Srovnání cen elektřiny a ceníků dodavatelů 2024

Porovnejte si pomocí online kalkulačky ceny elektřiny. Hned uvidíte, jestli zbytečně nepřeplácíte. Porovnání je nezávazné a zabere jen 2 minuty.

Pokračovat do kalkulačky

Nejvýhodnější cenové nabídky dodavatelů mizí z trhu

U dodavatelů ceny elektřiny zdražují, což potvrzuje index cen silové elektřiny od Ušetřeno.cz. Index umožňuje vhled do akvizičních cen, které dodavatelé elektřiny používají ve svých nejvýhodnějších cenících k přilákání nových zákazníků. V posledních měsících se průměrná cena za 1 MWh zvýšila z květnových 2686 Kč bez DPH na více než 2750 Kč v červnu a červenci.

 

I když se může zdát zdražení mírné, nejvýhodnější cenové nabídky postupně mizí z trhu. Může to být klid před bouří vyznačující se dalším výrazným zdražováním. Pro domácnosti to nicméně zatím stále znamená možnost fixace cen elektřiny na dobu dvou či tří let, čímž se mohou ochránit před budoucím zdražením. To navíc může zrychlovat s tím, jak budou uzavírány uhelné elektrárny nebo se bude snižovat počet emisních povolenek na burze.

 

Pozn.: Aktualizováno k 18. 6. 2024.

Porovnejte si ceny elektřiny u desítek dodavatelů

Porovnání cen elektřiny zvládnete za pár minut

Hned uvidíte možnou úsporu

Hned uvidíte možnou úsporu

Ceny různých dodavatelů si můžete porovnat na základě pouhých pár údajů. Stačí k tomu vaše poštovní směrovací číslo a distribuční sazba.

Porovnejte si desítky ceníků elektřiny

Porovnejte si desítky ceníků elektřiny

Srovnejte si ceníky elektřiny z pohodlí domova a potom si jen vyberte tu nejvýhodnější nabídku.

Přehledné sjednání online

Přehledné sjednání online

Pro online sjednání budete potřebovat poslední fakturu od svého současného dodavatele. Během celého procesu vám budeme k dispozici.

Jak funguje srovnání cen elektřiny online?

Online srovnání cen elektřiny vám umožní všechny dodavatele elektřiny snadno porovnat mezi sebou. Stačí do kalkulačky zadat informace o vaší domácnosti a během chvilky máte jasno.

Kalkulačka automaticky porovná všechny aktuální nabídky na českém trhu. Nabídne vám přehled dostupných dodavatelů i s cenami, které jsou určené konkrétně pro váš typ domácnosti a výši spotřeby. Vše budete mít přehledně před sebou, stačí si jen vybrat.

Srovnat ceny elektřiny

Chcete rovnou nabídku na míru?

Nechcete ztrácet čas porovnáváním dodavatelů elektřiny? Uděláme to za vás a rovnou vám po telefonu představíme tu nejvýhodnější nabídku. Stačí nahrát poslední fakturu.

Nahrát fakturu

Proč využít porovnání cen elektřiny online?

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. Jednu reguluje stát, druhá je neregulovaná. Závisí tedy jen na dodavatelích, kolik po vás za ni budou chtít zaplatit – na poplatcích tak můžete ušetřit u jednoho dodavatele stovky, u jiného až tisíce ročně.

Online srovnání cen elektřiny slouží k tomu, abyste si všechny dodavatele mohli snadno porovnat mezi sebou

Stačí vyplnit online kalkulačku elektřiny – přesně podle faktury nebo orientačně. Čím přesněji kalkulačku vyplníte, tím lépe vám spočítáme, kolik změnou dodavatele ušetříte.

Porovnat dodavatele elektřiny

Jak srovnávat ceny elektřiny?

Do naší online kalkulačky elektřiny zadejte základní údaje o spotřebě (stačí i odhad), velikosti bytu či domu a rozsahu využití elektřiny – tedy jestli s ní vytápíte, ohříváte vodu, vaříte, nebo ji používáte jen pro svícení a provoz jiných spotřebičů.

Dál je potřeba zadat kraj, ve kterém se nachází odběrné místo. Uveďte také, od koho elektřinu odebíráte teď, a nezapomeňte ani na své kontaktní údaje, abychom vám mohli dát vědět, když pro vás budeme mít nějakou výhodnější neveřejnou nabídku. 

Je nejlevnější elektřina nejlepší volba?

Ne vždycky tomu tak je. Nejlevnější elektřinu mohou také poskytovat menší dodavatelé, kteří nenabízí takové záruky a spolehlivost jako jejich známější konkurenti. Zejména v energeticky nejisté době je proto potřeba volit dodavatele opatrně.

Porovnejte ceny elektřiny od různých dodavatelů a pak si z nich vyberte nejen podle nejnižšího čísla, ale také podle velikosti a reputace, kterou dodavatelské společnosti mají. Riziko jejich krachu tak bude menší. 

Kalkulačka cen elektřiny

Z čeho se skládá cena elektřiny?

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. Jednu reguluje stát, druhá je neregulovaná. 

Neregulovaná část obsahuje poplatky dodavateli – obchodní cenu za dodávku elektřiny a měsíční poplatek. Jejich výši si určuje každý dodavatel sám. 

V neregulované části jsou tak často značné rozdíly a výběrem správného dodavatele můžete významně ušetřit.

Regulovaná část je pro všechny dodavatele stejná. Obsahuje poplatky za distribuci a systémové služby. Každý rok výši regulovaných poplatků stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ).

Online srovnání cen elektřiny slouží k tomu, abyste si všechny dodavatele mohli snadno porovnat mezi sebou.

Ušetřeno.cz vám nabízí index cen silové elektřiny.

Srovnat ceny elektřiny

Tarify elektřiny

V nabídce dodavatelů můžete najít dva typy tarifů – vysoký tarif a nízký (dříve noční) tarif. Aktuálně můžete získat jednotarifní i dvoutarifní sazbu, které se dále liší podle toho, na co všechno v domácnosti elektřinu používáte. 

Jednotarifní sazby

Jednotarifní sazba znamená, že je vám po celý den i noc účtována elektřina za stejnou cenu – ve vysokém tarifu (VT). 

Tyto sazby jsou pouze 2. První se používá pro místa s nízkou spotřebou. Druhá je určená pro domácnosti se střední až vysokou spotřebou, které ale elektřinu nepoužívají k vytápění ani k ohřevu vody. 

Dvoutarifní sazby

Dvoutarifní sazby znamenají, že odebíráte střídavě vysoký tarif a levnější nízký tarif (NT). Dříve bývala elektřina levnější výhradně v noci, proto se tarifu říkalo noční proud. Dnes už nízký tarif v určitém čase využijete i přes den. Doby nízkého tarifu jsou stanovené s ohledem na vytíženost sítě.  

Dvoutarifních sazeb je v současnosti 8. Jsou určené pro domácnosti s vyšší spotřebou, které využívají například elektrickým bojler, elektrické vytápění nebo třeba elektromobil. 

O dvoutarifní sazbu můžete požádat svého distributora elektřiny. Musíte ale mít spotřebič s vysokou spotřebou na odděleném elektrickém okruhu a revizní zprávu.

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Cena byla a vždy bude základním parametrem výběru. Porovnejte si nabídky elektřiny a vyberte si z nabídek tu nejvhodnější. Můžete k tomu využít náš srovnávač cen elektřiny, díky kterému získáte ty nejlepší nabídky do dvou minut. 

Určitě ale nedoporučujeme jít za každou cenu po ceně. Nejlevnější dodavatelé často nejsou moc stabilní, a aby vyvážili nízkou cenu, někdy ukrývají ve smluvních podmínkách záludnosti. Pozor si musíte dát hlavně na podmínky odstoupení od smlouvy – u některých dodavatelů by se mohla cena za odstoupení vyšplhat až do desítek tisíc korun. Nikdy proto nezapomeňte důkladně pročíst obchodní podmínky. 

Ujistěte se také, že vybraný dodavatel podepsal Etický kodex vydaný Energetickým regulačním úřadem. Tím se řídí féroví obchodníci s energiemi – chrání zákazníky před praktikami „navolávacích“ obchodníků a vždy uzavírají smlouvy na dobu určitou. Etický kodex podepsalo cca 80 % energetických společností na trhu a některé (např. ČEZ) dodržují navíc ještě svůj vlastní interní kodex.

Jak změnit dodavatele elektřiny?

Smlouvu se stávajícím dodavatelem samozřejmě můžete sami vypovědět a následně uzavřít novou s jiným dodavatelem. Smlouvu za vás ale může vypovědět i váš nový dodavatel, pokud od vás dostane podepsanou plnou moc. 

Jestli chcete mít s celou změnou co nejméně práce, můžete to nechat na nás. Pomocí naší kalkulačky si vyberte toho nejlepšího dodavatele a zbytek už zařídíme my. A nemusíte se bát změny ani nejistoty – smlouvu budete mít přímo s dodavatelem. 

Srovnat dodavatele

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.

Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.

Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.

Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.

Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Pokud se chystáte změnit dodavatele, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem.

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržení výpovědní lhůty. Ta obvykle trvá 3 měsíce. Jakmile podáte výpověď, výpovědní lhůta se rozeběhne první den následujícího měsíce. Během výpovědní lhůty budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době.

Rádi vám pomůžeme smlouvu vypovědět tak, aby vám nehrozila žádná sankce. Stačí vyplnit naši kalkulačku cen elektřiny. Jeden z našich specialistů na energetiku se vám brzy ozve a vše s vámi probere.

Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.

Dodavatele můžete změnit kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před topnou sezonou. Ta začíná přibližně v říjnu. Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele ale zpravidla trvá 3 měsíce. Proto doporučujeme začít se změnou na jaře nebo na začátku léta.

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

  • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu, nočního proudu, se vám s novým dodavatelem nezmění. Spínání totiž ovládá váš distributor. Distributor vám při změně dodavatele zůstane stejný.

Změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Důvodem je, že lidem, kteří zvažují změnu, dodavatelé často nabídnou výrazně atraktivnější ceníky. Dostanou tak výhodnější cenu, než kdyby zůstali u svých stávajících dodavatelů.

Ne. Dluhy se týkají pouze osoby, která smlouvu podepsala, nikoliv samotného odběrného místa.

Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. V ní slibují svým zákazníkům, že jejich smlouvy jsou férové. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kteří dodavatelé ji podepsali.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.