Úvěr na bydlení: Bydlete podle svých představ

Proměňte svou domácnost v domov. Najděte si tu nejlepší půjčku na bydlení online a do 2 minut.

Půjčka na bydlení: Srovnání úvěrů přehledně, rychle a snadno

 • Jen párkrát
  kliknete myší

 • Stačí v kalkulačce úvěrů vyplnit výši úvěru a délku splatnosti. Kalkulačka vám pak za pár vteřin vypočítá přibližný úrok i měsíční splátku u 14 poskytovatelů úvěrů.

 • S výběrem půjčky rádi pomůžeme

 • Není půjčka jako půjčka. Naši specialisté vám ale rádi pomohou se v nabídkách zorientovat, odpoví na vaše otázky a vysvětlí vše potřebné.

 • Na vyřizování nebudete sami

 • Rádi vám s celým zařizováním pomůžeme po telefonu. Vybrané půjčky si můžete sjednat sami online.

Co je půjčka na bydlení?

Půjčka na bydlení je úvěr, který si berete s cílem postavit, koupit nebo zmodernizovat svůj domov. Zpravidla mívá nižší úrok než půjčky na cokoli, ale je to vykoupeno nutností splnit určité podmínky. Mezi ně patří např. zástava nemovitosti (u hypoték a úvěrů na vyšší částky), naspořený obnos nebo prokázání účelu (obvykle zpětným doložením faktur).

Jaké jsou půjčky na bydlení?

Půjček na bydlení je celá řada – patří mezi ně hypotéky, účelové půjčky na bydlení, úvěry a překlenovací úvěry ze stavebního spoření. Peníze na bydlení ale můžete získat i díky půjčce na cokoliv nebo americké hypotéce. Pokud si tedy chcete vybrat ten nejvýhodnější úvěr, záleží především na tom, co od něj očekáváte. 

Hypotéka 

Hypotéka je účelová půjčka na bydlení, která vyžaduje zástavu nemovitostí. Obvykle mívá delší splatnost (až 40 let), výhodný úrok a přesně daný účel – koupi, stavbu nebo rekonstrukci bydlení. Podmínky pro její získání jsou však relativně přísné. Musíte mít k dispozici zástavu, která svojí hodnotou převýší částku úvěru o 20 % (o 10, pokud vám ještě nebylo 36 let), dále dostatečný příjem a všechny potřebné dokumenty.  

Půjčky ze stavebního spoření 

Úvěrem ze stavebního spoření můžete financovat výstavbu, nákup i modernizaci bydlení. Tato varianta nabízí výhodný úrok a dlouhou dobu splatnosti, k získání úvěru ze stavebního spoření ale potřebujete splnit 3 podmínky: 

 • Od uzavření stavebního spoření už utekly alespoň 2 roky. 

 • Naspořili jste 35 % až 50 % z cílové částky (dle podmínek banky). 

 • Máte dostatečně vysoké hodnoticí číslo. 

Pokud tyto podmínky nesplňujete, je možné využít překlenovací úvěr. Jde o půjčku, kterou v podstatě překlenete období, než splníte podmínky řádného úvěru ze stavebního spoření. Musíte ale počítat s vyšším úrokem. 

Účelová půjčka na bydlení 

Tato půjčka je přímo určená na pokrytí výdajů spojených s bydlením. Nejčastěji je využívána na rekonstrukci, modernizaci nebo nákup vybavení do domácnosti. Mívá omezený limit a vyšší úrok než u hypoték nebo úvěrů ze stavebního spoření, pořád je ale výhodnější než neúčelové půjčky. Obvykle musíte dokládat účel využití peněz, některým bankám ale stačí i fotky. 

Půjčky na cokoli 

Na financování bydlení můžete použít i tzv. půjčky na cokoli, tedy neúčelové půjčky, u kterých není potřeba dokládat, na co jste peníze použili. Nemusíte úvěr jistit nemovitostí ani splňovat spoustu specifických podmínek, na druhou stranu ale nemůžete počítat s vysokou částkou, výhodným úrokem ani delší dobou splatnosti. 

Státní půjčka na bydlení pro mladé

Státní půjčka na bydlení pro mladé je určena lidem do 40 let, kteří žijí v manželství či registrovaném partnerství nebo pečují o dítě do 15 let. Nabízí velmi výhodnou úrokovou sazbu, která je ale vykoupena přísnými podmínkami pro získání, spoustou papírování a také omezenou výší půjčky.

Kromě toho musíte mít našetřeno 10 % z ceny bydlení (nebo očekávané ceny modernizace) a v případě částky převyšující 750 tisíc je nutné ručit nemovitostí. Důležité je i správné načasování. Stát má na tyto půjčky vyhrazené pouze omezené množství peněz, vyplatí se proto svoji žádost neodkládat, abyste nepřišli pozdě.

Je u půjčky na bydlení potřeba dokládat, na co byly peníze použity?

Pokud si vybere účelovou půjčku, pak budete poskytovateli úvěru dokládat, na co jste peníze využili. U účelové půjčky je tedy sice složitější papírování, odměnou za vaše úsilí je ale výhodnější úrok, než jaký byste dostali u neúčelové půjčky. Nechce se vám dokládat účel úvěru? Rádi vám porovnáme i půjčky na cokoliv.

Jaká půjčka na bydlení je nejvýhodnější?

Půjček na bydlení je vlastně celá řada – patří mezi ně hypotéky, účelové půjčky na bydlení, úvěry a překlenovací úvěry ze stavebního spoření. Peníze na bydlení ale můžete získat i díky půjčce na cokoliv nebo americké hypotéce. Pokud si tedy chcete vybrat ten nejvýhodnější úvěr, záleží především na tom, co od něj očekáváte.

Nejčastěji se lidé rozhodují mezi hypotékou, půjčkou na cokoliv a účelovou půjčkou na bydlení.

 • • U hypotéky je nutné ručit nemovitostí. Vyřizování je navíc složité a zabere poměrně dost času. Co se týče úroků, bývá ale hypotéka nejlevnější.
 • Půjčka na cokoliv je často o dost dražší, nemusíte ale nikomu dokládat, na co jste peníze využili. Navíc si ji sjednáte rychle a bez náročného papírování.
 • Účelový úvěr na bydlení je taková zlatá střední cesta. Úrok je obvykle nižší než u půjčky na cokoliv, je ale vyšší než u hypotéky. Také musíte poskytovateli úvěru doložit, na co jste vypůjčené peníze využili, papírování je ale pořád mnohem snazší než u hypotéky.

Váháte, jak nejlépe financovat své bydlení? Vyplňte kalkulačku úvěrů na bydlení. Obratem se vám ozve náš specialista, který s vámi projde všechny možnosti a pomůže vám najít tu nejvýhodnější. Správnou volbou úvěru totiž můžete ušetřit i desetitisíce.

Jaký je rozdíl mezi úvěrem a překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření?

Úvěrem ze stavebního spoření můžete mimo jiné financovat výstavbu, nákup nebo rekonstrukci bydlení. Vzít si půjčku ale můžete pouze v případě, že splňujete 3 podmínky:

 • • Od uzavření stavebního spoření už utekly alespoň 2 roky.
 • • Naspořili jste 35 % až 50 % z cílové částky.
 • • Máte dostatečně vysoké hodnoticí číslo.

Pokud tyto podmínky nesplňujete, je možné využít překlenovací úvěr. Jde o půjčku, kterou v podstatě překlenete období, než splníte podmínky řádného úvěru ze stavebního spoření.

Srovnání půjček na bydlení

Vždy se vyplatí vybírat z co největšího počtu nabídek. Zaměřte se na roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která ukazuje reálné roční výdaje za půjčku. Zahrnuje nejen úroky, ale také další poplatky (i ty na první pohled skryté) spojené s úvěrem. Dál vybírejte podle svých možností: 

 • Máte nemovitost, kterou můžete ručit? Potom se vám vyplatí hypotéka. 

 • Máte našetřeno aspoň 40 % ceny? Můžete zvolit stavební spoření. 

 • Máte rodinu a ještě vám nebylo 40 let? Možná dosáhnete na státní půjčku na bydlení pro mladé. 

 • Nesplňujete ani jednu z podmínek? Pořád můžete zvolit některý z účelových úvěrů na bydlení nebo si vzít půjčku na cokoli. 

Abyste se nemuseli zbytečně zdržovat procházením jednotlivých nabídek, máme pro vás automatický online srovnávač půjček. Během chvilky pro vás porovná všechny aktuální nabídky a pomůže vám vybrat tu nejvhodnější. 

Srovnání jsme pro vás naposled aktualizovali 12. 01. 2024.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Reprezentativní příklad nejčastěji poskytovaného úvěru

Úvěr ve výši 300 000 Kč se splatností 84 měsíců a pevnou úrokovou sazbou 7,99 % ročně má měsíční splátku 4 718 Kč. Jednorázový poplatek za vyřízení úvěru on-line činí 0 Kč, měsíční poplatek za správu úvěru je 0 Kč, RPSN je 8,4 % a celková částka splatná spotřebitelem 395 755 Kč. Díky řádnému splácení bude u tohoto úvěru počet odpuštěných splátek 10, doba splácení 74 měsíců, úroková sazba 4,99 % ročně, RPSN 5,2 % a celková částka splatná spotřebitelem 349 132 Kč. Bližší podmínky odměny ve formě prominutí splátek najdete v úvěrové smlouvě. Úrokovou sazbu úvěrů nastavujeme každému klientovi individuálně. Její výše ale nikdy nepřekročí 24,99 %. Poskytovatel Česká spořitelna, a.s..

Ostatní často hledají

Srovnání spořicích účtů Jak funguje stavební spoření Kalkulačka stavebního spoření Kalkulačka bankovních a nebankovních půjček Jak napsat žádost o byt Hypotéka na bydlení Konsolidace půjček Porovnání hypoték Srovnání půjček na cokoliv