontaktní platební kartou.
O typech platebních karet jsme pro vás napsali celý článek.
Peníze uložené na běžných i spořících účtech jsou pojištěny ze zákona. Výše pojištění činí 100 % vypočtené částky pojištěných pohledávek, maximálně částku odpovídající 100 tisíc EUR pro jednu oprávněnou osobu u jedné banky. Vaše peníze jsou tedy v naprostém bezpečí.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.
Ostatní často hledají