Dodavatelé plynu: Jak vybrat toho pravého?

Dodavatelů zemního plynu působí na českém trhu desítky. Liší se nejen cenou, ale i kvalitou poskytovaných služeb a zákaznického servisu. Porovnejte si možnosti a zjistěte, který dodavatel je pro vás ten pravý.

SROVNAT DODAVATELE PLYNU

Kdo jsou dodavatelé plynu?

Dodavatelé plynu jsou obchodníci, kteří nakupují plyn na burze a dále jej prodávají domácnostem, podnikatelům, firmám a dalším koncovým zákazníkům. Podle statistik Energetického regulačního úřadu působí v České republice přes 200 licencovaných společností, které obchodují s plynem.

Od roku 2007 je trh s energiemi plně liberalizovaný. To znamená, že si domácnosti a další maloodběratelé mohou sami zvolit, od koho budou plyn odebírat. A protože se cena plynu může u jednotlivých dodavatelů výrazně lišit, správná volba společnosti dokáže srazit výdaje za zemní plyn až o několik tisíc korun ročně.

Kdo je distributor a kdo dodavatel?

  • Distributor se stará o plynárenskou soustavu. Zajišťuje přepravu plynu po celém území republiky, je zodpovědný za spolehlivé dodávky a pravidelně musí kontrolovat plynovody.
  • Dodavatel je obchodník, který plyn nakupuje na burze a dál prodává odběratelům. Svého dodavatele si může každý vybrat svobodně sám. Distributor plynu je naopak přidělen každému odběrnému místu.

Možná vás udivuje, že vám chodí jen jedna faktura za plyn. Ta v sobě ale zahrnuje vyúčtování jak za distribuci, tak za dodávky plynu.

SROVNAT DODAVATELE PLYNU

Jak vybrat dodavatele plynu?

Při výběru dodavatele plynu se zaměřte hlavně na tato kritéria: 

Cena. Částka, kterou zaplatíte za odebraný plyn, se liší u každého dodavatele. Vysoká faktura je obvykle pádný důvod, proč dodavatele změnit. Kromě částky za kWh nebo MWh plynu se vyplatí sledovat, kolik si dodavatel účtuje za měsíční poplatky.

Délka výpovědní lhůty. Standardní výpovědní lhůta u smluv na dobu neurčitou je 3 měsíce. U smluv na dobu určitou je to ale trochu složitější – pokud nechcete platit sankce za předčasné ukončení, smlouvu musíte vypovědět v dodavatelem určené lhůtě před koncem platnosti. Když to nestihnete, smlouva se vám automaticky prodlouží na další časové období. 

Kvalita zákaznického servisu. Vždy volte takové dodavatele, kteří vám budou v případě potřeby kdykoli k dispozici. Zdaleka ne všichni dodavatelé také umožňují svým zákazníkům osobní návštěvu na pobočce. Hustá síť zákaznických center bývá spíše dominantou zavedených stabilních firem. Ostatní dodavatelé často spoléhají na telefonickou a korespondenční komunikaci. 

Pověst firmy. Kromě zákaznických referencí o důvěryhodnosti dodavatele vypovídá i to, jestli podepsal etický kodex obchodníka s energiemi

Srovnání dodavatelů plynu vám usnadní naše online kalkulačka. Stačí do ní zadat základní údaje o vaší spotřebě plynu a během chvíle budete mít jasno. 

Seznam dodavatelů plynu

Domácnostem dodává plyn několik desítek společností. Mezi ně například patří: 

Innogy (původně RWE)

Odebírat plyn od innogy znamená jistotu spolehlivých dodávek zemního plynu a profesionálních služeb. Společnost innogy patří mezi největší energetické společnosti v Evropě. Podniká ve výrobě, obchodu, přepravě a zásobování elektřinou a plynem. Pro své zákazníky z řad maloodběratelů i velkoodběratelů má innogy připravené skutečně široké portfolio produktů zemního plynu. Vedle pestré nabídky mohou zákazníci využívat kvalitního zákaznického servisu, který zahrnuje nonstop zákaznickou linku či poradenská a kontaktní centra po celé republice. Společnost se pyšní i mnoha benefity. Mezi ně patří například přehledná aplikace innosvět, zákaznický program plný slev a innogy karta. 

E.ON

Společnost E.ON patří mezi tradiční dodavatele energií. Na českém trhu působí už od roku 1998. Dodává elektřinu 1,2 milionu zákazníků. Zemním plynem zásobuje více než 220 000 odběratelů, a to převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě. Kromě zajímavých cen a bezproblémových dodávek poskytuje E.ON svým zákazníkům řadu výhod. Můžete například získat levnější pojištění domácnosti, slevy na revize plynu, E.ON kartu a slevu 36 % na vybraný sortiment bojlerů od tradičního českého výrobce Dražice. 

ČEZ

Akciovou společnost ČEZ je možné bez nadsázky pasovat do role energetického giganta ve střední i východní Evropě. Největší výrobce elektřiny v České republice dodává svým zákazníkům také teplo a plyn. Produktová řada zemního plynu obsahuje čtyři nabídky. Odběr plynu si můžete domluvit na rok, 2 roky, 3 roky či na dobu neurčitou. ČEZ taktéž nabízí kontrolu nad výdaji za energie v podobě mobilní aplikace. Za příplatek pak můžete využít i asistenčních služeb či pravidelný roční servis plynového kotle

LAMA energy plyn

Ryze český dodavatel zemního plynu a elektřiny začal nejprve dodávat energii velkoodběratelům. Dnes se ale LAMA energy specializuje také na domácnosti. Ceny dodávek plynu jsou do značné míry nezávislé na výkyvech trhu, protože firma je součástí skupiny s vlastní těžbou ropy a plynu na Břeclavsku. Společnost garantuje domácnostem levnější energie, než jaké nabízí dominantní dodavatelé v regionu. 

Elimon plyn

Dlouholeté působení v oblasti energetiky dělá z akciové společnosti Elimon skutečného experta. Z počátku se firma soustředila na oblast energetických auditů a poradenství. Postupem času rozšířil Elimon své portfolio služeb. Svým klientům společnost nabízí dokonalý servis – od poradenství přes dodávky plynu a elektřiny.  

CENTROPOL Energy

Je dalším alternativním dodavatelem. Na trhu s elektřinou působí už od roku 2002. V roce 2009 začala společnost nabízet také plyn. V současné chvíli zajišťuje dodávky statisícům zákazníků v celé České republice. Nejen pro ně vstoupila společnost také na trh mobilních operátorů jako plnohodnotný virtuální operátor

Pražská plynárenská

Pražská plynárenská navzdory názvu působí po celé České republice. Služeb tradičního dodavatele zemního plynu využívá na 420 000 zákazníků ze všech koutů ČR. Od roku 2012 mohou zákazníci Pražské plynárenské odebírat i elektřinu. Ze široké palety produktů si každý vybere nejvýhodnější ceník plynu. Systém slev a bonusů dělá z plynu od Pražské plynárenské atraktivní produkt.

SROVNÁNÍ DODAVATELŮ PLYNU

Je nejlevnější dodavatel plynu nejlepší?

Ne vždy je to tak. Cena je samozřejmě hlavním kritériem při výběru dodavatele plynu, neměla by ale být jediným kritériem. Na trhu jsou desítky dodavatelů, kteří nabízejí plyn pro domácnosti. Méně známí dodavatelé se snaží zaujmout nízkými cenami, které ale bývají vykoupeny vyššími poplatky nebo rizikem nestability dodavatele. Rozumné je vybírat podle ceny, ale pouze v rámci zavedených a léty prověřených dodavatelů, kteří nabízejí i kvalitní zákaznický servis.

S výběrem té nejvhodnější nabídky vám pomůže náš srovnávač. Nejenže pro vás porovná aktuální nabídky všech dodavatelů na trhu, ale ještě vám spočítá, kolik byste s jakým dodavatelem mohli ušetřit.

Na co se při porovnávání dodavatelů zaměřit?

  • Cena – Kolik zaplatíte za odebraný plyn, se liší dodavatel od dodavatele. Vysoká faktura je obvykle pádný důvod, proč změnit dodavatele. Kromě částky za kWh se vyplatí zkoumat, kolik si dodavatel účtuje za měsíční poplatky.
  • Délka výpovědní lhůty – Standardní výpovědní lhůta u smluv na dobu neurčitou dělá 3 měsíce. U smluv na dobu určitou je to ale trochu složitější. Pokud se smlouva nevypoví včas, automaticky se prodlužuje na další časové období.
  • Kvalita zákaznického servisu – Zdaleka ne všichni dodavatelé umožňují svým zákazníkům osobní návštěvu na pobočce. Hustá síť zákaznických center je dominantou především zavedených firem. Ostatní dodavatelé spoléhají na telefonickou a korespondenční komunikaci.
  • Pověst firmy – O důvěryhodnosti dodavatele vypovídá fakt, jestli podepsal etický kodex obchodníka s energiemi, ale také reference od zákazníků.

Jak změnit dodavatele plynu?

Změna dodavatele energie už dnes není žádný problém – zvládnete to během chvilky z pohodlí domova. Přesný postup závisí na typu vaší smlouvy. 

Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, můžete ji kdykoli vypovědět. Standardní výpovědní lhůta trvá 3 měsíce a v budoucnu by se měla ještě výrazně zkrátit. 

Výpověď smlouvy na dobu určitou je o něco složitější. Je potřeba přesně vědět, kdy vám smlouva končí, a samotnou výpověď podat v dodavatelem určené lhůtě před koncem platnosti. Kdybyste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží na další období. A za výpověď před koncem platnosti vám zase hrozí pokuta za předčasné ukončení smlouvy.  

Změna dodavatele plynu ale může být ještě jednodušší. Jak na to? Pomocí naší online kalkulačky si vyberte tu nejvýhodnější nabídku a zbytek nechte na nás. Pohlídáme lhůty pro výpověď dodavateli, zařídíme veškeré papírování i přepravu smluv k podpisu až k vám domů. Na vás bude už jen vymyslet, co uděláte s ušetřeným časem a uspořenými penězi.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí:

  • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši vždy na sklonku roku, obvykle v listopadu, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Tady žádný prostor pro úsporu není.
  • Výši neregulované části, která obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky, si ovšem určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za plyn u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Cena plynu se v jednotlivých krajích mírně liší podle toho, jaký v místě působí distributor. A protože my vám chceme spočítat úsporu co nejpřesněji, hodně nám pomůže vědět, kde se vaše odběrné místo nachází.

Distributor plynu má na starosti přepravu energie a údržbu potrubí. Nemůžete si ho vybrat, pro každé území je pouze jeden. Dodavatelé jsou obchodníci, od kterých si plyn kupujete. Na trhu je jich několik desítek. Je jen na vás, kterého si vyberete.

V České republice působí 3 distributoři plynu:

V naší kalkulačce cen plynu najdete skutečně téměř celý trh. Vše navíc neustále aktualizujeme a přidáváme nové produkty a společnosti. Pokud vám v kalkulačce něco chybí, ozvěte se nám přes kontaktní formulář, zavolejte na telefonní číslo 226 289 029 nebo napište e-mail na zmeny@usetreno.cz.

Stačí vyplnit kalkulačku srovnání plynu, díky které budete mít perfektní přehled, s jakým dodavatelem ušetříte nejvíce. Až si vyberete, se změnou vám pomůžeme.

Těsně před ukončením výpovědní lhůty je vhodné stávajícího dodavatele plynu informovat o aktuálním stavu vašeho plynoměru. Na základě tohoto samoodečtu vám vystaví závěrečné vyúčtování plynu. Jakmile uhradíte případné nedoplatky nebo obdržíte nazpět přeplatky, dojde k řádnému ukončení závazků.  O samotný plynoměr se rozhodně bát nemusíte, zůstává vám. Změna dodavatele plynu je pouze administrativní. Pocítíte ji pouze na faktuře, nikoli na měřidlech.

Pokud chcete připojit nové odběrné místo, kde ještě není plynoměr, musíte nejdříve zažádat o připojení k distribuční soustavě příslušného distributora. Přehledný návod, jak na to, a další užitečné informace týkající se zřízení plynové přípojky si můžete přečíst v našem magazínu.

Ano, je to samozřejmě možné. Není podmínkou přepsat si plyn u dodavatele, u kterého měl smlouvu podepsanou původní majitel nemovitosti či nájemník.

Dobrá zpráva je, že při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme, stačí, když si v našem srovnání cen plynu vyberte dodavatele, a my se vám ozveme.

Pokud se chystáte přejít k levnějšímu dodavateli, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem. 

Smlouva na dobu neurčitou

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce. Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi. Po tuto dobu budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době (když je výpovědní doba 1 měsíc, musíte podat výpověď nejpozději 1 měsíc před koncem závazku). Pokud byste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.