Srovnejte si stavební spoření 2024
Ať už plánujete cokoliv. Spořte chytře sobě i svým dětem a stát vám přispěje až 1 000 Kč ročně.
Stavební spoření: Srovnání z pohodlí domova
Stavební spořitelny vám pomohou ušetřit na energiích
Víte, že stavební spořitelny v letošním roce přišly s novou službou, která vám výrazně usnadní cestu k energetickým úsporám? Můžete se na ně obrátit, pokud chcete snížit své výdaje za energie a přispět k ochraně životního prostředí?
Co vám stavební spořitelny nabídnou?
- Komplexní poradenství: Na jedné pobočce získáte všechny potřebné informace o dotačních programech, možnostech financování a vhodných úpravách vašeho domu.
- Asistence při vyřizování dotace: Stavební spořitelny vám pomohou s přípravou žádosti o dotaci a jejího podání.
- Spojení s odborníky: Získáte kontakty na energetické specialisty a projektanty, kteří vám poradí s konkrétními úpravami vašeho domu.
Stavební spořitelny se totiž staly partnerem státu v oblasti dotačního poradenství. Ať už chcete zateplit dům, vyměnit okna nebo investovat do moderního vytápění, stavební spořitelny vám poskytnou potřebné informace a podporu. Stavební spořitelny také nabízejí výhodné úvěry na financování energetických úspor.
Stavební spoření pro děti
Začít spořit pro svého potomka můžete klidně hned od jeho narození. Jako jedna z možností se nabízí právě stavební spoření. Je k tomu potřeba, aby mělo dítě už přidělené rodné číslo a vy byli jeho zákonným zástupem.
Pro založení stavebního spoření pro děti budete potřebovat občanský průkaz či rodný list dítěte, abyste prokázali, že jste skutečně jeho zákonný zástupce. Cílovou částku nastavte podle toho, jak dlouho plánujete pro své dítě spořit a kolik chcete dítěti věnovat. Jakmile potom váš potomek dosáhne věku 18 let, získá k naspořeným financím přístup.
K ukončení stavebního spoření po uplynutí vázací doby, když ještě dítě nedosáhlo dospělosti, stačí podpisy všech rodinných zástupců. U stavebního spoření pro děti také vzniká nárok na státní podporu – ta se v letošním roce změnila z maximální výše 2 000 Kč na 1 000 Kč. Pro její získání je třeba naspořit 20 000 Kč ročně.
Co je to stavební spoření?
Stavební spoření je typ spořicího produktu, který vám pomůže zajistit bydlení. Postupně si šetříte na koupi, stavbu nebo modernizaci domu či bytu a banka vám uložené peníze úročí. Spořit vám pomáhá i stát – aktuálně můžete získat státní podporu ve výši až 1 000 Kč za rok.
Pokud na to spěcháte, můžete využít výhodný úvěr ze stavebního spoření, který vám pomůže zajistit bydlení rychleji. Musíte ale počítat s následným splácením půjčené částky včetně úroků.
Jak funguje stavební spoření?
Stavební spoření funguje jako vaše bankovní kasička. Do spořitelny si ukládáte peníze, které se vám úročí. Jednou za rok se vám připíše i státní podpora, která odpovídá 5 % ročního vkladu (maximálně 1 000 Kč). Pokud ale budete uložené peníze potřebovat, počkáte si na ně až 3 měsíce.
Při sjednání smlouvy o stavebním spoření si určíte cílovou částku, které chcete dosáhnout. Do této částky spadají naspořené peníze, kladné úroky, státní podpora i případný úvěr, vždy proto zvolte dostatečně vysoký limit.
Jestli chcete v rámci stavebního spoření využít i úvěr, bude mít dvě fáze:
Spořicí období
Pro získání úvěru ze stavebního spoření musíte mít smlouvu uzavřenou aspoň 2 roky, naspořit 35–50 % (podle podmínek konkrétní banky) a mít dostatečně vysoké hodnoticí číslo. Pokud potřebujete peníze na bydlení dříve, můžete využít tzv. překlenovací úvěr, díky kterému budete moci čerpat půjčku hned. Splátkou překlenovacího úvěru ale platíte pouze úroky, spořit si musíte zvlášť.
Úvěrové období
Po splnění podmínek se překlenovací úvěr změní na řádný úvěr ze stavebního spoření. Získáte tak výhodnou úrokovou sazbu a v každé splátce bude vždy obsažen jak úrok, tak i úmor dluhu.
Na jak dlouho je stavební spoření?
Smlouva o stavebním spoření se standardně uzavírá na dobu neurčitou. Můžete ji kdykoli vypovědět, pokud to ale uděláte příliš brzy, přijdete o všechny výhody a bonusy – včetně státní podpory. Prvních 6 let totiž běží tzv. vázací doba, která je obvykle podmínkou pro získání státní podpory. Během této lhůty byste tedy stavební spoření ve vlastním zájmu vybírat neměli. Spořit můžete samozřejmě i déle, jenom nesmíte překročit uvedenou cílovou částku.
Na co lze použít stavební spoření?
Stavební spoření je primárně určené na nákup, výstavbu nebo rekonstrukci bydlení. Po uplynutí vázací doby ho ale můžete použít i na jiné věci, např. doplacení hypotéky, koupi auta, dovolenou nebo třeba zaplacení školného.
Pokud si ale vezmete úvěr ze stavebního spoření, standardně budete muset pojišťovně prokázat, že jste peníze opravdu použili na zajištění bydlení.
Kdy se připisuje státní podpora stavebního spoření?
O státní podporu za vás žádá stavební spořitelna vždy po ukončení kalendářního roku. Na váš účet se většinou připíše na přelomu března a dubna.
Jak vybrat stavební spoření?
Při výběru stavebního spoření se zaměřte na tato základní kritéria:
-
Úroková sazba. U všech typů spoření platí, že čím vyšší úrok, tím lépe pro vás.
-
Poplatky. Poplatek za uzavření smlouvy, za vedení účtu, za roční výpis z účtu apod. bývá součástí většiny smluv. Raději volte nabídky, kde tyto poplatky chybí. Můžou vám totiž výrazně snížit roční zhodnocení peněz.
-
Možnosti ukončení smlouvy. Standardně vás při ukončení smlouvy před uplynutím šestileté vázací lhůty čeká pokuta. Některé spořitelny ale nabízejí možnost bezplatného ukončení už po dvou nebo třech letech.
-
Úroková sazba pro úvěr. Tady naopak platí, že čím nižší sazba, tím výhodnější nabídka. Pokud tedy plánujete využít úvěr ze stavebního spoření, určitě sledujete i toto číslo.
-
RPSN. Takzvaná roční procentní sazba nákladů vám poskytne objektivní představu o výhodnosti úvěru, protože na rozdíl od úrokové sazby počítá i s poplatky a dalšími nutnými výdaji. Vždy proto vybírejte nabídky s nižší RPSN.
Jak zrušit stavební spoření?
Stavební spoření zrušíte výpovědí smlouvy. Výpovědní doba trvá standardně 3 měsíce.
Peníze ze stavebního spoření můžete vybrat i před dosažením limitu. Pokud ale ještě neuplynula šestiletá vázací doba, přijdete o státní podporu a pravděpodobně zaplatíte poplatek za předčasné ukončení smlouvy.
Stavební spoření – kalkulačka
Výběr toho nejvýhodnějšího stavebního spoření vám usnadní naše online kalkulačka. Během chvilky porovná všechny aktuální nabídky a pomůže vám vybrat tu nejlepší. Stačí jen pár kliknutí a budete mít jasno. Srovnání stavebního spoření online je pohodlný a rychlý způsob, jak mezi spoustou nabídek najít tu pravou.
Stavební spoření: Jak získat státní podporu až 1 000 Kč?
Hlavní výhodou stavebního spoření je bezesporu státní podpora až 1 000 Kč ročně. Získat ji je snadné. Stačí vždy během roku naspořit alespoň 20 400 Kč. Abyste dosáhli na maximální podporu, můžete částku na spoření poslat jednorázově nebo měsíčně spořit 1 700 Kč. Na konci roku za vás spořitelna zažádá o státní příspěvek ve výši 5 % z částky naspořené v daném roce. Státní podpora vám pak přijde na stavební spoření obvykle v dubnu.
Ostatní často hledají
Ostatní často hledají