Povinné ručení online

Díky online srovnání povinného ručení si jednoduše porovnáte nabídky pojišťoven na jednom místě. Do 2 minut najdete tu nejvýhodnější.

Pokračovat do kalkulačky

Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz

Jak si sjednat povinné ručení online?

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Žádná věda. V kalkulačce vyplníte 5 základních údajů o vás a vašem vozidle – např. objem motoru a váš rok narození.

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Do 20 sekund uvidíte přehledné porovnání povinného ručení. Vybírat můžete z nabídky prověřených pojišťoven.

Uzavřete povinné ručení za pár minut

Uzavřete povinné ručení za pár minut

Všechno zvládnete jednoduše z pohodlí domova. Zelená karta vám přijde obratem na e-mail. Stačí ji vytisknout.

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pokud jako řidič způsobíte jiným škodu na majetku nebo zdraví, pojišťovna za vás náhradu této škody proplatí – a to až do výše sjednaného limitu

V případě, že třeba omylem ťuknete do vozu před vámi, pojišťovna z povinného ručení uhradí opravu poškozeného kufru nabouraného auta. Své auto si ale budete muset opravit za vlastní peníze. 

spočítat povinné ručení

Co kryje povinné ručení?

Povinné ručení zpravidla kryje: 

 • škody na cizím majetku – nabouraný vůz, poničená svodidla, zbořený plot atd. 
 • škody na zdraví jiných – zranění, trvalé následky nebo smrt. 
 • ušlý zisk poškozených osob – pokud kvůli nehodě nemohou pracovat a přijdou o výdělek. 
 • náklady na právní zastoupení.  

Typy škod, na které se pojištění vztahuje, určuje v případě povinného ručení zákon. Nejde tak nic odebrat. Povinné ručení ale můžete rozšířit o doplňková připojištění nebo havarijní pojištění. To pokryje škody na vašem voze a zdraví.  

Co všechno si můžete ještě připojistit, vám rád poví jeden z našich specialistů v rámci telefonické konzultace ke srovnání povinného ručení

Povinné ručení online

Dnes už není žádný problém sjednat si povinné ručení online

Můžete si ho zařídit na stránkách vybrané pojišťovny, nebo vyzkoušejte naši kalkulačku a vyberte si tu nejvýhodnější nabídku přímo u nás. Budete to mít rychle a se sjednáním vám pomůže jeden z našich specialistů

Sjednat povinné ručení

Bonus k povinnému ručení

Bonus k povinnému ručení je sleva na pojištění (zpravidla uváděná v procentech), na kterou máte nárok už po prvním roce trvání pojištění.  

Výše bonusu se vypočítává z celkové délky všech vašich povinných ručení (v měsících), během kterých jste neměli žádnou nehodu.  

Za každou škodnou událost vám pojišťovna odebere určitý počet bonusových měsíců, můžete se tedy dostat i do minusu, kdy naopak k pojištění připlácíte (tzv. malus). 

Počet vašich měsíců bez nehod pojišťovny zjistí z databáze České kanceláře pojistitelů, která vznikla už v roce 2000, kdy začalo být ručení povinné. 

Konkrétní výše vašeho bonusu se může u každé pojišťovny trochu lišit, protože k výpočtu používají své vlastní tabulky. Obvykle vám ale pojišťovna sleví 5–10 % za každých 12 měsíců bez nehod. Maximální sleva se také může lišit, zpravidla ale dosahuje cca 60 % z pojistného

Získat můžete navíc i další slevy ve výši až 50 % – sleva je uplatněna z ceníkových cen příslušné pojišťovny.

Povinné ručení

Kolik stojí povinné ručení?

Cenu povinného ručení ovlivňuje více faktorů. Na kolik vyjde vás, zjistíte díky kalkulačce povinného ručení za pár minut. Stačí vyplnit pár údajů o vás a vašem voze. 

Povinné ručení – srovnání cen

VozidloNižší krytíStřední krytíVyšší krytí
Škoda Citigo (999 cm3, 44 kW, 1 365 kg, 2018)1 620 Kč1 887 Kč2 361 Kč
Škoda Fabia Combi 1.2 TSI (1 197 cm3, 66 kW, 1 880 kg, 2017)1 764 Kč2 060 Kč2 579 Kč
Škoda Octavia 1.5 TSI (1 498 cm3, 110 kW, 1 842 kg, 2022) 1 884 Kč2 353 Kč2 945 Kč
Škoda Kamiq 1.5 TSI (1 498 cm3, 110 kW, 1 800 kg, 2023)2 268 Kč2 353 Kč2 945 Kč
Ford Focus Automat 1.5 Ecoboost (1 498 cm3, 110 kW, 1 950 kg, 2022)1 980 Kč2 353 Kč2 945 Kč
Ford Mondeo 2.0 TDCI (1 997 cm3, 132 kW, 1 980 kg, 2019)1 554 Kč1 680 Kč1 921 Kč
Volkswagen Passat 2.0 TDI (1 968 cm3, 102 kW, 2 060 kg, 2005)2 712 Kč3 545 Kč4 437 Kč

Poznámka: Pojištění vozidel kalkulováno pro pojistníka Terezu ve věku 39 let, která bydlí v Mostě a má 180 měsíců bez nehody. Nižší krytí odpovídá limitům 50/50 milionů, střední 70/100 milionů a vyšší 150/200 milionů. Jde o minimální plnění. Uvedeny jsou nejnižší nabízené cenové nabídky ve srovnání pro roční platbu. Jedná se o ilustrační příklady, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 2. 1. 2024.

Co nejvíce ovlivňuje cenu povinného ručení?

Model a stáří vozidla

Jde o obyčejné auto, luxusní závoďák nebo historickou motorku? Pojišťovna bude o vašem vozidle chtít vědět úplně vše – od využívaného paliva přes výkon motoru po rok výroby.

Řidič a jeho zkušenosti za volantem

Při posuzování řidiče přihlíží pojišťovna nejen k jeho věku, ale třeba i k adrese trvalého bydliště. Ve větších městech totiž obvykle častěji dochází k autonehodám. Nejlevnější povinné ručení tak pořídíte spíše v případě, že bydlíte na samotě, kde téměř nikdo nejezdí. 

Pokud už alespoň chvíli řídíte bez nehod, dostanete v rámci povinného ručení bonus. Jde o slevu z ceny pojistného, která může dosáhnout až 60 %

Limity pojistného krytí a připojištění 

Limit pojistného krytí označuje maximální částku, kterou pojišťovna vyplatí poškozeným. V případě povinného ručení existují 2 limity: 

 1. Pro škodu na majetku 
 2. Pro škodu na zdraví 

Ze zákona musí oba limity dělat alespoň 50 milionů korun. Taková částka ale často nestačí na pokrytí všech škod při autonehodě. Za příplatek si proto můžete nastavit vyšší limity, například 200 milionů korun.  

Povinné ručení kryje jen škody způsobené jiným. Přikoupit si ale můžete různá připojištění, která kryjí škody i na vašem voze nebo zdraví. 

Povinné ručení – srovnání limitů

LimityZdravíMajetek
Nižší50 mil. Kč50 mil. Kč
Střední70 mil. Kč100 mil. Kč
Vyšší150 mil. Kč200 mil. Kč

Poznámka: Jedná se o nejčastější limity, které pojišťovny nabízí.

Srovnat povinné ručení

Jak vybrat povinné ručení?

Nejdříve si udělejte přehled, co vlastně pojišťovny nabízí. Stačí vyplnit pár informací o vás a vašem vozidle do kalkulačky povinného ručení. Během okamžiku uvidíte srovnání nabídek od různých pojišťoven.  

Následně se zamyslete, co je pro vás skutečně důležité a bez čeho se obejdete. Doporučujeme se zaměřit především na tyto 3 parametry

 1. Limity pojistného krytí – ty vyjadřují maximální částky, které pojišťovna vyplatí poškozeným. Nejnižší nabízené limity jsou 50 milionů korun. Tato částka se může zdát vysoká, při autonehodě ale nemusí pokrýt náhrady na všechny škody. Pokud nechcete riskovat, že budete v případě větší havárie podpojištění, zvažte vyšší limity. 
 2. Rozsah krytí – povinné ručení nemusí krýt pouze zákonem stanovená rizika. Vybrat si můžete i spousty různých připojištění, například připojištění skel nebo krytí škody způsobené srážkou se zvěří. Záleží jen na vás. 
 3. Asistenční služby – ty vám vytrhnou trn z paty, když například píchnete kolo a nemáte rezervu. Každá pojišťovna ale nabízí trochu jiný rozsah služeb. Pokud například často jezdíte do zahraničí, porozhlédněte se po balíčku s širokou asistencí po celé Evropě

Povinné ručení – srovnání

Srovnávač povinného ručení vám ušetří čas i práci, pokud si chcete vybrat pojištění, které vám opravdu přesně sedne.  

Zadejte pár základních údajů o sobě a svém vozidle a v přehledném porovnání hned uvidíte, která z nabídek nejlépe splňuje vaše požadavky.  

Kvůli sjednání povinného ručení nemusíte nikam chodit – díky naší bezplatné asistenci vše proběhne pohodlně po telefonu a online. Celý proces zdarma vyřídíme za vás. 

Srovnat povinné ručení

Připojištění k povinnému ručení

Nezapomeňte, že když způsobíte nehodu, povinné ručení ochrání pouze majetek a zdraví ostatních. Opravu vašeho auta nebo své léčebné výlohy budete muset uhradit ze svého. Můžete tomu ale předejít – stačí k povinnému ručení uzavřít i vhodná připojištění

Tuto možnost dnes nabízí prakticky všechny pojišťovny, nejčastěji se jedná o připojištění: 

 • rozšířené asistenční služby, 
 • střet se zvěří,  
 • živelné události, 
 • poškození skel, 
 • úraz řidiče nebo celé posádky, 
 • poškození převážených zavazadel, 
 • požár či výbuch, 
 • vandalismus, 
 • havárie. 

Připojištění vybírejte také v závislosti na bydlišti. Pokud bydlíte na vesnici, pravděpodobnost poškození vozidla výbuchem nebo vandaly je vcelku nízká. Ve městě naopak moc často nepotkáte srnku nebo divočáka.  

Zelená karta 2024

Zelená karta je doklad o uzavřeném povinném ručení. Se změnou zákona o povinném ručení přicházejí novinky, které se v roce 2024 dotknou i zelené karty. Zásadní změnu představuje plnohodnotná digitalizace tohoto dokladu, kdy: 

 • Na území ČR končí povinnost vozit sebou zelenou kartu v papírové podobě. Motoristům postačí mít tento doklad uložený digitálně například v mobilním telefonu nebo tabletu a při silniční kontrole zelenou kartu ukázat na displeji. 
 • Přibližně od července 2024 už navíc nebudete muset mít zelenou kartu ani v digitální podobě a při policejních kontrolách se jí prokazovat – policie ČR bude mít přístup k elektronické databázi, kam informace o uzavřeném povinném ručení budou zasílat přímo pojišťovny. 
 • Kontrolu sjednaného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinného ručení můžou policisté udělat bez vaší asistence a klidně i na dálku (bez fyzické kontroly u řidiče). A to prostřednictvím online databáze České kanceláře pojistitelů.

Zkrátka, všechny starosti týkající se zelené karty vám v roce 2024 postupně odpadnou.

Ale pozor, platí to jen pro území ČR – zelenou kartu do zahraničí budete stále potřebovat, a to ve fyzické papírové podobě! (V budoucnu je ale digitalizace zelené karty plánována i v dalších státech Evropy.)

Jak ukončit povinné ručení?

Povinné ručení můžete ukončit různými způsoby. Každý způsob má svá pravidla, která je potřeba dodržet. Jedno ale platí vždy. Smlouvu vypovězte písemně a nezapomeňte si od výpovědi nechat kopii.

Výpověď ke konci pojistného období 

Písemnou výpověď je třeba předat pojišťovně nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. Přesné datum výročí najdete například na zelené kartě.  

Změna vlastníka a prodej vozidla

Pokud přepisujete vozidlo na někoho jiného, oznamte to pojišťovně co nejdříve. Dokud totiž nenahlásíte změnu vlastníka, pro pojišťovnu se nic nemění. Smlouva platí dál. Každý den se tak zmenšuje přeplatek, který vám pojišťovna vyplatí po řádném ukončení povinného ručení. 

Nesouhlas se změnou výše pojistného

Přišel vám od pojišťovny dopis, že příští pojistné období si připlatíte? Do 1 měsíce od oznámení změny pojistného můžete povinné ručení vypovědět. Pojištění pak zanikne na konci pojistného období.

Vyřazení vozidla z evidence vozidel

Tímto způsobem často ukončují povinné ručení sezonní řidiči. Je nutné uložit značky do depozita a odhlásit vozidlo na dopravním inspektorátu. Následně pojišťovně zašlete výpověď s kopií velkého technického průkazu. V něm musí být uvedeno, že bylo vozidlo skutečně vyřazeno z evidence

Výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události

Nebyli jste spokojeni s tím, jak pojišťovna vyřešila autonehodu? Do 3 měsíců od nahlášení pojistné události můžete ukončit povinné ručení. Výpovědní lhůta pak trvá 1 měsíc. 

Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy

Právě jste si sjednali povinné ručení, ale vzápětí jste našli lepší nabídku? Od smlouvy můžete odstoupit do 2 měsíců od jejího uzavření. Výpovědní lhůta trvá 8 dní. Pojišťovna vám pak ještě vrátí přeplatek.

Ukončení povinného ručení dohodou

Pokud máte vážný důvod, můžete se s pojišťovnou dohodnout na předčasném ukončení smlouvy. Tyto případy pojišťovny posuzují individuálně.  

Nezaplacené pojistné neznamená automatický konec pojištění. Pojišťovna nemusí pojištění ukončit a může po vás vymáhat dlužné pojistné. Proto doporučujeme skutečně vždy předat písemnou výpověď povinného ručení pojišťovně.

srovnání povinného ručení

Pojistná událost u povinného ručení

Při nehodě musí obě strany nahlásit škodnou událost pojišťovně viníka, teprve potom může pojišťovna vyplatit plnění. Důležité je nahlásit pojistnou událost co nejdříve. Promlčecí lhůta začíná plynout po roce od nehody a trvá tři roky, poté už se náhrady nedomůžete. 

Nejsnazším způsobem, jak nahlásit událost, je vyplnit online formulář přímo na stránkách pojišťovny. Jednoduše tam zadáte všechny potřebné údaje a připojíte záznam o nehodě, popřípadě i protokol od policie. Pojistnou událost můžete nahlásit samozřejmě také telefonicky nebo osobně na pobočce

Pokud nehodu zaviní řidič vozidla bez platného povinného ručení, škodu vám uhradí z fondu České kanceláře pojistitelů, která pak bude peníze od viníka vymáhat. 

Pojištění auta

Pojištěním auta je jak povinné ručení, bez kterého byste neměli vyjet na silnici, tak i havarijní pojištění, které povinné není. To chrání vaše zdraví a majetek pro případ, že nehodu zaviníte vy. 

Cena povinného ručení i havarijního pojištění se odvíjí mimo jiné od typu vozidla, objemu motoru, vašeho věku, bydliště a také vaší řidičské historie. Pojišťovny nabízejí také různá volitelná připojištění, abyste byli chráněni pro každý případ.  

Srovnat povinné ručení

Povinné ručení na motorku

Také majitelé motocyklů mají dle zákona povinnost mít sjednané povinné ručení na motorku. Do povinného ručení motocyklů spadají také motorové tříkolky, skútry, čtyřkolky i další jednostopá vozidla. 

V případě, že svou motorku využíváte pouze určitou část roku (např. pro oblíbené sezonní ježdění od jara do podzimu), můžete si sjednat sezonní pojištění motorky. A to jak v případě povinného ručení, tak havarijního pojištění na motorku.

Povinné ručení pro motorky – srovnání cen

MotocyklNižší krytíStřední krytíVyšší krytí
Babetta 210 (49 cm3, 2 kW, 50 kg, 2017)276 Kč440 Kč545 Kč
Honda CR125 (125 cm3, 31 kW, 90 kg, 2017)528 Kč1 492 Kč1 846 Kč
Yamaha 350 (350 cm3, 25 kW, 250 kg, 2017)528 Kč946 Kč1 166 Kč
Ducati Monster (600 cm3, 44 kW, 190 kg, 2017)1 092 Kč2 662 Kč3 290 Kč
Honda XL1000 (999 cm3, 69 kW, 250 kg, 2017)1 092 Kč4 344 Kč5 419 Kč

Poznámka: Pojištění vozidel kalkulováno pro pojistníka Marcela ve věku 39 let, který bydlí v Praze – Jinonicích. Ročně ujede 3 000 km a má 180 měsíců bez nehody. Nižší krytí odpovídá limitům 50/50 milionů, střední 70/100 milionů a vyšší 150/200 milionů. Jde o minimální plnění. Uvedeny jsou nejnižší nabízené cenové nabídky ve srovnání pro roční platbu. Jedná se o ilustrační příklady, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 2. 1. 2024.

Povinné ručení na elektrokoloběžku

Od roku 2024 musí mít uzavřené povinné ručení také majitelé elektrokoloběžek, a to v případě výkonných strojů, které mohou způsobit velké škody na zdraví i majetku třetích osob. Povinné ručení pro elektrokoloběžku bude nutné pro soukromé majitele i pro ty komerčně využívané. 

Sjednat povinné ručení na elektrokoloběžku si pak budete muset v případě, kdy vlastníte stroj, který 

 • překračuje rychlost 25 km/h,
 • má maximální konstrukční rychlost nad 14 km/h a hmotnost nad 25 kg (tím pádem sem spadá také segway).

Cena povinného ručení bude mnohem nižší než v případě osobních vozů. Na její přesnou kalkulaci si ještě budete muset počkat, protože pojišťovny své produkty v této oblasti teprve chystají. Ale stejně jako v jiných případech, i zde bude možné si povinné ručení pro elektrokoloběžku sjednat online

Kalkulačka povinného ručení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, můžete si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

 • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
 • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
 • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
 • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše potom probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla, případně osvědčení o registraci vozidla, které velký technický průkaz nahrazuje u vozů zakoupených po 1. 1. 2024.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.