Roční cestovní pojištění: Kolik stojí a kdy je výhodnější?

Jak dlouho musíte pobývat v zahraničí, aby se vám vyplatilo pořízení ročního cestovního pojištění? Obvykle pokud trávíte mimo naši zemi několik měsíců, má smysl uvažovat o dlouhodobém cestovním pojištění. Spočítejte si, jestli vám celoroční cestovní pojištění přinese úspory.

porovnat ceny cestovního pojištění

Celoroční cestovní pojištění

Díky celoročnímu cestovnímu pojištění si nemusíte sjednávat jednorázové pojištění před každou cestou. Stačí si sjednat cestovní pojištění na celý rok a máte vystaráno.

K dlouhodobému cestovnímu pojištění můžete navíc získat levněji některá připojištění, která často nabízejí pojišťovny samostatně nebo v rámci jiných balíčků za vyšší ceny.

Jenom na evropský průkaz pojištěnce se nevyplatí spoléhat, ani pokud jedete pouze na krátký výlet.

Výhody ročního cestovního pojištění

  • Odpadá vyřizování pojištění před každou cestou.
  • Levnější nabídka některých připojištění (např. pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění).
  • Většina produktů obsahuje pojištění úrazu při lyžování nebo snowboardingu.
  • Většina pojištění má poměrně vysoký limit krytí léčebných výloh pro cestování po Evropě.

Nevýhody ročního cestovního pojištění

  • Při 2 jedno nebo dvoutýdenních dovolených za rok je levnější jednorázové pojištění.
  • Obvykle omezení délky jedné cesty v zahraničí (maximálně 30 až 90 dní).
  • Cestovní pojištění platí v jedné oblasti (například jen v Evropě, nebo v celém světě kromě USA atd.).
Porovnat cestovní pojištění

Podmínky ročního cestovního pojištění

Pokud odjíždíte na krátkodobý studijní nebo pracovní pobyt do zahraničí, sledujte, jakou maximální délku můžete strávit na jedné zahraniční cestě. Většinou to bývá 45 dní, ale některé pojišťovny vám dovolí vyjet i na delší dobu (např. 90 i více dní).

Před sjednáním pojištění si zkontrolujte výši limitu léčebných výloh. Pro Evropu by měla hranice pokrývat nejméně 1,5 mil. Kč, pro mimoevropské země by pojištění mělo dosahovat nejméně 3 milionů Kč.

Co dalšího by vás mělo zajímat u ročního cestovního pojištění?

  • Výluky z pojistného plnění, tj. situace, kdy pojišťovna škodu neproplatí.
  • Územní platnost pojištění (v rámci regionu Evropa mají pojišťovny často zahrnuty i některé africké státy u Středozemního moře, například Egypt a Maroko).
  • Pokryté sporty.
  • Limity připojištění. Podle České asociace pojišťoven by u pojištění odpovědnosti neměl být limit pojistného plnění nižší než 1 mil. Kč pro škodu na zdraví, pro škodu na majetku by měl představovat částku alespoň 500 tis. Kč.
  • Které druhy připojištění celoroční cestovní pojištěny obsahuje.

Cena ročního cestovního pojištění

Cena celoročního cestovního pojištění se u různých pojišťoven významně liší. Ceny i podmínky si můžete nezávazně porovnat v našem srovnání. 

Stačí do kalkulačky cestovního pojištění vyplnit, že si přejete cestovní pojištění na celý rok.

porovnat ceny cestovního pojištění

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Vysvětlíme vám to na praktickém příkladu: Pan Tomáš, nezkušený lyžař, zavinil srážku na sjezdovce se zdatným a rychle jedoucím rakouským snowboardistou, který při pádu utrpěl zranění ramene. Pan Tomáš si při srážce způsobil zlomeninu dolní končetiny. Náklady na ošetření, léčbu a způsobenou škodu dosáhly téměř milionu korun. Toto vše by musel pan Tomáš z velké části zaplatit z vlastní kapsy, kdyby nebyl pojištěn. V tomto případě zaplatil pouze pojistné za cestovní pojištění na 8 dní, které ho stálo pouhých 77 Kč.

Žádné starosti. Cestovní pojištění do jedné země platí obvykle na území celého kontinentu. Například pojištění do Chorvatska platí po celé Evropě.

Nejobvyklejší územní platnost cestovního pojištění:

  • Evropa a vybrané země Středomoří (např. Egypt, Turecko, Tunisko),
  • svět bez USA,
  • svět s USA,
  • Česká republika. 

Připojistit lze vyšší limit krytí pro léčebné výlohy a repatriaci, nadstandardní asistenční a právní služby pro případ, že by výše pojistné částky základní nabídky nebyla dostačující. Mezi další důležitá připojištění patří:

  • úrazové pojištění – pro případ trvalých následků nebo smrti následkem úrazu,
  • pojištění odpovědnosti – za škodu způsobenou na zdraví a majetku třetí osobě,
  • pojištění zavazadel  pro případ ztráty a poškození,
  • pojištění storna – pro případ zrušení nebo neuskutečnění cesty.

Rozhodně to doporučujeme. Obzvláště připojištění zimních a rizikových sportů je velmi důležité. Při jeho sjednávání věnujte náležitou pozornost výlukám jednotlivých pojišťoven, aby vámi zvolený sport byl vybranou pojišťovnou pojistitelný. Podrobně rozepsané rizikové sporty naleznete například v kalkulačce cestovního pojištění po kliknutí na informační ikonu „Detail“ u jednotlivých pojišťoven.

Vybrat si můžete ze široké škály platebních možností. Platební informace obdržíte na e-mail společně s pojistnou smlouvou. Pojištění je platné od okamžiku provedení platby pojistného. U většiny pojišťoven je rozhodující čas zadání platebního příkazu

Každá pojišťovna má ke koronaviru a hrazení léčby nebo storna zájezdu jiný přístup. Některé pojišťovny jsme proto vyzpovídali a zeptali se na vaše nejčastější otázky. Přečtěte si, jak se ke koronaviru staví pojišťovny

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.