NÁVOD: Zrušení stavebního spoření

 

Syslit si peníze pod slamníkem, v polštáři ani v prasátku už se dnes nenosí. Kdo nemá spořicí účet nebo stavebko jakoby patřil do doby, kdy na zemi ještě žili dinosauři. Dostat se ke svým úsporám, to už je ale věc druhá. Jak vypovědět stavební spoření a nepřijít o státní příspěvky? Připravili jsme pro vás přehledný návod. 

výpověď stavebního spoření 

Abyste si pamatovali slavnou éru stavebního spoření v České republice, nemusíte patřit mezi šušťákovou generaci, která koukala na černobílou televizi a stávala frontu na pomeranče, první stavební spořitelny vznikly v roce 1993. Byla to AR stavební spořitelna, Českomoravská stavební spořitelna, Wüstenrot – Stavební spořitelna a Všeobecná stavební spořitelna. Rok poté přibyly ještě další dvě – ČS-stavební spořitelna a HYPO stavební spořitelna. Až na jedinou výjimku všechny působí na českém trhu dodnes, byť vystupují pod jiným jménem. HYPO stavební spořitelna se v roce 2008 sloučila s Raiffeisen stavební spořitelnou.  

Jen za první rok, kdy spořitelny stavební spoření představily, uzavřely přes neuvěřitelných 220 tisíc smluv. Ani dnes však stavební spoření není mrtvé, ačkoliv by se tak mohlo zdát. Naopak jeho dávná sláva se celkem oprášila a produkt jako takový znovu získává na popularitě. Zapříčinilo to postupné snižování LTV. Lidé nemají vlastní finanční prostředky, aby si mohli dovolit vzít hypotéku a využívají tak možnosti překlenovacího úvěru ze stavebního spoření.

Výpověď stavebního spoření: Jak na to?

Stavební spoření má státem stanovenou fixní dobu, po kterou z něj nelze vybírat peníze. Zpravidla tato lhůta činí 6 let. Po jejím uplynutí má účastník nárok na vyplacení plné výše uspořené částky – vkladů, úroků a úroků ze státní podpory. Výpověď smlouvy se podává na formuláři stavební spořitelny (případně formou dopisu, ovšem musí mít všechny náležitosti, které stavební spořitelna požaduje). Vzor si můžete stáhnout na webových stránkách jednotlivých společností.  

tip O STAVEBNÍM SPOŘENÍ JSME JEŠTĚ NAPSALI: Pro koho se hodí, jaké jsou jeho výhody a naopak slabiny. A jak získat od státu do konce roku ještě 2 000 Kč. Přečtěte si více >>

Výpovědní lhůta trvá 3 měsíce začíná běžet od 1. dne následujícího měsíce po doručení výpovědi. Následně je vaše smlouva je ukončena k poslednímu dni výpovědní lhůty. Peněžní prostředky obdržíte na účet nebo poštovní poukázkou, případně jinou formou (šek, hotovost), to už záleží na tom, jak se spořitelnou dohodnete. 

  • Výpověď před uplynutím zákonem stanovené doby

    Ukončení stavebního spoření dříve, než uplyne 6leté vázací období, je krajně nevýhodné. Pokud ale potřebujete peníze a včera už bylo pozdě, je možné k tomuto kroku přistoupit. Musíte ale počítat s tím, že výpověď má nemalé finanční dopady. I když nepřijdete o vložené peníze, spořitelna vám sebere veškerou připsanou státní podporu a navíc ještě zaplatíte poplatek. Stejně jako ve standardní případě je třeba zaslat řádnou výpoveď a vyčkat, až vyprší výpovědní lhůta.

  
Chcete si založit stavební spoření a nevíte, které vybrat? Porovnejte si všechny nabídky najednou!

Co se týče možnosti získat peníze ze stavebního spoření s předstihem, spořitelny nerozlišují mezi tím, zda je smlouva vypovězena po uplynutí vázací doby nebo dříve. Termíny a poplatky pro zkrácení výpovědní lhůty jsou v obou případech stejné. Jen Wüstenrot trvá na dodržení 3 měsíců, dříve vám peníze zkrátka nevyplatí. 

  • Výpověď z důvodu úmrtí vlastníka spoření

    V případě smrti spořicí osoby trvající smlouva automaticky přechází na jeho manžela či manželku, respektive na jediného dědice ze závěti či zákona. Pokud existuje více dědiců je třeba, aby se vzájemně vypořádali. Když k dohodě nedojde, zanikne smlouva okamžikem smrti spořícího a předmětem dědění je pouze uspořená částka, včetně úroků a poměrné částky státní podpory ke dni jeho úmrtí.

  • Výpověď vám může dát i spořitelna

    K tomu dochází zpravidla u starých smluv, kterým dávno skončila vázací doba a zároveň bylo dosaženo cílové částky. Klientům se nadále úročí úspory sazbou, která byla stanovena v době, kdy smlouvu uzavírali. Tomu spořitelny chtějí předejít. Svým zákazníkům proto nejdříve nabízejí možnost přejít na aktuálnější tarif a poté, pokud dotyčný nabídku neakceptuje, smlouvu vypoví.

jak ukončit stavební spoření   

Úvěry a překlenovací úvěry ze stavebního spoření

Nacházíte se ve fázi, kdy stále spoříte? Spořitelnu můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. Na výběr máte ze dvou variant (řádný a překlenovací). Řádný úvěr vám přiklepnou ale pouze v případě, že už nejméně 2 roky spoříte a máte naspořeno cca. 40 % z cílové částky (požadavky se u jednotlivých spořitelen lehce odlišují). Poslední podmínkou je, dosáhnout určité výše hodnotícího čísla – proměnná, jejíž výše narůstá s přibývajícím časem vašeho spoření a naspořenou částkou. 

Pokud na řádný úvěr nedosáhnete, můžete zkusit zažádat o úvěr překlenovací. Tento takzvaný meziúvěr (spořitelna vám půjčí cílovou částku) lze čerpat prakticky ihned po založení stavebního spoření a slouží právě k překlenutí období, kdy nesplňuje podmínky pro získání úvěru řádného. Rozdíl mezi překlenovacím úvěrem a půjčkou je ten, že se nesplácí. Platit musíte pouze dohodnutý úrok. Ty se aktuálně pohybují kolem 5-6 % p.a. Vedle toho samozřejmě musíte posílat peníze na stavební spoření.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10