Povinné ručení online

Díky online srovnání povinného ručení si jednoduše porovnáte nabídky pojišťoven na jednom místě. Do 2 minut najdete tu nejvýhodnější.

Pokračovat do kalkulačky

Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz

Jak si sjednat povinné ručení online?

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Žádná věda. V kalkulačce vyplníte 5 základních údajů o vás a vašem vozidle – např. objem motoru a váš rok narození.

Všechny produkty si porovnáte najednou

Do 20 sekund uvidíte přehledné porovnání povinného ručení. Vybírat můžete z nabídky prověřených pojišťoven.

Uzavřete povinné ručení online za pár minut

Všechno zvládnete jednoduše online. Zelená karta vám přijde obratem na e-mail. Stačí ji vytisknout.

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pokud tedy jako řidič způsobíte jiným škodu na majetku nebo zdraví, pojišťovna za vás náhradu této škody proplatí.

V případě, že třeba omylem ťuknete do vozu před vámi, pojišťovna z povinného ručení uhradí opravu poškozeného kufru nabouraného auta.

spočítat povinné ručení

Co kryje povinné ručení?

– Škody na cizím majetku – nabouraný vůz, poničená svodidla, zbořený plot atd. 

– Škody na zdraví jiných – zranění, trvalé následky nebo smrt. 

– Ušlý zisk poškozených osob – pokud kvůli nehodě nemohou pracovat a přijdou o výdělek. 

– Náklady na právní zastoupení.  

Typy škod, na které se pojištění vztahuje, určuje v případě povinného ručení zákon. Nejde tak nic odebrat. Povinné ručení ale můžete rozšířit o doplňková připojištění nebo havarijní pojištění. To pokryje škody na vašem voze a zdraví.  

Podívejte se do srovnání povinného ručení, co všechno si můžete ještě připojistit.

Kolik stojí povinné ručení?

Cenu povinného ručení ovlivňuje více faktorů. Na kolik vyjde vás, zjistíte díky kalkulačce povinného ručení za pár minut. Stačí vyplnit pár údajů o vás a vašem voze.  

Zajímá vás, co nejvíce ovlivňuje cenu povinného ručení?

Model a stáří vozidla

Jde o obyčejné auto, luxusní závoďák nebo historickou motorku? Pojišťovna bude o vašem vozidle chtít vědět úplně vše – od využívaného paliva přes výkon motoru po rok výroby.

Řidič a jeho zkušenosti za volantem

Při posuzování řidiče přihlíží pojišťovna nejen k jeho věku, ale třeba i k adrese trvalého bydliště. Ve větších městech totiž obvykle častěji dochází k autonehodám. Nejlevnější povinné ručení tak pořídíte v případě, že bydlíte na samotě, kde téměř nikdo nejezdí. 

Pokud už alespoň chvíli řídíte bez nehod, dostanete v rámci povinného ručení bonus. Jde o slevu z ceny pojistného, která může dosáhnout až 60 %. 

Limity pojistného krytí a připojištění 

Limit pojistného krytí označuje maximální částku, kterou pojišťovna vyplatí poškozeným. V případě povinného ručení existují 2 limity – pro škodu na majetku a pro škodu na zdraví. 

Ze zákona musí oba limity dělat alespoň 35 milionů korun. Taková částka ale často nestačí na pokrytí všech škod při autonehodě. Za příplatek si proto můžete nastavit vyšší limity, například 200 milionů korun.  

Povinné ručení kryje jen škody způsobené jiným. Přikoupit si ale můžete různá připojištění, která kryjí škody i na vašem voze nebo zdraví. 

Srovnat povinné ručení

Nejlevnější povinné ručení

Specialisté z Top-Pojištění.cz mají přehled a rádi vám pomohou najít to nejlevnější povinné ručení právě pro vás. Ať už vás zajímá standardní autopojištění, povinné ručení pro motorku, nebo třeba pojištění pro auto s malým nájezdem. Nebojte se na ně obrátit s jakýmkoliv dotazem.

Jak vybrat povinné ručení?

Nejdříve si udělejte přehled, co vlastně pojišťovny nabízí. Stačí vyplnit pár informací o vás a vašem vozidle do kalkulačky povinného ručení. Během okamžiku uvidíte srovnání nabídek od různých pojišťoven.  

Následně se zamyslete, co je pro vás skutečně důležité a bez čeho se obejdete. Doporučujeme se zaměřit především na tyto 3 parametry

1. Limity pojistného krytí – ty vyjadřují maximální částky, které pojišťovna vyplatí poškozeným. Nejnižší nabízené limity jsou 35 milionů korun. Tato částka se může zdát vysoká, při autonehodě ale nemusí pokrýt náhrady na všechny škody. Pokud nechcete riskovat, že budete v případě větší havárie podpojištění, zvažte vyšší limity. 

2. Rozsah krytí – povinné ručení nemusí krýt pouze zákonem stanovená rizika. Vybrat si můžete i spousty různých připojištění, například připojištění skel nebo krytí škody způsobené srážkou se zvěří. Záleží jen na vás. 

3. Asistenční služby – ty vám vytrhnou trn z paty, když například píchnete kolo a nemáte rezervu. Každá pojišťovna ale nabízí trochu jiný rozsah služeb. Pokud například často jezdíte do zahraničí, porozhlédněte se po balíčku s širokou asistencí po celé Evropě. 

kalkulačka povinného ručení

Jak ukončit povinné ručení?

Povinné ručení můžete ukončit různými způsoby. Každý způsob má svá pravidla, která je potřeba dodržet. Jedno ale platí vždy. Smlouvu vypovězte písemně a nezapomeňte si od výpovědi nechat kopii.

Výpověď ke konci pojistného období 

Písemnou výpověď je třeba předat pojišťovně nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. Přesné datum výročí najdete například na zelené kartě.  

Změna vlastníka a prodej vozidla

Pokud přepisujete vozidlo na někoho jiného, oznamte to pojišťovně co nejdříve. Dokud totiž nenahlásíte změnu vlastníka, pro pojišťovnu se nic nemění. Smlouva platí dál. Každý den se tak zmenšuje přeplatek, který vám pojišťovna vyplatí po řádném ukončení povinného ručení. 

Nesouhlas se změnou výše pojistného

Přišel vám od pojišťovny dopis, že příští pojistné období si připlatíte? Do 1 měsíce od oznámení změny pojistného můžete povinné ručení vypovědět. Pojištění pak zanikne na konci pojistného období.

Vyřazení vozidla z evidence vozidel

Tímto způsobem často ukončují povinné ručení sezónní řidiči. Je nutné uložit značky do depozita a odhlásit vozidlo na dopravním inspektorátu. Následně pojišťovně zašlete výpověď s kopií velkého technického průkazu. V něm musí být uvedeno, že bylo vozidlo skutečně vyřazeno z evidence. 

Výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události

Nebyli jste spokojeni s tím, jak pojišťovna vyřešila autonehodu? Do 3 měsíců od nahlášení pojistné události můžete ukončit povinné ručení. Výpovědní lhůta pak trvá 1 měsíc. 

Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy

Právě jste si sjednali povinné ručení, ale vzápětí jste našli lepší nabídku? Od smlouvy můžete odstoupit do 2 měsíců od jejího uzavření. Výpovědní lhůta trvá 8 dní. Pojišťovna vám pak ještě vrátí přeplatek.

Ukončení povinného ručení dohodou

Pokud máte vážný důvod, můžete se s pojišťovnou dohodnout na předčasném ukončení smlouvy. Tyto případy pojišťovny posuzují individuálně.  

Nezaplacené pojistné neznamená automatický konec pojištění. Pojišťovna nemusí pojištění ukončit a může po vás vymáhat dlužné pojistné. Proto doporučujeme skutečně vždy předat písemnou výpověď povinného ručení pojišťovně.

srovnání povinného ručení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, může si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

  • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
  • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
  • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
  • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.