Hypotéky: Nejvýhodnější hypotéka s úrokem od 5,49 %

S výběrem hypotéky vám rádi pomohou naši hypoteční specialisté. Díky online srovnání hypoték si ale můžete nabídky snadno porovnat i sami.

Porovnat hypotéky

Srovnání hypoték od více než 10 bank

Porovnání hypoték zabere jen pár minut

Už nemusíte složitě procházet stránky jednotlivých bank. V online srovnání najdete hypotéky všech velkých bank.

Nabídky si můžete prohlédnout a jednoduše seřadit podle výše úroku, RPSN nebo měsíční splátky. Stačí vyplnit kalkulačku hypoték a hned uvidíte, na jaký úrok se můžete dostat. 

Podrobněji s vámi nabídku rád probere náš hypoteční specialista. Ten vám prozradí, jaké podmínky si banky diktují, případně vám rovnou nabídne nejvýhodnější hypotéky pro vás.

POROVNAT HYPOTÉKY

Srovnání hypoték online, nezávazně a zdarma

Ušetříte 2 000 Kč za vklad do katastru

Ušetříte 2 000 Kč za vklad do katastru

Stačí splnit základní podmínky a my za vás zaplatíme poplatek 2 000 Kč za vklad do katastru nemovitostí.

Zabere vám to jen 2 minuty

Zabere vám to jen 2 minuty

Z pohodlí gauče si porovnáte ceny i podmínky vybraných produktů na trhu a najdete ten nejvýhodnější.

K ruce jsou vám specialisté

K ruce jsou vám specialisté

Rádi vám odpoví na otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru hypotéky po její sjednání.

Co je hypotéka?

Hypotéka je půjčka na bydlení, která je zajištěna zástavním právem. Na rozdíl od běžné půjčky u hypotéky ručíte bance nemovitostí. Ta by se měla nacházet v ČR a měla by být zapsána v katastru nemovitostí. 

Zástavní právo znamená, že pokud nebudete schopni splácet půjčku, banka bude moci vaši nemovitost prodat a rozdíl splacené částky vám z prodeje nemovitosti vrátí. V praxi se ale banky snaží vyjít svým klientům vstříc. Prodej nemovitosti bývá vždy až poslední řešení. 

Protože u hypotečního úvěru ručíte bance svou nemovitostí, je riziko pro banky menší. To je důvod, proč jsou úroky u hypotečních úvěrů nižší než u běžných půjček

Další výhodou hypotečního úvěru je vyšší částka, kterou si můžete půjčit – zpravidla 80–90 % hodnoty zástavy. Doba splácení je také proti běžným úvěrům mnohem delší, může dosahovat i 30 let. 

Jestliže si potřebujete půjčit na něco jiného než nemovitost, ale současně chcete využít výhod hypotečního úvěru, můžete si pořídit tzv. americkou hypotéku

Jak najít nejlepší hypotéku ve srovnání?

Do srovnání se dostanete, pokud vyplníte kalkulačku hypoték. Díky zadaným údajům vám vypočítáme, jaká bude vaše nejnižší možná splátka za hypotéku a ukážeme vám vyhovující nabídky. Pak už je jen na vás, podle čeho si vyberetetu nejlepší hypotéku. Obecně se ale vyplatí koukat po těchto parametrech:

 • Úrok – ten vyjadřuje, kolik bance za zapůjčené peníze zaplatíte za určitý čas.
 • RPSN (roční procentní sazba nákladů) – udává, na kolik vás ročně hypotéka vyjde ve vším všudy. Jsou v ní zahrnuté všechny poplatky, splátky i další výdaje.
 • Výše měsíční splátky – přibližná částka, kterou budete za hypotéku měsíčně platit.
 • Maximální LTV (loan to value) – je poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti. Zkrátka tolik, kolik vám banka půjčí. Zbytek musíte mít ve vlastních prostředcích.
POROVNAT HYPOTÉKY

Z jakých druhů hypoték můžete vybírat?

 • Hypotéka na byt – hypotéka může být použita na byt v osobním vlastnictví, družstevní či obecní byt nebo byt ve výstavbě. 
 • Hypotéka na rodinný dům – uvažujete o výstavbě domu, koupi nebo chcete jen rekonstruovat? Na to vše si můžete vzít hypotéku. 
 • Hypotéka na pozemek – hypotéku si můžete vzít i na pozemek. Musí to ale být stavební pozemek. 
 • Americká hypotéka – chcete si půjčit na něco jiného než na bydlení a klasické půjčky vám nepřipadají dostatečně výhodné? Vyzkoušejte americkou hypotéku. 
 • Hypotéka na pronájem – žijete ve vlastním a rádi byste investovali do nemovitostí? Můžete si zařídit hypotéku na výstavbu, koupi nebo rekonstrukci nemovitosti k pronájmu. 
 • Hypotéka pro podnikatele (OSVČ) – pokud nejste zaměstnanec ale podnikatel, bude vás banka posuzovat trochu jinak. Rádi vám prozradíme, jak to bude probíhat. 
 • Hypotéka pro cizince – o hypotéku si můžete zažádat, i když nejste občanem ČR.  
 • Refinancování hypotéky – máte už hypotéku a jiná banka nabízí lepší úrok? Refinancování hypotéky může být ta správná volba. 
 • Konsolidace půjček a hypotéka – máte více půjček? Spojte je všechny do jedné. Budete mít větší přehled a lepší podmínky. 

Dosáhnete na nejlevnější hypotéku?

Nejste si jistí, jaké částky vlastně dát do porovnání hypoték 2023? Jakou nemovitost si ze svého rozpočtu můžete dovolit koupit na hypotéku? 

Ještě před porovnáním hypoték online byste měli vědět, jestli se vám hypotéka vejde do rozpočtu. Do výpočtu nezapomeňte zahrnout nejen splátky hypotéky, ale také ostatní výdaje kolem – například poplatek za vyhodnocení žádosti, poplatek za odhad nemovitosti nebo pojištění. 

Přečtěte si v průvodci hypotékou, co dalšího vás čeká při žádosti o hypotéku a jak probíhá jednání v bance. 

Porovnat hypotéky

Co ovlivňuje úrokovou sazbu u hypotéky?

Z porovnání hypoték jste získali seznam produktů od různých společností, které se liší úrokovou sazbou. Podíváme se na úrokovou sazbu trochu blíže. Co všechno má vlastně vliv na její výši: 

 • účel hypotéky – bude nemovitost sloužit k podnikání nebo pronájmu, 
 • výše hypotéky a LTV, 
 • doba fixace úrokové sazby
 • míra inflace a aktuální ekonomická situace, 
 • hospodářství banky. 

Díky online porovnání hypoték získáte základní představu o výši úrokových sazeb. Každá společnost ale bere v úvahu ještě vaši úvěruschopnost (bonitu) – výši příjmů, záznamy v registrech, typ zaměstnání, věk atd. 

Jak získat hypotéku?

Jaký je nejjistější způsob, jak dostat hypotéku? Dobře se připravit a vše si důkladně propočítat. K získání tohoto typu úvěru musíte splňovat několik základních podmínek. 

Základní podmínky hypotéky 

 • Věk. Musíte být plnoletí a schopní hypotéku splatit před dovršením 70 let. 
 • Příjem. Banka posuzuje vaši schopnost hypotéku pohodlně splácet. Všechny vaše měsíční splátky dohromady nesmí překročit 50 % čistého měsíčního příjmu. 
 • Záznamy v registrech dlužníků. Pozitivní záznamy se cení, negativní vám půjčku mohou pěkně zkomplikovat. Banky obvykle nahlíží minimálně do registrů BRKI, NRKI, SOLUS. 
 • Hodnota zástavy. Banka vám nepůjčí víc než 90 % hodnoty zastavené nemovitosti. 
 • Pobyt v ČR. Pokud jste cizinec z EU, musíte mít v České republice aspoň přechodné bydliště. Výjimku mají Slováci, ti nemusí dokládat nic. Pro ostatní cizince platí povinnost mít tu trvalý pobyt, jinak hypotéku nedostanou. 
 • Černé na bílém. K vyřízení hypotéky je třeba bance všechny informace patřičně doložit. 

Každá banka má samozřejmě svůj vlastní přístup, jak posuzuje žadatele o hypotéku. Než se rozhodnete o půjčku požádat, nechte si vše propočítat zkušeným specialistou. Ten vám prozradí, u které banky máte největší šance. 

Jak se počítá hypotéka?

Výpočet hypotéky záleží vždy na konkrétní bance. Obecně platí, že co hypotéka, to originál. Celkovou výši hypotéky si stanovíte vy v rámci limitu, který vám banka nabídne. Splátky hypotéky se pak počítají z této částky. Kromě úroku výši splátek ovlivňuje také: 

 • cena nemovitosti a výše úvěru, 
 • doba splácení, 
 • délka fixace úrokové sazby, 
 • úvěruschopnost klienta. 

Splátka hypotéky 

Část měsíční splátky jde na splacení dluhu a část na zaplacení úroku. Poměr, jestli v daný měsíc jde větší část splátky na dluh nebo na úroky, se v čase obvykle mění.  

Většina bank rozpočítá splátky hypotéky do 5–30 let, výjimečně je možné sjednat hypotéku na 1 rok nebo i na 40 let. Obecně ale platí, že hypotéku je třeba mít splacenou před dosažením 70 let mladšího ze žadatelů.  

Splátku hypotéky je obvykle možné si během splácení navýšit, případně naopak snížit. Podle toho se poté upraví i doba splácení. 

Úroková sazba hypotéky 

Z porovnání hypoték jste získali seznam produktů od různých společností, které se liší úrokovou sazbou. Podíváme se na úrokovou sazbu trochu blíže. Co všechno má vlastně vliv na její výši:  

 • účel hypotéky (nemovitost k bydlení, podnikání nebo pronájmu),  
 • výše hypotéky,  
 • doba fixace úrokové sazby,  
 • míra inflace a aktuální ekonomická situace,  
 • hospodářství banky.  

Díky online porovnání hypoték získáte základní představu o výši úrokových sazeb. Každá společnost ale bere v úvahu ještě vaši bonitu – výši příjmů, záznamy v registrech, typ zaměstnání, věk atd.  

Spočítat hypotéku

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché.

Stačí, když splníte základní podmínky. Nejdůležitější jsou tyhle tři:

 1. Využijete online srovnání hypoték na našem webu Ušetřeno.cz.
 2. Hypotéku nebo refinancování v minimální výši 2 500 000 Kč s fixací na nejméně 3 roky si sjednáte přes našeho partnera Nage s.r.o.
 3. Smlouva vám bude schválena a vy ji následně uzavřete.

Poplatek na katastru nemovitostí za vás zaplatí přímo váš poradce. Vy tak nemusíte vůbec nic řešit.

Fixace je doba, po kterou vám zůstává stále stejná úroková sazba. Úrok si můžete zafixovat na rok, 3 roky, 7 let, v některých případech dokonce i 30 let.

Po období fixace vám tedy banka nemůže zvýšit úrok. Přibližně 3 měsíce před koncem fixace vám ale zašle nabídku na takzvanou refixaci. V rámci refixace dostanete nový úrok, který se může od toho původního zásadně lišit. Pokud se vám návrh na refixaci nebude zamlouvat, můžete zvážit refinancování, tedy převedení hypotéky ke konkurenci.

To je poměrně složitá otázka. Záleží především na vašich příjmech, výdajích a dalších závazcích. Rádi vám pomůžeme vypočítat, kolik vám banka na hypotéku půjčí. Spočítat si to ale můžete i sami. Připravili jsme k tomu pro vás přehledný návod.

Každý rok můžete zdarma zaplatit až 25 % ze zbývající jistiny, tedy čtvrtinu čistého dluhu bez úroku a poplatků. Pokud byste rádi poslali větší mimořádnou splátku, kontaktujte přímo společnost, kde jste si hypotéku sjednali. Třeba společně najdete nějaké řešení.

Přečtěte si víc o poplatcích spojených s hypotékou.

Banku budou zajímat hlavně vaše pravidelné příjmy. Ty budete muset řádně doložit. Někdy pro vás ale může být doložení příjmů téměř bez práce. Když o hypotéku žádáte u banky, do které vám chodí každý měsíc výplata, většinou nemusíte už příjmy složitě dokazovat.

Stejně tak jsou důležité i vaše výdaje, a to včetně dosavadních závazků (půjček, kreditních karet, kontokorentů aj.). Aby si banka ověřila, že nemáte problémy se splácením, nahlédne také do registrů úvěrů – BRKI, NRKI a SOLUS.

Výše splátek

Splátka by neměla ukrajovat příliš velkou část vašeho měsíčního příjmu. Zkuste si proto nějaký čas odkládat částku, kterou byste měli posílat bance.

Doba splatnosti

Důležitá je i dobře nastavená doba splatnosti. Nevolte za každou cenu co nejkratší, abyste měli hypotéku rychleji z krku. Raději si ji nastavte tak, aby vám opravdu vyhovovala výše měsíčních splátek.

Úroková sazba

Banky často komunikují úroky hypoték „OD“, na ně ale málokdo dosáhne, pokud si nesjedná u banky nějaké doplňkové produkty. Ty ale nejsou vždy výhodné.

Poplatky

S hypotékou jsou také často spojeny poplatky: za vyřízení, odhad ceny nemovitosti, vedení úvěrového účtu atd. Zajímejte se proto o to, co si banka, u které chcete žádat o hypotéku, všechno účtuje. V ideálním případě uhradíte pouze poplatek za vklad na katastrálním úřadu.

Přečtete si našich 10 tipů, podle čeho vybírat hypotéku.

Rozdílů mezi účelovou hypotékou a americkou hypotékou je nespočet. Hlavní jsou ale tyto 4:

Účel

Klasická hypotéka je takzvaně účelová. Využít ji můžete pouze na bydlení, tedy například na pořízení rodinného domu. Americká hypotéka je naopak neúčelovým úvěrem. Použít ji tak můžete téměř na vše, třeba na vybavení bytu, auto či studium. Výjimkou jsou účely podnikání.

Úroková sazba

Úroky u amerických hypoték jsou vyšší než u klasických hypoték. Jsou ale stále nižší než u spotřebitelských úvěrů.

Výše vypůjčené částky

U klasické hypotéky můžete na hypotéku získat až 90 % z ceny zastavené nemovitosti. V případě americké hypotéky banky poskytují půjčku jen do 70 % z ceny zastavené nemovitosti.

Doba splatnosti

Klasické hypotéky mají oproti těm americkým výrazně delší dobu splatnosti, a to až 30 let. Americké je třeba splatit do 20 let.

Dříve jste si mohli vzít i tzv. australskou hypotéku. Čím víc jste si na australskou hypotéku půjčili, tím větší slevu na úroku jste dostali. Tento produkt se v ČR ale moc neujal.

Hypoteční specialista odpoví na všechny vaše otázky a vypracuje nabídku přímo vám na míru. Díky tomu ušetříte čas – nemusíte obvolávat banky, studovat nudné zákony, ani porovnávat produkty a zjišťovat si další potřebné informace. Hypoteční specialista vám navíc pomůže s papírováním. Vyhnete se tak zbytečným administrativním chybám.

Některé banky zvládnou žádost zpracovat a schválit do 2 dnů. Rychlost vyřízení hypotéky záleží ale především na tom, za jak dlouho doložíte všechny potřebné dokumenty. Roli hraje také výběr banky a pobočky. Některé mohou být vytíženější.

Většinou to není podmínkou. Pokud už ale u banky, kde si chcete vzít hypotéku, účet máte, bude to pro vás určitě výhoda. Můžete tak například dosáhnout na výhodnější úrokovou sazbu. Vše záleží na podmínkách dané banky.

U většiny produktů ve srovnání hypoték můžete odeslat tzv. nezávaznou poptávku. My se vám k ní ozveme a s výběrem hypotéky vám pomůžeme. V ostatních případech vás nasměrujeme přímo na stránky vybrané banky, kde najdete všechny potřebné informace, jak o hypotéku zažádat.

Každý zájemce o hypotéku má specifické požadavky a očekávání. Proto nelze jednoznačně říct, že je jedna hypotéka nejvýhodnější. Naše online kalkulačka vám ovšem dokáže na základě zadaných parametrů přesně vypočítat, která z nabídek nejlépe splňuje vaše kritéria a přání.

Ano, je možné ručit nemovitostí, která je ve vlastnictví třetí osoby. Samozřejmě ji pak můžete časem ze zástavy vyvázat. O všech možnostech zástavy jsme pro vás napsali celý článek.

Nemusíte. Je čistě na vás, jestli si pojištění sjednáte. Jelikož je ale hypotéka závazek na několik desítek let, určitě je dobré pojištění pečlivě zvážit. Kdyby se cokoliv stalo, budete mít alespoň jistotu, že vám zůstane střecha nad hlavou.

Banky vždy vyžadují doklad totožnosti, nejčastěji občanský průkaz. Cizinci se prokazují cestovním pasem.

Dále po vás mohou požadovat:

 • vyplněnou žádost o hypoteční úvěr,
 • dokumenty o příjmech a majetkových poměrech (podnikatelé daňové přiznání),
 • výpis z běžného účtu a výplatní pásky,
 • list vlastnictví, snímek katastrální mapy a další dokumenty vztahující se k zastavené nemovitosti,
 • kupní či darovací smlouvu k nemovitosti,
 • pojistnou smlouvu k nemovitosti,
 • veškeré informace o vašich dalších půjčkách a závazcích,
 • případné rozhodnutí soudu o stanovení výživného,
 • smlouvy o stavebním spoření, nájemní smlouvy, potvrzení o sociálních dávkách a smlouvy o životní pojistce,
 • ručitelská prohlášení.

V současné době je možné si vzít hypotéku maximálně do výše 90 % LTV z odhadní ceny zastavené nemovitosti. Je tedy potřeba, abyste měli nějaké vlastní úspory, nebo další nemovitost, kterou poskytnete bance jako další zástavu.

Klient by měl splácet úvěr během svého produktivního věku. Maximální délka splatnosti úvěru je 30–40 let s tím, že byste měli mít hypotéku splacenou ve věku 70 let.

Bonita je zjednodušeně schopnost úvěr splácet bez problémů. Především se posuzuje měsíční příjem, další závazky, půjčky atd.

Úrok udává, kolik zaplatíte na úrocích za jeden rok. Banky a instituce poskytující půjčky ale často vybírají různé další poplatky. Většinou jde o poplatek za zřízení půjčky, za vedení účtu atd. Tyto poplatky jsou spolu s úrokem zahrnuty až v RPSN (roční procentní sazba nákladů). Díky RPSN si tak můžete porovnat konečné ceny půjček.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Reprezentativní příklad

Výše úvěru: 3 350 000 Kč, doba splatnosti 25 let, počet splátek: 300, měsíční splátka: 21 666 Kč, pevná úroková sazba: 6,04 % ročně s fixací na 5 let, RPSN: 6,95 %, celková částka zaplacená klientem: 6 923 985 Kč. Jednorázové poplatky: za poskytnutí: 0 Kč, za ocenění nemovitosti: 0 Kč, za návrh na vklad zástavního práva: 2 000 Kč, za ověření podpisů: 60 Kč, za čerpání úvěru na základě podaného návrhu na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí: 1 900 Kč, za první čerpání úvěru zadané přes pobočku nebo korespondenčně: 500 Kč (při využití Hypoteční zóny 0 Kč), za pokyn k výmazu zástavního práva z katastru na konci hypotéky: 2 500 Kč. Pravidelné poplatky: správa hypotéky: 0 Kč, výpis elektronicky: 0 Kč, životní pojištění: 0 Kč, pojištění nemovitosti: 299 Kč, zaslání potvrzení o výši zaplacených úroků poštou: 100 Kč/rok.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.