Porovnejte si různé druhy spoření

Vytvořte si finanční rezervu, která vám pomůže při nečekaných výdajích. S námi najdete to nejvýhodnější spoření do 2 minut.

Srovnání spoření zvládnete za pár minut

Stačí párkrát kliknout myší

Stačí párkrát kliknout myší

Z pohodlí gauče si porovnáte ceny i podmínky různých produktů na trhu a najdete ten nejvýhodnější.

S online vyřízením rádi pomůžeme

S online vyřízením rádi pomůžeme

Rádi vám s celým zařizováním pomůžeme po telefonu nebo si produkt můžete sjednat sami online.

K ruce jsou vám naši specialisté

K ruce jsou vám naši specialisté

Po telefonu vám odpoví na všechny otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru po sjednání.

Proč a jak spořit?

Spoření je ukládání přebytečných peněz do rezervy na plánované budoucí výdaje nebo zkrátka na horší časy. 

Protože ale peníze v průběhu času ztrácí svoji hodnotu (tzv. inflace), není dobré je schovávat doma v trezoru nebo zašité v matraci. 

Mnohem výhodnější je vybrat spořicí účet s vysokým úrokem nebo je uložit třeba na termínovaný vklad, který působení inflace alespoň zmírní. 

Možností je spousta – stačí si jen vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. 

Využijte porovnání spoření online

Spořte sobě nebo svým dětem na budoucnost. Obliba spoření stoupá a není divu. Mít finanční polštář je občas k nezaplacení. Možností, jak zhodnotit úspory, je hned několik. U nás si můžete vybrat z kategorie spořicích účtů, stavebního spoření nebo termínovaných vkladů

Ve srovnání si pak u každého produktu jednoduše dohledáte zhodnocení i podmínky sjednání. Pokud si ještě nejste jistí, jaký druh spoření zvolit, podívejte se na krátké shrnutí výhod a nevýhod.

Jaký typ spoření si vybrat?

Spořicí účet

Spořicí účty fungují jako bankovní kasička. Můžete si na ně odkládat přebytečné finance a v případě potřeby si je zase bez dlouhého čekání vybrat. 

Výhody spořicího účtu

 • Snadný přístup k úsporám. Pokud máte běžný účet u stejné banky, můžete peníze přesouvat ze spořicího účtu na běžný za pár vteřin. A to kdykoliv.
 • Většina spořicích účtů je bez poplatků.
 • Úspory do výše 100 000 eur jsou ze zákona pojištěny.

Nevýhody spořicího účtu

 • Spořicí účty nabízí rozhodně lepší zhodnocení než většina běžných účtů nebo obálka pod polštářem. Obvykle ale pokulhávají za stavebním spořením nebo termínovanými vklady.
 • Výše úroku se často odvíjí od výše vložené částky. Banka vám například dá vysoký úrok na částku do 100 000 Kč, vše nad tuto sumu už ale zúročí menší sazbou. Tato úroková pásma najdete v porovnání v detailu produktu.

Stavební spoření

Stavební spoření nabízí vcelku vysoké procento zhodnocení i v dobách, kdy jsou úroky na spořicích účtech nízké. Může za to státní podpora, která dosahuje až 1 000 Kč ročně. 

Musíte ale počítat s tím, že peníze uložíte na minimálně 6 let, protože při předčasném výběru o celou státní podporu přijdete. 

Výhody stavebního spoření

 • Na stavební spoření můžete získat státní podporu ve výši 10 % z ročního vkladu, maximálně 1 000 Kč ročně. 
 • Spořitelna vám zaručí stejný úrok na 6 let.
 • Úspory do výše 100 000 eur jsou ze zákona pojištěny.
 • Pokud budete spořit alespoň 2 roky a našetříte si něco málo z cílové částky, pak si můžete vzít úvěr na bydlení s výhodnou úrokovou sazbou.
 • Je jen na vás, jak budete spořit.

Nevýhody stavebního spoření

 • Peníze musíte nechat ležet 6 let. Pokud budete tedy potřebovat najednou finanční injekci, bude vás to něco stát. Spořitelny si často účtují vysoké poplatky za předčasné ukončení smlouvy, zároveň vám bude odebrána i už připsaná státní podpora.
 • Stavební spoření má obvykle poměrně vysoké poplatky. Za uzavření smlouvy dáte cca 1 % z cílové částky, za vedení účtu kolem 350 Kč ročně.
 • Výpovědní lhůta je 3 měsíce. Pokud tedy stavebko ukončíte, ať už po šesti letech, nebo předčasně, budete si muset na peníze počkat.

Termínovaný vklad

Termínované vklady nabízí výhodné úroky výměnou za to, že peníze půjčíte bance na určitou dobu a nebudete k nim mít přístup. 

Úroková sazba je obvykle garantovaná po celou dobu trvání smlouvy. Kdybyste své peníze přece jenom potřebovali dřív, předčasné zrušení smlouvy je možné, ale obvykle vykoupené značnými sankcemi. 

Výhody termínovaného vkladu

 • Úrokové sazby na termínovaných vkladech jsou obvykle vyšší než na spořicích účtech.
 • Stejný úrok po celou dobu spoření.
 • Založení a vedení termínovaného vkladu u banky je obvykle zdarma. Abyste si ale mohli založit termínovaný vklad u spořitelního družstva, musíte nejdřív zaplatit členský vklad.
 • Vklady do 100 000 eur jsou ze zákona pojištěny.
 • Není neobvyklé spoření v cizí měně, nejčastěji se setkáte s termínovanými vklady v eurech a v amerických dolarech.
 • Můžete mít jednorázový nebo revolvingový termínovaný vklad.

Nevýhody termínovaného vkladu

 • Peníze ukládáte na předem stanovenou dobu. Za předčasný výběr se platí sankce – buď vám nevyplatí žádný úrok, nebo zaplatíte pár procent z vybírané částky.
 • Doba, na kterou si peníze ukládáte, ovlivňuje výši úrokové sazby. Pokud si například uložíte peníze na 2 roky, dostanete úrok 2,20 % ročně, pokud ale lhůtu prodloužíte na 10 let, získáte 3,20 % ročně.
 • Obvykle je nutné zaplatit minimální vklad, který může dělat 1 000 Kč, nebo klidně 100 000 Kč. Záleží na typu termínovaného vkladu.
 • Banky a družstva si často diktují, kolik smíte na termínovaný vklad vložit.
 • Nemůžete si ukládat úspory průběžně.  

Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním?

Spoření je takřka bez rizika. Peníze si ukládáte obvykle do banky, kde jsou vklady do 100 000 eur ze zákona pojištěny. Na druhou stranu úroky nebývají vysoké a standardně ani nepokryjí inflaci. Většina typů spoření ji ale dokáže výrazně zmírnit. 

Investice nabízí obvykle vyšší zhodnocení výměnou za podstoupené riziko – o úspory můžete v nejhorším případě přijít. Vše závisí na taktice investování a aktuální situaci na trhu – chytře investované peníze se mohou mnohokrát rozmnožit, nešťastné investice naopak někdy zmizí v nenávratnu. 

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Mezi největší výhody stavebního spoření patří státní podpora ve výši 10 % z ročně naspořené částky, a to až do výše 1 000 Kč. Ta dělá ze stavebního spoření jeden z nejvýhodnějších a nejméně rizikových produktů určených ke zhodnocení financí. Vklady i úroky jsou navíc pojištěny až do výše 100 000 eur. 

Termínovaný vklad nabízí mnohem vyšší zhodnocování vašich peněz než spořicí účet. Neslouží ale ke každodenní činnosti a finanční prostředky z něj lze vybírat jen v předem zvoleném čase (např. určitý den v roce). 

S naším online srovnáním spořicích účtů je to hračka. Účty si můžete srovnat podle poplatků za vedení nebo podle úrokové sazby. Ta udává, kolik vám peníze vydělají. Důležitá jsou i pásma úročení – kdy banka vklad rozdělí a každou jeho část úročí jinak.

Některé spořicí účty mají navíc povinný minimální vklad nebo zůstatek. Ne každému to může vyhovovat.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.