Srovnání cen elektřiny a ceníků dodavatelů
Porovnejte si pomocí online kalkulačky ceny elektřiny. Hned uvidíte, jestli zbytečně nepřeplácíte. Porovnání je nezávazné a zabere jen 2 minuty.
Porovnejte si pomocí online kalkulačky ceny elektřiny. Hned uvidíte, jestli zbytečně nepřeplácíte. Porovnání je nezávazné a zabere jen 2 minuty.
Aktuální cena elektřiny na burze se pohybuje kolem 100 eur za MWh, zatímco ještě v první polovině minulého roku byly kolem úrovně 80 eur za MWh. K současnému nárůstu přispělo zdražení plynu i rostoucí ceny emisních povolenek nezbytných pro výrobu elektřiny.
Tento vývoj přiměl některé dodavatele zvýšit ceny, což se výrazně dotklo dříve výhodných nabídek, například s měsíční fixací. Fixace cen na delší období, ideálně na 2–3 roky, nabízí zákazníkům jistotu stabilních a také výhodnějších cen bez cenových šoků, které mohou přijít. Při změně dodavatele elektřiny mohou domácnosti ušetřit v průměru 5 000 Kč ročně.
Pozn.: Aktualizováno k 24. 01. 2025.
Online srovnávač cen elektřiny vám umožní všechny dodavatele elektřiny snadno porovnat mezi sebou. Stačí do kalkulačky zadat informace o vaší domácnosti a během chvilky máte jasno.
Kalkulačka automaticky porovná aktuální nabídky na českém trhu. Ukáže vám přehled dostupných dodavatelů i s cenami, které jsou určené konkrétně pro váš typ domácnosti a výši spotřeby. Vše budete mít přehledně před sebou, stačí si jen vybrat.
Nechcete ztrácet čas porovnáváním dodavatelů elektřiny? Uděláme to za vás a rovnou vám po telefonu představíme tu nejvýhodnější nabídku. Stačí nahrát poslední fakturu.
Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. Jednu reguluje stát, druhá je neregulovaná. Závisí tedy jen na dodavatelích, kolik po vás za neregulovanou část budou chtít zaplatit – na poplatcích tak můžete ušetřit u jednoho dodavatele stovky, u jiného až tisíce ročně.
Online srovnání cen elektřiny slouží k tomu, abyste si všechny dodavatele mohli snadno porovnat mezi sebou.
Stačí vyplnit online kalkulačku elektřiny – přesně podle faktury nebo orientačně. Čím přesněji kalkulačku vyplníte, tím lépe vám spočítáme, kolik změnou dodavatele ušetříte.
Do naší online kalkulačky elektřiny zadejte základní údaje o spotřebě (stačí i odhad), velikosti bytu či domu a rozsahu využití elektřiny – tedy jestli s ní vytápíte, ohříváte vodu, vaříte, nebo ji používáte jen pro svícení a provoz běžných spotřebičů.
Dál je potřeba zadat kraj, ve kterém se nachází odběrné místo. Uveďte také, od koho elektřinu odebíráte v současnosti, a nezapomeňte ani na své kontaktní údaje, abychom vám mohli dát vědět, když pro vás budeme mít nějakou výhodnější neveřejnou nabídku.
Ne vždycky tomu tak je. Nejlevnější elektřinu mohou také poskytovat menší dodavatelé, kteří nenabízí takové záruky a spolehlivost jako jejich známější konkurenti. Zejména v energeticky nejisté době je proto potřeba volit dodavatele opatrně, protože nejlevnější dodavatel elektřiny se vám ve výsledku nemusí vyplatit.
Porovnejte si ceny elektřiny od různých dodavatelů a pak si z nich vyberte nejen podle nejnižšího čísla, ale také podle velikosti a reputace, kterou dodavatelské společnosti mají. Riziko jejich krachu tak bude menší.
Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. Jednu reguluje stát, druhá je neregulovaná.
Neregulovaná část obsahuje poplatky dodavateli – obchodní cenu za dodávku elektřiny a měsíční poplatek. Jejich výši si určuje každý dodavatel sám.
V neregulované části jsou tak často značné rozdíly a výběrem správného dodavatele můžete významně ušetřit.
Regulovaná část je pro všechny dodavatele stejná. Obsahuje poplatky za distribuci a systémové služby. Každý rok výši regulovaných poplatků stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ).
Online srovnání cen elektřiny slouží k tomu, abyste si všechny dodavatele mohli snadno porovnat mezi sebou.
Ušetřeno.cz vám nabízí index cen silové elektřiny.
V nabídce dodavatelů můžete najít dva typy tarifů – vysoký tarif a nízký (dříve noční) tarif. Aktuálně můžete získat jednotarifní i dvoutarifní sazbu, které se dále liší podle toho, na co všechno v domácnosti elektřinu používáte.
Jednotarifní sazba znamená, že je vám po celý den i noc účtována elektřina za stejnou cenu – ve vysokém tarifu (VT).
Tyto sazby jsou pouze 2. První se používá pro místa s nízkou spotřebou. Druhá je určená pro domácnosti se střední až vysokou spotřebou, které ale elektřinu nepoužívají k vytápění ani k ohřevu vody.
Dvoutarifní sazby znamenají, že odebíráte střídavě vysoký tarif a levnější nízký tarif (NT). Dříve bývala elektřina levnější výhradně v noci, proto se tarifu říkalo noční proud. Dnes už nízký tarif v určitém čase využijete i přes den. Doby nízkého tarifu jsou stanovené s ohledem na vytíženost sítě.
Dvoutarifních sazeb je v současnosti 8. Jsou určené pro domácnosti s vyšší spotřebou, které využívají například elektrický bojler, elektrické vytápění nebo třeba z domácí sítě dobíjí elektromobil.
O dvoutarifní sazbu můžete požádat svého distributora elektřiny. Musíte ale mít spotřebič s vysokou spotřebou na odděleném elektrickém okruhu a revizní zprávu.
Cena byla a vždy bude základním parametrem výběru. Porovnejte si nabídky elektřiny a vyberte si z nabídek tu nejvhodnější. Můžete k tomu využít náš srovnávač cen elektřiny, díky kterému získáte ty nejlepší nabídky do dvou minut.
Určitě ale nedoporučujeme jít za každou cenu pouze po ceně. Nejlevnější dodavatelé elektřiny často nejsou moc stabilní a aby vyvážili nízkou cenu, někdy ukrývají ve smluvních podmínkách záludnosti. Pozor si musíte dát hlavně na podmínky odstoupení od smlouvy – u některých dodavatelů by se mohla cena za odstoupení vyšplhat až do desítek tisíc korun. Nikdy proto nezapomeňte důkladně pročíst obchodní podmínky.
Ujistěte se také, že vybraný dodavatel podepsal Etický kodex vydaný Energetickým regulačním úřadem. Tím se řídí féroví obchodníci s energiemi – chrání zákazníky před praktikami „navolávacích“ obchodníků a vždy uzavírají smlouvy na dobu určitou. Etický kodex podepsalo cca 80 % energetických společností na trhu a některé (např. ČEZ) dodržují navíc ještě svůj vlastní interní kodex.
Všechny informace na jednom místě naleznete v našem přehledném rozcestníku elektřiny.
Smlouvu se stávajícím dodavatelem samozřejmě můžete sami vypovědět a následně uzavřít novou s jiným dodavatelem. Smlouvu za vás ale může vypovědět i váš nový dodavatel, pokud od vás dostane podepsanou plnou moc.
Jestli chcete mít s celou změnou co nejméně práce, můžete to nechat na nás. Pomocí naší kalkulačky si vyberte toho nejlepšího dodavatele a zbytek už zařídíme my. A nemusíte se bát změny ani nejistoty – smlouvu budete mít přímo s dodavatelem.
Chcete zjistit, zda kromě elektřiny nemůžete ušetřit také na ceně za plyn? Díky našemu srovnávači energií si můžete porovnat i aktuální nabídky dodavatelů plynu a řešit tak své energie a finance, které za ně platíte, komplexně.
Kalkulačka plynu funguje obdobně jako ta pro elektřinu, stačí zadat několik málo událostí o vaší spotřebě a domácnosti a přehledně si porovnáte jednotlivé nabídky. Pak už je jen na vás, zda si mezi nimi vyberete tu, která je pro vás nejvýhodnější.
Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.
Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.
Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.
Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.
Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.
Pokud se chystáte změnit dodavatele, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem.
V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržení výpovědní lhůty. Ta obvykle trvá 3 měsíce. Jakmile podáte výpověď, výpovědní lhůta se rozeběhne první den následujícího měsíce. Během výpovědní lhůty budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.
Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době.
Rádi vám pomůžeme smlouvu vypovědět tak, aby vám nehrozila žádná sankce. Stačí vyplnit naši kalkulačku cen elektřiny. Jeden z našich specialistů na energetiku se vám brzy ozve a vše s vámi probere.
Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.
Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.
Dodavatele můžete změnit kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před topnou sezonou. Ta začíná přibližně v říjnu. Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele ale zpravidla trvá 3 měsíce. Proto doporučujeme začít se změnou na jaře nebo na začátku léta.
Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:
Čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu, nočního proudu, se vám s novým dodavatelem nezmění. Spínání totiž ovládá váš distributor. Distributor vám při změně dodavatele zůstane stejný.
Změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Důvodem je, že lidem, kteří zvažují změnu, dodavatelé často nabídnou výrazně atraktivnější ceníky. Dostanou tak výhodnější cenu, než kdyby zůstali u svých stávajících dodavatelů.
Ne. Dluhy se týkají pouze osoby, která smlouvu podepsala, nikoliv samotného odběrného místa.
Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. V ní slibují svým zákazníkům, že jejich smlouvy jsou férové. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kteří dodavatelé ji podepsali.