Termínované vklady 2022: Který je nejvýhodnější?

Užívejte si vysoký úrok po celou dobu spoření. Vyberte si ve srovnání termínovaný vklad, který nejlépe zhodnotí vaše úspory – ať už plánujete spořit jen pár měsíců, nebo několik let.

Termínovaný vklad: 3 hlavní výhody termínovaných vkladů

  • Stejný úrok po celou dobu spoření

  • Pevný úrok vám už nikdo nezmění. Máte tak od začátku jasno, kolik vám termínovaný vklad vynese.

  • Úspory máte ze zákona pojištěny

  • Vklady i úroky jsou pojištěny do částky odpovídající 100 000 eur, přibližně tedy do 2 500 000 Kč.

  • O termínovaný vklad se nemusíte starat

  • Stačí si vybrat ten nejvýhodnější termínovaný vklad a dál už nemusíte nic dělat.

Srovnání termínovaných vkladů: Jak si vybrat ten nejvýhodnější?

Na trhu je skutečně široký výběr termínovaných vkladů. Na co se tedy zaměřit, abyste si vybrali ten nejvýhodnější právě pro vás?

1. Délka spoření

Úspory ukládáte na předem stanovenou dobu. Může jít jen o pár měsíců, klidně ale můžete spořit i až 10 let. Po tuto dobu ovšem nemůžete peníze jen tak vybrat. Za předčasný výběr se totiž většinou platí nemalé sankce. Zvažte proto, na jak dlouho můžete úspory odložit.

2. Úroková sazba

U spořicích účtů se výše úroku odvíjí od výše vašeho vkladu. V případě termínovaných vkladů ovlivňuje úrok hlavně délka spoření. Obvykle platí, že čím déle spoříte, tím vyšší úrok získáte.

3. Minimální vklad

⁠Jde o nejmenší částku, kterou musíte uložit, abyste si termínovaný vklad vůbec mohli založit. Někdy jde jen o pár tisíc, setkat se můžete ale i s minimálním vkladem ve výši 100 000 Kč.

4. Banka nebo družstvo

Abyste si mohli založit termínovaný vklad u spořitelního družstva, musíte se nejdřív stát jeho členem. Při vstupu do družstva je nutné zaplatit vratné vstupné, takzvaný členský vklad. Výše termínovaného vkladu pak může dělat maximálně desetinásobek vašeho členského vkladu. U banky na žádné takové omezení nenarazíte.

5. Předčasný výběr

Máte jasno, jak dlouho můžete úspory postrádat? Přesto si zkontrolujte, kolik by vás případně stál předčasný výběr.

6. Revolvingový termínovaný vklad

Ve srovnání najdete také pár revolvingových termínovaných vkladů. Od jednorázových se liší tím, že se po uplynutí sjednané doby automaticky znovu obnoví. Nemusíte tedy běhat do banky nebo družstva. Termínovaný vklad se uzavře na stejnou lhůtu s aktuálně nabízenou úrokovou sazbou. V den obnovení si ale můžete samozřejmě také vklad vybrat, případně ho ještě navýšit.

7. Způsob připisování úroků

Výnosy vám většina společností a bank připíše až na konci spořicí lhůty. Existují ale i výjimky. Sem tam narazíte také na měsíční nebo roční úročení.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Ostatní často hledají

Srovnání spořicích účtů Jak funguje stavební spoření Kalkulačka stavebního spoření Kreditní karty Jak funguje úročení na spořicím účtu Jak funguje státní podpora na stavebním spoření? Porovnání běžných účtů Porovnání studentských účtů Srovnání dětských účtů