Roční cestovní pojištění: Kolik stojí a kdy je výhodnější?

 

Jak dlouho musíte pobývat v zahraničí, aby se vám vyplatilo pořízení ročního cestovního pojištění? Obvykle pokud trávíte mimo naši zemi medem a mlékem oplývající více než měsíc či měsíc a půl, má cenu uvažovat o dlouhodobém cestovním pojištění. Spočítejte si, jestli vám celoroční cestovní pojištění přinese úspory.

Průměrné náklady na jednu pojistnou událost v zahraničí činily v roce 2013 12 tis. Kč. 

Mnoho dní v roce „zabijete“ na pracovních cestách v cizině, často jezdíte na krátké výlety po Evropě nebo zrovna odjíždíte na krátkodobý studijní pobyt, ze kterého se občas plánujete podívat domů? Ve všech případech vám může ušetřit náklady na cestu roční cestovní pojištění. Záleží ale na tom, jak drahé či levné jednorázové cestovní pojištění byste si sjednali a jak dlouho plánujte užívat si v cizích krajích. Pro výpočet ceny klasického pojištění můžete využít naší kalkulačky.

Cestujte bez zbytečných starostí Porovnat ceny pojištění

Celoroční cestovní pojištění: Výhody a nevýhody

Hlavním pozitivem pro všechny sklerotické i spontánní cestovatele je absence nutnosti sjednávat si pojištění před každou cestou. Jenom na evropský průkaz pojištěnce se nevyplatí spoléhat, ani pokud jedete pouze na eurovíkend do Německa nebo na krátkou lyžovačku do rakouských Alp.

Kromě minimalizace vyřizování formalit u ročního cestovního pojištění můžete získat levněji některá připojištění, jež často nabízejí pojišťovny samostatně nebo v rámci jiných balíčků za vyšší ceny.

Roční cestovní pojištění a jeho plusy a mínusy

 • odpadá zdlouhavé vyřizování pojištění před každou cestou
 • levnější nabídka některých připojištění (např. pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění)
 • většina produktů obsahuje pojištění úrazu při lyžování či snowboardingu
 • většina pojištění má dostatečný limit krytí léčebných výloh pro cestování po Evropě
 • při 2 jedno či dvoutýdenních dovolených za rok je levnější jednorázové pojištění
 • obvykle omezení délky jedné cesty v zahraničí (maximálně 30 až 90 dní)

Co prozkoumat u podmínek ročního cestovního pojištění?

Pokud odjíždíte na krátkodobý studijní nebo pracovní pobyt do zahraničí, sledujte, jakou maximální délku můžete strávit na jedné zahraniční cestě. Většinou to bývá 45 dní, ale některé pojišťovny vám dovolí vyjet i na delší dobu (např. 90 i více dní u České pojišťovny) nebo vám naopak dopřejí v cizině pouze měsíc (30 dní u Uniqa pojišťovny).

Před sjednáním pojištění si zkontrolujte výši limitu léčebných výloh. Pro Evropu by měla hranice pokrývat nejméně 1,5 mil. Kč, pro mimoevropské země by pojištění mělo dosahovat nejméně 3 milionů Kč.

Co dalšího by vás mělo zajímat u ročního cestovního pojištění?
 • Výluky z pojistného plnění
 • Územní platnost pojištění (V rámci regionu Evropa mají pojišťovny často zahrnuty i některé africké státy u Středozemního moře)
 • Které rekreační sporty pojistka pokrývá
 • Limity připojištění: Podle České asociace pojišťoven by u pojištění odpovědnosti neměl být limit pojistného plnění nižší než 1 mil. Kč pro škodu na zdraví, pro škodu na majetku by měl představovat částku alespoň 500 tis. Kč.
 • Které druhy připojištění celoroční cestovní pojištěny obsahuje

Cena ročního cestovního pojištění: Pár stovek i pár tisíců

Částky, které zaplatíte za celoroční cestovní pojištění, se významně liší. Levnější varianty většinou poskytují menší počet rizik, která pojistka kryje. 

Zdroj dat: Aktuální ceníky a kalkulačky pojišťoven k říjnu 2014 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5