4/6/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Jak zhodnotit úspory?

Už dávno je nám jasné, že nechceme-li přicházet o své naspořené peníze, musíme jim najít jiné místo, než je běžný účet nebo domácí prasátko. Tam nám je totiž pomalu a tiše ukrajuje každoroční inflace. Kam tedy peníze uložit, aby se jejich objem naopak zhodnocoval? Přinášíme vám rady a tipy, jak efektivně zhodnotit úspory.

Míra inflace by se dle vyjádření České národní banky měla v letošním roce pohybovat okolo 19 %. Na trhu teď jen horkotěžko najdete bezpečný produkt, který by nabízel podobné zhodnocení. Díky dobrému spoření ale můžete vliv inflace na své úspory alespoň o pár procent zmírnit.

Který spořicí účet je nejvýhodnější?

K inflaci je ale potřeba přihlížet z dlouhodobého hlediska a udělat si tak představu o výši ztrát na svých úsporách. Čím více peněz máte a čím delší dobu je necháte ležet ladem, tím více jich ztratíte.

Jak tedy s penězi naložit, aby naopak časem přibývaly na své hodnotě a vytvářely vám ještě větší úspory?

Vložte peníze na spořicí účet nebo na termínovaný vklad

Spořicí účty mají oproti běžným účtům vyšší procento zhodnocení. Vyplatí se tedy uložit peníze tam. Přehledné porovnání těch nejzajímavějších z nich najdete v našem srovnání spořicích účtů.

Pokud své peníze výhledově nepotřebujete, vložte je na termínovaný vklad. Ten je zhodnocován ještě lepším úročením a úspory vám zde porostou rychleji. S penězi ale můžete disponovat jen na konci každého sjednaného období, které může být v řádu měsíců nebo let.

Založte si stavební spoření

Stavební spoření je stále jednou z nejzajímavějších forem spoření. A to konkrétně z důvodu státní podpory ve výši 10 % (max. 2 000 Kč ročně). Pokud své peníze následujících 6 let nutně nepotřebujete, je stavební spoření příjemnou formou zhodnocení vašich peněz.

Začněte spořit ještě dnes

Spořte s životním pojištěním

Investiční životní pojištění kromě krytí rizika úrazu, smrti nebo nemoci pojištěného má za úkol zhodnocovat jeho vklady. Investice se ale neobejdou bez rizika, proto vždy podobnou investici proberte s finančním poradcem.

Investujte

Kdo se nebojí rizika, může investovat do akcií, komodit nebo podílových fondů. Investice jsou dlouhodobou záležitostí. Před vlastním rozhodnutím, kam peníze investovat, je dobré seznámit se s dlouhodobým vývojem investičního trhu nebo získat doporučení od investičního poradce.

Nakupujte nemovitosti a umělecká díla

Kdo má možnost investovat větší finanční obnos, může své vklady zhodnotit na realitním trhu nebo nákupem uměleckého díla. 

Který spořicí účet vám úspory zhodnotí nejvíc?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.