Snadné porovnání spořicích účtů na jednom místě.
Proveďte nezávazné srovnání 16 spořících účtů a získejte přehled o nejlepších nabídkách. Ten nejvýhodnější najdete do 2 minut.
Spořicí účty srovnání: online z pohodlí domova
Sazby na spořicích účtech stále klesají
Na svém srpnovém zasedání Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu na 4,50 %. Na tomto snížení se shodlo všech sedm členů bankovní rady. Inflace se zároveň pohybuje kolem 2% cíle ČNB. Co se sazeb na spořicích účtech týče, klesly pod 6 % ročně. Nejlépe z našeho srovnání aktuálně vychází Trinity Bank s 5,08 % ročně a Česká spořitelna společně s Raiffeisenbank s 5,00 % ročně.
Co je to spořicí účet?
Spořicí účet je jednoduchý a bezpečný způsob, jak uložit úspory, aby příliš neztrácely hodnotu. Je vhodný hlavně ke krátkodobému či střednědobému spoření a také k uložení finanční rezervy, kterou potřebujete mít po ruce pro případ nouze.
Můžete si na něj posílat třeba „přebytečné“ peníze z neúročeného běžného účtu a banka vám bude v pravidelných intervalech, obvykle každý měsíc, připisovat výnosy podle stanovené roční úrokové sazby. Čím vyšší sazba, tím vyšší výnos.
O své peníze na spořicím účtu se nemusíte bát. Vklady jsou ze zákona pojištěny stejně jako váš zůstatek na běžném účtu. Vztahuje se na ně limit ekvivalentu 100 000 eur (při současném kurzu zhruba 2 400 000 Kč) na jednoho vkladatele u jedné banky. Právě toto bezpečí a flexibilita při výběru finančních prostředků jsou vykoupeny nižšími výnosy oproti jiným spořicím či investičním produktům.
Jak funguje spořicí účet?
Spořicí účet je velmi podobný běžnému účtu – své peníze máte neustále k dispozici a kdykoli je můžete převést jinam nebo utratit. Protože ale přece jen není určen k běžnému placení, obvykle k němu nedostanete platební kartu.
Peníze na spořicí účet si můžete poslat odkudkoli, odchozí platby mohou být omezeny na jeden konkrétní běžný účet, který je s tím spořicím svázaný. Zpravidla to bývá účet u téže banky – některé banky založení spořicího účtu zřízením zároveň i běžného účtu přímo podmiňují. Jsou však i takové, které přímé platby kamkoli ze spořicího účtu umožňují. Limitován pak může být také počet odchozích plateb ze spořicího účtu například za den nebo za měsíc.
Mnohé banky spořicí účet zakládají automaticky při zřízení běžného účtu. Jelikož je vedení spořicího účtu v drtivé většině případů zdarma, je pak už jen na vás, zda ho budete využívat, nebo se poohlédnete po výhodnějším v jiné bance. Spořicích účtů můžete mít, stejně jako těch běžných, více najednou.
Jak vybrat nejlepší spořicí účet?
Většinu pravidel, podle nichž fungují spořicí účty, si jednotlivé banky nastavují po svém. Nejvyšší úrok tedy nemusí automaticky znamenat nejvýhodnější spořicí účet. Je proto třeba dobře číst podmínky na webových stránkách bank a porovnat si mezi sebou více produktů podle různých kritérií.
Na co byste si měli zejména dát pozor:
- Vztahuje se výhodná úroková sazba na celou výši částku, kterou chcete na účtu mít?
Pokud chcete u banky uložit rezervu třeba 50 000 Kč, limit 200 000 Kč na vyšší úročení vás nemusí trápit. Plánujete-li na spořicím účtu „zaparkovat“ 500 000 Kč, budete chtít najít účet s vyšším limitem nebo bez limitu, popř. rozdělit částku mezi víc účtů.
- Není slibovaná úroková sazba jen časově omezená akce?
Banky často lákají nové klienty na výhodné úročení, které ale garantují jen po určitou dobu nebo „do odvolání“. Jakmile se z vás po nějakém čase stane „stávající klient“, úroková sazba se vám může významně snížit.
- Je spořicí účet bez poplatků?
Vždy je nejlepší podívat se i na to, jestli banka neúčtuje nějaké poplatky. Zaměřte se především na poplatky za vedení, založení a zrušení účtu. Většina účtů má už dnes základní funkce zcela zdarma, vyplatí se ale zkontrolovat i poplatky za převod peněz nebo za výpis z účtu.
- Jaké další podmínky je třeba splnit?
Některé banky si stanovují také například minimální výši zůstatku na spořicím účtu nebo dávají výhodnější úrok za odměnu. Abyste dosáhli na vyšší zhodnocení, musíte během měsíce například x-krát zaplatit kartou vydanou k navázanému běžnému účtu nebo mít příchozí platby v určité celkové výši.
- Jak dlouho trvá převod peněz ze spořicího účtu na běžný účet?
Výhodou spořicích účtů na rozdíl třeba od termínovaných vkladů je, že peníze máte k dispozici, kdykoli je potřebujete. Pokud máte běžný účet u téže banky, je převod okamžitý. Pokud ale peníze cestují z jedné banky do druhé, pak mohou dorazit až za pár dní – ze zákona musí být připsány do konce následujícího pracovního dne po jejich odeslání. Pokud si tedy peníze pošlete v pátek, můžete je dostat až v pondělí v noci.
Mnohé banky už dnes nabízejí i okamžité platby, které trvají jen pár sekund. Bývají bez příplatku nad rámec běžné platby nebo za drobný poplatek. Aby však taková platba proběhla, musí ji „umět“ jak banka plátce, tak banka příjemce.
Jak se úročí peníze na spořicím účtu?
Úrokové sazby uváděné jednotlivými bankami jsou vždy roční, peníze na spořicím účtu se však úročí na základě tzv. denního zůstatku. To znamená, že za každý den, kdy peníze na spořicím účtu leží, dostanete – zjednodušeně řečeno – 1/365 stanovené roční úrokové sazby z částky, která na účtu zůstane na konci konkrétního dne. Dá se tedy říci, že opravdu na každém dnu záleží. Pokud například peníze vložíte na účet 1. ledna, 31. ledna vám přijde úrok za celý měsíc. Vložíte-li je 30. ledna, dostanete úrok jen za jeden den.
Banka však může úrokovou sazbu na spořicím účtu kdykoli změnit. Zvýšit ji smí i ze dne na den. Plánuje-li však úroky snižovat (změna je tedy v neprospěch klienta), musí to podle zákona oznámit s dvouměsíčním předstihem. Existuje i způsob, jak se této lhůtě vyhnout – v případě, že banka nastaví základní sazbu velmi nízko, třeba 0,1 %, a zbytek slibovaného vyššího úroku označí za „bonusový“ nebo „marketingovou akci“, může s tímto úrokem hýbat nebo ho zrušit bez omezení.
Jak často se připisují výnosy?
Nejrozšířenější je připisování úroků jednou měsíčně, obvykle buď první, nebo poslední den v měsíci. Vzácněji se můžete setkat i s účtem, který vám bude výnosy připisovat čtvrtletně, nebo dokonce i denně. Protože se automaticky dále úročí i připsané výnosy, vyšší částku dostanete z účtu, který připisuje častěji. Například při úroku 5 % na vklad 100 000 Kč je za jeden rok rozdíl mezi výnosem z účtu s měsíčním a čtvrtletním přípisem asi 15 Kč.
Co je to pásmové úročení?
Banky si mnohdy nastavují dvě nebo více úrovní výše vkladů, tzv. pásem, z nichž každou pak úročí jinou sazbou. V dobách, kdy potřebují od klientů stáhnout co nejvíce peněz, mohou lákat progresivním úročením – čím větší částku u banky uložíte, tím vyšší úrok dostanete. I to obvykle platí jen do určitého limitu.
Většinu času je to ale naopak a banky stanovují maximální výši vkladu, do níž slibují výhodnější úrok. Zůstatek nad tento limit se pak zpravidla úročí výrazně nižší sazbou, nebo dokonce vůbec. Tyto limity se liší banku od banky, je proto třeba si dobře pročíst podmínky a výši zůstatku si hlídat. Je dobré pamatovat na to, že pravidelným úročením zůstatek roste, a případně si nechat pod stanoveným stropem určitou rezervu. Najdou se totiž i takové banky, které v případě, že limit „přešvihnete“, úročí nižší sazbou celý zůstatek.
Sečteno a podtrženo, nastat pro vás mohou tři situace:
- Banka úročí celou částku na spořicím účtu stejnou úrokovou sazbou.
- Banka úročí vklad do určitého limitu vyšší úrokovou sazbou, zůstatek nad tento limit pak nižší úrokovou sazbou nebo vůbec.
Příklad: Banka má stanoven limit 200 000 Kč pro úrokovou sazbu 5 %, zůstatek nad tento limit úročí 1 %. Vložíte-li tedy na spořicí účet 400 000 Kč, prvních 200 000 se vám bude úročit 5 %, na zbývajících 200 000 Kč dostanete 1 %. Reálně se vám tedy bude celkový zůstatek úročit sazbou 3 %.
- Banka úročí vklad do určitého limitu vyšší úrokovou sazbou, v případě překročení limitu pak nižší nebo žádnou sazbou úročí celý zůstatek.
Je třeba výnosy na spořicím účtu danit?
Výnosy na spořicím účtu podléhají stejně jako všechny ostatní výdělky dani z příjmů 15 %. Ty vám z účtu strhne sama banka formou srážkové daně rovnou při připsání výnosu. Nemusíte se tedy o nic starat a v daňovém přiznání tento příjem neuvádíte.
Jak si založit spořicí účet?
Vybrali jste si ve srovnávací kalkulačce ten nejlepší spořicí účet a chcete si ho založit co nejdřív? Dnes už si většinu spořicích účtů založíte online za pár minut. Stačí mít po ruce občanku, další platný doklad totožnosti a mobilní telefon.
Až si spořicí účet založíte, ještě bude potřeba ho aktivovat. Obvykle postačí z běžného účtu převést na nový spořicí účet pár korun. Platba slouží k ověření vaší totožnosti.
Jak zrušit spořicí účet?
Pokud máte v úmyslu zrušit pouze spořicí účet a ten běžný si v téže bance ponechat, opět to obvykle zvládnete za pár minut v internetovém nebo mobilním bankovnictví. Jednoduše přes internet to jde i v případě, že chcete veškeré účty převést jinam. O všechny náležitosti se postará vaše nová banka.
Chcete-li ale od původní banky odejít úplně a bez náhrady, z pohodlí domova to pravděpodobně nepůjde. Zrušení všech služeb online zatím nabízí jen pár českých bank. Budete tedy muset buď na pobočku, nebo lze výpověď poslat poštou. V tom případě vás však čeká ještě návštěva obecního úřadu, kontaktního místa CzechPOINT, advokáta nebo notáře, protože písemná žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem. Výpovědní doba se pak ú různých bank liší, nejčastěji bývá jeden měsíc.
Před zrušením spořicího účtu je také třeba z něj vybrat nebo převést všechny zbylé peníze, případně poskytnout bance číslo účtu, na nějž vám zůstatek zašle.
Výhody a nevýhody spořicích účtů
Peníze, které vám zbývají navíc, si můžete spořit několika způsoby. Proč si vybrat zrovna spořicí účet? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
Výhody:
– dostáváte úrok, který je vyšší než na běžném účtu,
– peníze máte stále k dispozici,
– většina spořicích účtů je bez poplatků,
– vklady na spořicích účtech jsou pojištěné do výše 100 000 eur.
Nevýhody:
– úrokové sazby jsou nižší, než u jiných spořicích produktů (např. stavební spoření),
– výše úrokové sazby se může kdykoliv změnit,
– často je nutné založit si u banky i běžný účet.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.
Ostatní často hledají