Srovnání osobních účtů na jednom místě
Jak na bezpečný výběr eur z bankomatu nejen na dovolené?
V ČR můžete vybírat eura z bankomatů Euronet. Ty ale mají nevýhodné kurzy a také nástrahy v podobě poplatků. Proto pokud potřebujete hotovost v eurech, raději zvolte některou z osvědčených směnáren.
Chcete-li eura především na svou dovolenou nebo cesty v cizině, můžete si je vyměnit přímo v zahraničí. Evropské bankomaty často nabízejí možnost komunikace v češtině a standardní postup výběru, ale je důležité si dávat pozor na poplatky. Dopředu si zjistěte, zda vám banka bude za výběr z bankomatu v zahraničí nějaký poplatek účtovat, ať nejste nepříjemně překvapeni.
Bankomat vám také obvykle nabídne možnost výběru s konverzí, nebo bez konverze. Vždy zvolte možnost bez konverze, kdy se eura směňují podle kurzu vaší banky. U konverze totiž kurz stanovuje provozovatel bankomatu a bude vždy méně výhodný.
Při výběru v zahraničí si také dejte pozor na umístění bankomatu. Vyhýbejte se izolovaným místům a vybírejte peníze raději z bankomatů umístěných v bankách nebo obchodních centrech, kde je vyšší bezpečnost. Před samotným výběrem si zkontrolujte bankomat, zda na něm nejsou podezřelá zařízení nebo kamery. PIN kód vždy zadávejte diskrétně, zakryjte klávesnici rukou a zkontrolujte okolí, zda vás například někdo nesleduje.
Výhody bankovního účtu
-
• Bezpečnost. Vklady u jedné banky jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur.
-
• Pohodlné placení. Bankovní účet umožňuje různé druhy elektronických plateb (rychlé platby, online platby, trvalé příkazy, inkaso atd.).
-
• Příjem plateb. Většina firem dnes vyžaduje od zaměstnanců číslo bankovního účtu, na který jim zasílají výplaty. Totéž platí i pro podnikatele, kteří bankovní účet potřebují k přijímání plateb od zákazníků.
-
• Přehled o transakcích. Bankovní účet umožňuje sledování všech transakcí a perfektní kontrolu výdajů, což usnadňuje plánování rozpočtu.
-
• Další služby. Banky často poskytují k běžnému účtu další zvýhodněné služby, jako je kontokorent, půjčka nebo investice.
Jak vybrat ten nejvýhodnější bankovní účet?
Bankovní účet bez poplatků nebo bankovní účet s bonusem nabízí každá banka, reálné podmínky se ale mohou lišit. Nejste si jisti, který bankovní účet je nejlepší?
Nejdůležitější je si jasně stanovit, co od účtu očekáváte a k čemu bude sloužit. Zaměřte se zejména na tato kritéria:
-
• Poplatky. I když je založení a vedení bankovního účtu zdarma, za jeho plné využívání vám může banka účtovat poplatky. Proto si vždy pročtěte smluvní podmínky, ať víte, co vás čeká. Poplatky mohou být účtovány například za vedení účtu, platby kartou, výběry z bankomatů nebo převod peněz.
-
• Internetové bankovnictví a mobilní aplikace. V dnešní době je sice online bankovnictví už standard, přesto se raději ujistěte o kvalitě těchto služeb u banky, o které přemýšlíte.
-
• Bonusy a další produkty. Osobní účet zdarma není žádnou výjimkou, banky však často nabízí i další výhody, například cashback, unikátní slevy nebo zvýhodněné úvěry.
-
• Dostupnost. Podívejte se, jak daleko to máte na pobočku banky, a zkontrolujte i vzdálenost od nebližšího bankomatu, který budete potřebovat pro vklady a výběry hotovosti.
-
• Zákaznický servis. Projděte si reference klientů dané banky a ujistěte se, že poskytuje kvalitní zákaznický servis a že vždy pomůže klientům vyřešit jejich problém.
Jak si založit bankovní účet?
Když si chcete založit svůj první bankovní účet, budete muset navštívit pobočku banky.
Druhý účet si pak už můžete založit jednoduše online nebo na pobočce.
K založení účtu zpravidla potřebujete platný doklad totožnosti – obvykle občanský průkaz. Pokud si budete účet zakládat online je nutný i druhý doklad, například cestovní pas, rodný list nebo řidičský průkaz.
Pokud nejste občany České republiky, místo občanského průkazu budete potřebovat jiný platný doklad.
Účet si může založit pouze plnoletá osoba nebo dítě za přítomnosti zákonného zástupce.
Jak založit bankovní účet online?
Druhý a každý další účet už můžete založit pohodlně online, potřebujete pouze:
-
• počítač nebo mobilní telefon s internetem,
-
• základní osobní údaje,
-
• dva platné doklady totožnosti (vyfocené nebo naskenované),
-
• jiný bankovní účet, ze kterého zašlete ověřovací platbu.
Jak zrušit bankovní účet?
Přechod k nové bance je jednoduchý, protože banky musí dodržovat tzv. kodex mobility klienta. Pokud tedy účet rušíte kvůli přechodu k jiné bance, nová banka všechno vyřídí za vás – zruší starý účet a všechny trvalé příkazy, inkasa atd. převedou na nový. Podmínkou je, abyste neměli vůči své původní bance žádný dluh.
Jestliže chcete prostě jen zrušit účet bez náhrady, každá banka má vlastní postup pro zrušení bankovního účtu, který je vždy popsán ve smluvních podmínkách.
Účet můžete standardně zrušit:
-
• osobně na pobočce s platným občanským průkazem,
-
• dopisem s ověřeným podpisem,
-
• telefonicky s ověřením pomocí osobních údajů.
Některé banky umožňují zrušení účtu také online v internetovém bankovnictví nebo přes e-mail.
Co byste měli vědět o rušení účtu?
-
• Pokud byl účet aktivní déle než rok, banka si dle zákona nesmí účtovat žádné poplatky za jeho zrušení. Výpovědní doba by pak neměla být delší než 1 měsíc.
-
• Se zrušením účtu se vám automaticky zruší i všechna inkasa a trvalé příkazy. Banky ale někdy vyžadují poplatek za deaktivaci těchto služeb, proto doporučujeme zrušit je předem.
Ptáte se nás
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.
Ostatní často hledají