Dodavatelé plynu: Jak se v nich zorientovat a vybrat toho pravého?

Dodavatelů zemního plynu působí na českém trhu desítky. Liší se nejen cenou, ale i kvalitou poskytovaných služeb a zákaznického servisu. Porovnejte si možnosti a zjistěte, který dodavatel je pro vás ten pravý.

Srovnat dodavatele plynu

Kdo jsou dodavatelé plynu?

Dodavatelé plynu jsou společnosti, které prodávají plyn koncovým zákazníkům. Podle statistik Energetického regulačního úřadu vlastní licenci na obchod se zemním plynem více jak 200 subjektů. Domácnostem však plyn nedodávají zdaleka všechny licencované firmy.

Od roku 2007 je trh s energiemi plně liberalizovaný. Zákazníci z řad maloodběratelů a domácností si mohou svobodně zvolit, od koho budou plyn odebírat. A protože se cena plynu může u jednotlivých dodavatelů významně lišit, správná volba společnosti může srazit výdaje za zemní plyn až o několik tisíc korun ročně. Jenže vybrat si mezi desítkami dodavatelů není snadný úkol.

Na co se u dodavatele zaměřit?

– Cenová nabídka – Kolik zákazník zaplatí za odebraný plyn, si určuje sám dodavatel. Výše faktur je pádný důvod, proč změnit dodavatele. Kromě částky za kWh se vyplatí zkoumat, zda si dodavatel neúčtuje skryté poplatky za aktivaci nebo ukončení odběru.

– Délka výpovědní lhůty – Standardní výpovědní lhůta smluv na dobu neurčitou činí tři měsíce za předpokladu, že není ve smlouvě uvedeno jinak. U smluv na dobu určitou je situace složitější. Pokud se smlouva nevypoví včas, automaticky se prodlužuje na další časové období.

– Kvalita zákaznického servisu – Zdaleka ne všichni dodavatelé umožňují svým zákazníkům osobní návštěvu na pobočce. Hustá síť zákaznických center je dominantou především zavedených firem. Ostatní dodavatelé spoléhají na telefonickou a korespondenční komunikaci.

– Pověst firmy – O důvěryhodnosti dodavatele vypovídá fakt, zda podepsal etický kodex obchodníka s energiemi, ale také reference od zákazníků.

Kdo je distributor a kdo dodavatel?

– Distributor se stará o plynárenskou soustavu. Je tedy provozovatel rozvodné sítě. Zajišťuje přepravu plynu po celém území republiky, je zodpovědný za spolehlivé dodávky a pravidelně musí kontrolovat plynovody a provádět vnitřní inspekci.  

– Dodavatel je obchodník, který plyn nakupuje za účelem dalšího prodeje. Svého dodavatele si může každý zákazník vybrat svobodně sám, ale distributor plynu je pevně přidělen na základě lokality, kde žijeme.

Faktura za plyn chodí pouze jedna, ale zahrnuje v sobě vyúčtování jak za distribuci, tak za dodávky plynu. Platby za odebranou energii tvoří zhruba 80 % z celkové částky. Zbylých 20 % míří právě na konto distributora a dalších.

Představení dodavatelů plynu

Domácnostem dodává plyn několik desítek společností. Mezi ně například patří:
 

innogy (původně RWE)

Odebírat plyn od innogy znamená jistotu spolehlivých dodávek zemního plynu a profesionálních služeb. Společnost innogy patří mezi největší energetické společnosti v Evropě. Podniká ve výrobě, obchodu, přepravě a zásobování elektřinou a plynem. Pro své zákazníky z řad maloodběratelů i velkoodběratelů má innogy připravené skutečně široké portfolio produktů zemního plynu. Vedle pestré nabídky mohou zákazníci využívat kvalitního zákaznického servisu, který zahrnuje nonstop zákaznickou linku či poradenská a kontaktní centra po celé republice. Společnost se pyšní i mnoha benefity. Mezi ně patří například přehledná aplikace innosvět, zákaznický program plný slev a innogy karta.
 

E.ON

Společnost E.ON patří mezi tradiční dodavatele energií. Na českém trhu působí již od roku 1998. Dodává elektřinu 1,2 milionu zákazníků. Zemním plynem zásobuje více než 220 000 odběratelů, a to převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě. Kromě zajímavých cen a bezproblémových dodávek poskytuje E.ON svým zákazníkům řadu výhod. Můžete například získat levnější pojištění domácnosti, slevy na revize plynu, E.ON kartu a slevu 36 % na vybraný sortiment bojlerů od tradičního českého výrobce Dražice.
 

ČEZ

Akciovou společnost ČEZ lze bez nadsázky pasovat do role dominantního energetického koncernu ve střední i východní Evropě. Největší výrobce elektřiny v České republice dodává svým zákazníkům také teplo a plyn. Produktová řada zemního plynu obsahuje čtyři nabídky. Odběr plynu si můžete domluvit na rok, 2 roky, 3 roky či na dobu neurčitou. ČEZ taktéž nabízí kontrolu nad výdaji za energie v podobě mobilní aplikace, za příplatek pak můžete využít i asistenčních služeb či pravidelný roční servis plynového kotle.
 

Bohemia Energy

Bohemia Energy je součástí stejnojmenné skupiny, kterou dále tvoří společnosti Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a Slovakia Energy Comfort Energy, Slovakia Energy a Amper Energy a patří k největšímu uskupení alternativních dodavatelů energií na území České a Slovenské republiky. Na konci roku 2018 evidovala cená skupina přibližně 1,2 mil. zákazníků. Bohemia Energy se vyznačuje ojedinělými nabídkami. Mezi ně patří například produkt s dynamickým určováním ceny, dále nabízí levnější plyn po dobu jednoho roku pro nová odběrná místa či jeden měsíc bezplatného čerpání plynu.
 

LAMA energy plyn

Ryze český dodavatel zemního plynu a elektřiny začal nejprve dodávat energii velkoodběratelům. Dnes se však LAMA energy specializuje také na domácnosti. Ceny dodávek plynu jsou do značné míry nezávislé na výkyvech trhu, protože firma je součástí skupiny s vlastní těžbou ropy a plynu na Břeclavsku. Společnost garantuje domácnostem levnější energie, než jaké nabízí dominantní dodavatelé v regionu.
 

Elimon plyn

Dlouholeté působení v oblasti energetiky dělá z akciové společnosti Elimon skutečného experta. Z počátku se firma soustředila na oblast energetických auditů, poradenství a návrhy optimalizace energetického hospodářství. Postupem času rozšířil Elimon své portfolio služeb o nabídku dodávek elektřiny, plynu, uhlí a biomasy. Svým klientům společnost nabízí dokonalý servis od poradenství přes dodávky energetických komodit. Zákazníci se rekrutují nejen z řad velkých podniků, ale i domácností či drobných podnikatelů.
 

CENTROPOL Energy

Je dalším alternativním dodavatelem. Na trhu s elektřinou působí již od roku 2002. V roce 2009 začala společnost nabízet také plyn. V současné chvíli zajišťuje dodávky již statisícům zákazníků v celé České republice. Nejen pro ně vstoupili také na trh mobilních operátorů jako plnohodnotný virtuální operátor.
 

Pražská plynárenská

Pražská plynárenská navzdory názvu působí po celé České republice. Služeb tradičního dodavatele zemního plynu využívá na 420 000 zákazníků ze všech koutů. Od roku 2012 mohou zákazníci od této společnosti odebírat i elektřinu. Ze široké palety produktů si každý vybere nejvýhodnější dodávky plynu. Systém slev a bonusů dělá z plynu od Pražské plynárenské atraktivní produkt. Zvýhodněná cena čeká na seniory či držitele průkazu ZTP/P.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Ostatní často hledají

Kalkulačka cen plynu Srovnání cen energie Srovnání cen elektřiny Ceník plynu 2021 Ceník elektřiny Z čeho se skládá cena plynu? Srovnání cen plynu Regulovaná cena energií 2021 Cena plynu za m3 Kalkulačka cen elektřiny Jak si udělat samoodečet plynu?