Povinné ručení online

Díky online srovnání povinného ručení si jednoduše porovnáte nabídky pojišťoven online na jednom místě a do 2 minut najdete tu nejvýhodnější.

Pokračovat do kalkulačky

Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz

Povinné ručení Povinné ručení
Reklama

Jak si sjednat povinné ručení online?

 • Stačí zadat
  pár údajů

 • Žádná věda. V kalkulačce vyplníte základní informace o vašem autě a kliknete na tlačítko „Kalkulace“.

 • Všechny produkty si
  porovnáte najednou

 • Do 20 sekund uvidíte přehledné porovnání povinného ručení. Vybírat můžete z prověřených pojišťoven.

 • Smlouvu uzavřete
  do 5 minut

 • Všechno zvládnete jednoduše online a zelenou kartu vám pošleme na e-mail. Stačí ji vytisknout.

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pokud tedy jako řidič způsobíte jiným škodu na majetku nebo zdraví, pojišťovna za vás náhradu této škody proplatí.

V případě, že třeba omylem ťuknete do vozu před vámi, pojišťovna z povinného ručení uhradí opravu poškozeného kufru nabouraného auta.

Co kryje povinné ručení?

 • – Škody na cizím majetku – nabouraný vůz, poničená svodidla, zbořený plot atd. 

 • – Škody na zdraví jiných – zranění, trvalé následky nebo smrt. 

 • – Ušlý zisk poškozených osob – pokud kvůli nehodě nemohou pracovat a přijdou o výdělek. 

 • – Náklady na právní zastoupení.  

Typy škod, na které se pojištění vztahuje, určuje v případě povinného ručení zákon. Nejde tak nic odebrat. Povinné ručení ale můžete rozšířit o doplňková připojištění nebo havarijní pojištění. To pokryje škody na vašem voze a zdraví.  

Podívejte se do srovnání povinného ručení, co všechno si můžete ještě připojistit.  

Kolik stojí povinné ručení?

Cenu povinného ručení ovlivňuje více faktorů. Na kolik vyjde vás, zjistíte díky kalkulačce povinného ručení za pár minut. Stačí vyplnit pár údajů o vás a vašem voze.  

Zajímá vás, co nejvíce ovlivňuje cenu povinného ručení?  
 

Model a stáří vozidla 

Jde o obyčejné auto, luxusní závoďák nebo historickou motorku? Pojišťovna bude o vašem vozidle chtít vědět úplně vše – od využívaného paliva přes výkon motoru po rok výroby.  
 

Řidič a jeho zkušenosti za volantem 

Při posuzování řidiče přihlíží pojišťovna nejen k jeho věku, ale třeba i k adrese trvalého bydliště. Ve větších městech totiž obvykle častěji dochází k autonehodám. Nejlevnější povinné ručení tak pořídíte v případě, že bydlíte na samotě, kde téměř nikdo nejezdí. 

Pokud už alespoň chvíli řídíte bez nehod, dostanete v rámci povinného ručení bonus. Jde o slevu z ceny pojistného, která může dosáhnout až 60 %.  
 

Limity pojistného krytí a připojištění 

Limit pojistného krytí označuje maximální částku, kterou pojišťovna vyplatí poškozeným. V případě povinného ručení existují 2 limity – pro škodu na majetku a pro škodu na zdraví. 

Ze zákona musí oba limity dělat alespoň 35 milionů korun. Taková částka ale často nestačí na pokrytí všech škod při autonehodě. Za příplatek si proto můžete nastavit vyšší limity, například 200 milionů korun.  

Povinné ručení kryje jen škody způsobené jiným. Přikoupit si ale můžete různá připojištění, která kryjí škody i na vašem voze nebo zdraví.  

Nejlevnější povinné ručení 

Naši specialisté na pojištění mají přehled a rádi vám pomohou najít to nejlevnější povinné ručení právě pro vás. Ať už vás zajímá standardní autopojištění, povinné ručení pro motorku, nebo třeba pojištění pro auto s malým nájezdem. Nebojte se na ně obrátit s jakýmkoliv dotazem. 

Jak vybrat povinné ručení?

Nejdříve si udělejte přehled, co vlastně pojišťovny nabízí. Stačí vyplnit pár informací o vás a vašem vozidle do kalkulačky povinného ručení. Během okamžiku uvidíte nabídky od různých pojišťoven.  

Následně se zamyslete, co je pro vás skutečně důležité a bez čeho se obejdete. Doporučujeme se zaměřit především na tyto 3 parametry

 • 1. Limity pojistného krytí – ty vyjadřují maximální částky, které pojišťovna vyplatí poškozeným. Nejnižší nabízené limity jsou 35 milionů korun. Tato částka se může zdát vysoká, při autonehodě ale nemusí pokrýt náhrady na všechny škody. Pokud nechcete riskovat, že budete v případě větší havárie podpojištění, zvažte vyšší limity. 

 • 2. Rozsah krytí – povinné ručení nemusí krýt pouze zákonem stanovená rizika. Vybrat si můžete i spousty různých připojištění, například připojištění skel nebo krytí škody způsobené srážkou se zvěří. Záleží jen na vás. 

 • 3. Asistenční služby – ty vám vytrhnou trn z paty, když například píchnete kolo a nemáte rezervu. Každá pojišťovna ale nabízí trochu jiný rozsah služeb. Pokud například často jezdíte do zahraničí, porozhlédněte se po balíčku s širokou asistencí po celé Evropě. 

Jak ukončit povinné ručení?

Povinné ručení můžete ukončit různými způsoby. Každý způsob má svá pravidla, která je potřeba dodržet. Jedno ale platí vždy. Smlouvu vypovězte písemně a nezapomeňte si od výpovědi nechat kopii. 
 

Výpověď ke konci pojistného období 

Písemnou výpověď je třeba předat pojišťovně nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. Přesné datum výročí najdete například na zelené kartě.  
 

Změna vlastníka a prodej vozidla 

Pokud přepisujete vozidlo na někoho jiného, oznamte to pojišťovně co nejdříve. Dokud totiž nenahlásíte změnu vlastníka, pro pojišťovnu se nic nemění. Smlouva platí dál. Každý den se tak zmenšuje přeplatek, který vám pojišťovna vyplatí po řádném ukončení povinného ručení.   
 

Nesouhlas se změnou výše pojistného 

Přišel vám od pojišťovny dopis, že příští pojistné období si připlatíte? Do 1 měsíce od oznámení změny pojistného můžete povinné ručení vypovědět. Pojištění pak zanikne na konci pojistného období. 
 

Vyřazení vozidla z evidence vozidel 

Tímto způsobem často ukončují povinné ručení sezónní řidiči. Je nutné uložit značky do depozita a odhlásit vozidlo na dopravním inspektorátu. Následně pojišťovně zašlete výpověď s kopií velkého technického průkazu. V něm musí být uvedeno, že bylo vozidlo skutečně vyřazeno z evidence. 
 

Výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události 

Nebyli jste spokojeni s tím, jak pojišťovna vyřešila autonehodu? Do 3 měsíců od nahlášení pojistné události můžete ukončit povinné ručení. Výpovědní lhůta pak trvá 1 měsíc. 
 

Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy 

Právě jste si sjednali povinné ručení, ale vzápětí jste našli lepší nabídku? Od smlouvy můžete odstoupit do 2 měsíců od jejího uzavření. Výpovědní lhůta trvá 8 dní. Pojišťovna vám pak ještě vrátí přeplatek. 
 

Ukončení povinného ručení dohodou 

Pokud máte vážný důvod, můžete se s pojišťovnou dohodnout na předčasném ukončení smlouvy. Tyto případy pojišťovny posuzují individuálně.  

Nezaplacené pojistné neznamená automatický konec pojištění. Pojišťovna nemusí pojištění ukončit a může po vás vymáhat dlužné pojistné. Proto doporučujeme skutečně vždy předat písemnou výpověď povinného ručení pojišťovně.  

Zlepšujeme se jen díky tomu, že jsou naši zákazníci nároční

Přečtěte si, proč jsou s námi spokojeni i za co nám dávají za uši.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Ostatní často hledají

Kalkulátor povinného ručení Srovnání dodavatelů plynu Srovnání osobních účtů Srovnání spořicích účtů Srovnání půjček od různých poskytovatelů Srovnání hypoték Srovnání cestovního pojištění Kalkulačka cestovního pojištění Pojištění domácnosti Kalkulace pojištění domácnosti