Srovnání mobilních tarifů

Změnit operátora zvládnete mnohem rychleji než dříve. Porovnejte si aktuální nabídky mobilních operátorů, výběr toho nejvýhodnějšího tarifu pak bude hračka. 

Pokračovat do kalkulačky

Porovnejte si mobilní tarify od různých operátorů

Srovnání mobilních tarifů je rychlé, přehledné a zdarma

Stačí párkrát kliknout myší

Stačí párkrát kliknout myší

Z pohodlí domova si porovnáte ceny i podmínky různých tarifů. Ten nejvýhodnější najdete za pár minut.

K ruce jsou vám naši specialisté

K ruce jsou vám naši specialisté

Po telefonu vám odpoví na všechny otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru po sjednání.

Změnu tarifu vyřešíme za vás

Změnu tarifu vyřešíme za vás

Nový tarif si můžete užívat už za 5 dní. Vše půjde nejrychleji od ruky, když si k porovnání připravíte heslo do klientské zóny vašeho operátora.

Jak pomocí srovnání najít nejvýhodnější mobilní tarif?

Online srovnání tarifů vám pomůže vybrat tu nejvýhodnější nabídku přesně podle vašich představ – a to za pár minut, jednoduše z pohodlí domova. Do kalkulačky tarifů vyplňte, kolik byste chtěli volných minut, SMS a dat. Pokud telefon využíváte hodně, nemusíte se držet při zemi – v nabídce jsou i neomezené tarify za pár kaček. Po vyplnění kalkulačky hned uvidíte, který operátor pro vás má tu nejlepší nabídku tarifu za nejnižší cenu. 

Srovnat tarify

5 kroků, jak změnit mobilního operátora s Ušetřeno.cz

 1. Ve srovnání mobilních tarifů si vyberte ten nejvýhodnější a řekněte si o něj našemu specialistovi. 
 2. Náš specialista vás navede k OKU (ověřovací kód účastníka) v internetové samoobsluze (online klientské zóně) vašeho operátora. OKU je 14místný kód začínající na osmičku, který slouží k přenosu vašeho telefonního čísla k novému operátorovi.
 3. Nadiktujte OKU našemu specialistovi. Ten za vás podá u starého operátora výpověď a zařídí vše potřebné. Díky OKU vám zůstane vaše telefonní číslo. 
 4. Během 5 pracovních dnů vám kurýr přiveze k podpisu smlouvu s novou SIM kartou. 
 5. Jakmile bude vše podepsáno a vyřízeno, nový operátor vám pošle zprávu s přesným datem, kdy vám zapne výhodnější mobilní tarif. V daný den ráno jen vyměníte v telefonu starou SIM kartu za novou a máte hotovo. 

Chcete změnit mobilní tarif, ale máte smlouvou na dobu určitou?

Nevadí. Pokud od podpisu smlouvy uplynuly minimálně 3 měsíce, žádné sankce platit nebudete. Jestli tato doba ještě neuplynula, čeká vás pokuta 1/20 z částky, kterou byste zaplatili za měsíční platby až do konce smlouvy.

Pozor si musíte dát v případě, že máte od operátora cokoli na splátky, se slevou nebo s dotací. V těchto případech budete muset při změně operátora vše jednorázově doplatit.

Co je to paušální tarif?

Jde o balíček služeb (volání, SMS, data), který vám operátor nabídne se slevou oproti cenám u předplacené karty – a to výměnou za závazek, že budete sjednanou částku platit každý měsíc během smluvené doby. 

Pokud volné jednotky vyčerpáte, můžete si k tarifu přikoupit další. Nevyčerpané jednotky zpravidla propadnou. Nemusí to tak ale být vždy, někteří operátoři nabízí převod nevyčerpaných volných minut, SMS nebo dat do dalšího období. 

Jak vybrat nejlevnější tarif?

K výběru nejvýhodnějšího tarifu vám skvěle poslouží naše kalkulačka. Stačí vyplnit základní požadavky a rázem uvidíte, co přesně který balíček obsahuje a jaký tarif je pro vás ten pravý. Někdy totiž nejlevnější tarif nemusí být ta správná volba, protože ve skutečnosti není tak výhodný, jak se tváří.

Kalkulačka tarifů

Předplacená karta, nebo paušál?

Předplacená SIM karta nabízí alternativu k mobilním tarifům. Předem si na ni nabijete kredit, který pak postupně čerpáte využíváním služeb. Ceny za služby jsou pevně dané, a jakmile vám kredit dojde, musíte ho opět dobít. 

A co je lepší? Předplacená karta se vám vyplatí, pokud telefon moc nevyužíváte. Můžete si kredit šetřit a nevyčerpaná část se vám přenese do dalších měsíců. Paušál naopak nabízí lepší ceny služeb výměnou za jejich větší využívání. 

Mobilní operátoři

Mobilní operátor je společnost, která poskytuje mobilní telefonní služby. K tomu potřebuje licenci od státu a také infrastrukturu umožňující síťové pokrytí

Tři hlavní mobilní operátoři v ČR jsou Vodafone, O2 a T-Mobile

Dále existují tzv. virtuální operátoři, kteří sice poskytují služby pod svojí značkou, ale neprovozují vlastní síť. Kapacity si pronajímají od hlavních mobilních operátorů.

Tarify mobilních operátorů

Mobilní operátoři nabízí různé typy tarifů. Každý si tak může vybrat přesně to, co potřebuje. 

 • Neomezený tarif umožňuje čerpat volání, SMS i data bez jakýchkoli limitů. Zpravidla patří mezi nejdražší varianty. 
 • Datový tarif je zaměřený na využívání internetu. Poskytuje dostatek dat i pro ty nejnáročnější uživatele. Může obsahovat i volné minuty a SMS. 
 • Studentský tarif je uzpůsobený potřebám studentů – je levnější a obsahuje přiměřené množství volných jednotek. Operátor může vyžadovat potvrzení o studiu a nabídka bývá omezena i věkově, zpravidla platí do 26 let studenta. 
 • Rodinný tarif sjednává pouze jedna osoba v domácnosti a domluvené volné minuty, SMS a data jsou sdíleny mezi SIM kartami členů rodiny. Zpravidla bývá výhodnější než tarify pro jednotlivce. 
 • Tarif pro děti je ušitý na míru dětem a dospívajícím, obvykle mívá i věkový limit. Tyto tarify nebývají neomezené, ale poskytují dostatek jednotek, se kterými může dítě hospodařit. 
 • Tarif pro seniory je tarif určený pro lidi v důchodovém věku. Zpravidla obsahuje více volných minut a naopak méně dat. 
Porovnat tarify

Kolik dat potřebuji?

Spotřeba dat v mobilu je u každého člověka individuální. Záleží na tom, co všechno na telefonu potřebujete dělat. Jestli ho používáte výhradně pro komunikaci, budete pálit data převážně na stahování e-mailů a posílání fotek nebo videí. Náročnější uživatelé však mohou potřebovat mnohem větší datový balíček. Nejvíc žerou data zpravidla graficky náročnější online hry nebo filmy ve vysokém rozlišení.  

Rychlost připojení

Rychlost připojení k internetu závisí nejen na místě, kde se nacházíte, ale také na technologii, kterou váš telefon podporuje. V dnešní době se setkáte s těmito technologiemi: 

2G internet 

Jde o základní GSM (globální systém pro mobilní komunikaci) připojení, které je schopno přenášet SMS, hlasové hovory i data. Primárně ale slouží pro hlasové služby. Některé státy už síť 2G vypnuly, ale u nás by měla zůstat v provozu až do roku 2028. 

3G internet 

Standard 3G umožňuje přenos hlasu a dat, videohovory a mobilní televizi s rychlostí minimálně 200 kb/s. Pokrytí v České republice bylo od začátku slabé a dnes už tyto sítě nefungují. Nahradily je sítě 4G (resp. LTE) a později i 5G. 

LTE internet 

Zkratka LTE znamená „Long Term Evolution“. Jde o nástupce mobilního GSM připojení, pomyslný mezistupeň mezi 3G a 4G. Maximální rychlost LTE dosahuje až 300 Mb/s a má více než 99,4% pokrytí populace. 

4G internet 

Nástupce 3G sítě, který poskytuje přenosovou rychlost až 1 Gb/s. Umožňuje přístup k internetu, internetové televizi s vysokým rozlišením atd. Dnes je to nejrozšířenější a nejpoužívanější síť, postupně ji však vytlačuje nová síť 5G. 

5G internet 

Nejnovější a nejrychlejší mobilní síť, která nabízí přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a značné snížení doby odezvy. Umožňuje využívání nových technologií, jako je dálkové ovládání různých zařízení nebo práce s multimédii v ultra vysoké kvalitě. 

Tarif bez závazku

Neomezený tarif bez závazku je kompromisem mezi mobilním tarifem a předplacenou kartou. Smlouva se uzavírá na dobu neurčitou a k ničemu vás nezavazuje, takže můžete kdykoli bez sankcí změnit operátora. Sami si vyberete, kolik volných jednotek chcete mít, pokud vůbec nějaké. Další služby platíte podle standardního ceníku.

Alternativou je také tzv. nulový tarif. Měsíčně nestojí vůbec nic, zaplatíte až zpětně za jednotky, které jste doopravdy čerpali. Budete tak mít své výdaje plně pod kontrolou, ceny služeb ale nejsou o moc výhodnější než u předplacené karty

Pokud chcete znát všechny své možnosti, kontaktujte našeho specialistu. Probere s vámi vaše požadavky a pomůže vám vybrat tu nejlepší nabídku.

Srovnat tarify

Na co si dát pozor při výběru tarifu?

Změnu operátora zvládnete zařídit i sami. Při sjednávání smluv na vlastní pěst se ale mějte na pozoru. Všímejte si detailů a doopravdy čtěte smlouvy. Vyhnete se tak budoucím nepříjemnostem. 

Smluvní pokuty 

Smluvní pokuty se mohou týkat předčasného ukončení smlouvy nebo jiných porušení ujednání. Výpis všech hrozících pokut musí být součástí smluvní dokumentace nebo platných ceníků. 

Skryté poplatky 

Poplatky dokážou změnit zdánlivě výhodný tarif na hodně drahou záležitost. Operátor by vás měl se všemi poplatky seznámit při uzavření smlouvy, ale vždycky je lepší pročíst si podmínky i ceník osobně. 

Není Mb jako MB

Nezapomeňte, že Mb (čteno megabit) a MB (čteno megabajt) nejsou stejné jednotky. Když v nabídce uvidíte mobilní internet s rychlostí 1 Mb/s a v jiné s rychlostí 1 MB/s, určitě volte druhou variantu. Jeden byte (čteno bajt) má totiž 8 bitů, rychlost v druhé nabídce tedy odpovídá 8 Mb/s.

Tarifikace 

Tarifikace určuje, jak operátor počítá cenu hovoru. U nabídek v našem srovnávači je vždy uvedena. 

 • Tarifikace 60+60 je nejméně výhodná, protože se vám počítá každá započatá minuta.  
 • Tarifikace 1+1 je naopak nejférovější, operátor účtuje od začátku každou sekundu.  
 • Kompromisem může být tarifikace 60+1, která započítá celou první minutu hovoru a pak už účtuje po sekundách. 

Barevné linky 

Barevné linky jsou speciální telefonní čísla, která účtují hovory nezávisle na vašem tarifu. I když si pořídíte neomezený tarif, volání na tato čísla stejně zaplatíte (s výjimkou zelené linky).

 • Zelená linka začíná vždy trojčíslím 800 a hovory jsou vždy zdarma.  
 • Náklady na hovor u modré linky (810–819, 830–839, 843–846)  si dělíte společně s volaným.  
 • Bílé linky (840–842, 847–849) se řídí ceníkem mobilního operátora.
 • Ceny volání a SMS na žluté a duhové linky (900, 906, 908, 909) jsou zpoplatněny různými způsoby – buď je cena jednorázová za spojení, nebo je poplatek účtován za provolanou minutu. Poplatky za volání na tyto linky bývají vysoké.

Naoko neomezené tarify 

Neomezené tarify“ ve skutečnosti nemusí být až tak neomezené, jak slibuje jejich název. Můžou mít například neomezenou jenom jednu službu a jiné mohou zcela chybět. Proto je třeba opravdu poctivě pročíst smluvní dokumentaci, případně tuto práci přenechat nám. V našem srovnávači totiž najdete mezi neomezenými pouze tarify, které jsou opravdu neomezené.

Kalkulačka mobilních tarifů

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nový mobilní tarif si vyberete ve srovnání za pár minut. Přenést telefonní číslo zvládnete pak už za 5 až 8 dnů. Záleží na tom, jak se domluvíte s operátorem.

Nemusíte sami vypovídat smlouvu, to za vás zařídí nový operátor. Vám bude stačit znát ověřovací kód účastníka (tzv. OKU – 14místný číselný kód). Pokud OKU neznáte, nezoufejte. Náš specialista vám ho pomůže najít v internetové samoobsluze vašeho operátora nebo ve staré smlouvě.

Tip: Přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi týkající se přenosu čísla.

Vybrali jste si nový mobilní tarif, ale u stávajícího operátora máte smlouvu na dobu určitou? Závazek můžete ukončit předčasně, aniž byste museli platit tučné sankce. Záleží, kdy jste podepsali stávající smlouvu.

Obecně mohou nastat 2 situace:

1. Neplatíte nic

Pokud vypovídáte smlouvu po 3 měsících od doby, kdy jste ji uzavřeli, neplatíte ani korunu.

2. Zaplatíte jen 1/20 paušálů zbývajících do konce smlouvy

Pokud vypovídáte smlouvu do 3 měsíců od doby, kdy jste ji uzavřeli, doplácíte 1/20 zbývajících paušálů.

Jestli jste od svého stávajícího operátora dostali slevu na mobilní telefon, tablet, modem nebo jiné zařízení, má právo po vás chtít, abyste mu ji zpětně proplatili. Pokud máte zařízení na splátky, musíte je doplatit.

Pokud jste fyzická osoba nebo živnostník, žádnou další pokutu vám operátor dát nemůže, a to ani pokud jste uzavřeli smlouvu před 1. 4. 2020. Kdybyste se s takovým jednáním setkali, nebojte se ozvat přímo na Český telekomunikační úřad.

Protože jsou si mobilní tarify virtuálních operátorů často velmi podobné nebo jsou extrémně nevýhodné, zařadili jsme do srovnávání pouze ty, které by vás mohly zajímat. Všechny produkty hlídáme a pravidelně aktualizujeme. Nechybí tak speciální nabídky – tarify pro seniory nebo studenty.

Pokud chcete se svým číslem přejít k jinému operátorovi, výpověď podávat nemusíte – vyřídí ji za vás váš nový poskytovatel při přenosu čísla.

V ostatních případech výpověď můžete podat písemně, telefonicky nebo osobně na pobočce. Nejjednodušší cestou je předepsaný formulář, který bývá ke stažení na webových stránkách mobilního operátora.

S předplacenou kartou máte volnost. Nemusíte podepisovat smlouvu a neplatíte žádný stálý měsíční poplatek. Problém je, že i za nejlevnější předplacenku si většinou, oproti klasickému paušálu, připlatíte.

Čím víc voláte, píšete SMS a používáte data, tím víc se vyplatí pořídit si paušál. Kromě lepší ceny můžete u operátora získat i slevy na mobilní telefony nebo tablety.

Přenos čísla trvá od 5 do 8 dnů. Záleží na tom, jak se domluvíte s operátorem. K přenosu čísla budete potřebovat ověřovací kód účastníka (tzv. OKU – 14místný kód). OKU dostanete už při uzavření smlouvy, případně při aktivaci tarifu. Stávající zákazníci pak většinou najdou OKU v internetové samoobsluze svého operátora.

Tip: Přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi týkající se přenosu čísla.

Chcete volat a posílat SMS do všech sítí zdarma? A k tomu i pořádnou porci dat? Najdeme vám tarif, který splní vaše očekávání. Stačí, když nám na sebe v kalkulačce zanecháte číslo, a my vám rádi představíme nabídku neveřejných tarifů, které jsme pro vás u mobilních operátorů vyjednali. Možná budete překvapeni, jak levně se dnes dá tarif pořídit.

Pokud si ve srovnání tarifů mobilních operátorů najdete takový, který vám vyhovuje, stačí kliknout na tlačítko „Pokračovat“ a vyplnit formulář. Do 1 pracovního dne se vám ozveme, projdeme s vámi všechny detaily tarifu, naplánujeme aktivaci a se vším vám pomůžeme.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.